mq ona tili 1-sinf 17-20-darslar

PDF 10 pages 342.2 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 10
17-darsning mavzusi: mustahkamlash uchun mashqlar darsning maqsadi: • o‘quvchilarda tovush va harflar bo‘limida egallagan bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash; • so‘zlarni tovush-harf tomonidan tahlil qila olish; • o‘zaro muloqotga kirishish, kommunikativlikni oshirish. tayanch so‘zlar: tovush va harf, test, rasmli maqol, so‘zlar imlosi va tahlil . didaktik materiallar: darslik, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (5 daqiqa). darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq. gapdagi bitta so‘zni o‘zgartirib jumla hosil qiling. aziza kecha hayvonot bog‘iga bordi. ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash (3 daqiqa) 5-mashqda yozgan gaplarini o‘qib beradi. ra’no darsda she’r aytdi. ma’mur saharda sa’vaning sayrashini tingladi. qari bilganni pari bilmas. tal’atning tanasi baquvvat. iii. darsning asosiy qismi (28 daqiqa) amaliy topshiriq. partadoshingingizga sevimli taomingiz haqida aytib bering. muhokama uchun quyidagi savollar tavsiya etiladi: • partadoshingiz qanday taomni yaxshi ko‘radi? • kim partadoshi bilan bir xil taomni yaxshi ko‘radi? husnixat daqiqasi: lug‘at ishi: niyat – istak, maqsad, ahd 1-mashq. …
2 / 10
o yozilgan so‘zlarni aniqlang. so‘zlarni to‘g‘rilab, gaplarni ko‘chiring. yer yusida hasharotlar juda ko‘p. hama hasharotlarning tanasi bosh, ko‘krak, qorincha va olti oyog‘chadan iborat. kapalag, honqizi, ninachi, asalarilarni tabiyatda ko‘p uchratgansiz. 4-mashq. rasmda yashiringan harflar topiladi va so‘z yasaladi. hosil bo‘lgan so‘z tovush va harf tomonidan tahlil qilinadi. hasharot – 3 ta bo‘g‘in, 7 ta tovush, 6 ta harf va 1 ta harf birikmasi, 4 ta undosh, 3 ta unli. iv. darsni yakunlash va baholash (3 daqiqa) 1. o‘zbek tilida nechta tovush bor? 30 ta. 2. tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi? harflar bilan. 3. o‘zbek tilida nechta harf bor? 29 ta. 4. tovushlar ko‘pmi yoki harflar? nima uchun tovushlar ko‘p? tovushlar, sababi: j ikki xil talafuz qilinadi. 5. nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz? tovushlarni. 6. nimani yozamiz, ko‘ramiz, o‘qiymiz? 7. bugun darsda nimalarni bilib oldik? v. uyga vazifa (2 daqiqa) 5-mashq. nuqtalar o‘rniga mos harflarni qo‘yib, gaplarni ko‘chiring. chumoli chumoli eng …
3 / 10
oziqa izlab topadi. ular inini himoya qiladi. iii. darsning asosiy qismi (28 daqiqa) husnixat daqiqasi: savodxonlik daqiqasi: yozgan maqolda qaysi so‘zning yozilishida xato qilish mumkinligi o‘quvchilarning o‘zidan so‘raladi. amaliy topshiriq. so‘zlarning birinchi bo‘g‘inidan yangi so‘z hosil qiling. ajdod, daryo muhokama uchun quyidagi savollar tavsiya etiladi: • sizda qanday so‘z hosil bo‘ldi? • partadoshingizda-chi? 1-so‘zning birinchi bo‘g‘ini bu… mavzuni tushuntirish. bir havo zarbi bilan aytiladigan tovush yoki tovushlar birikmasi bo‘g‘in deyiladi. e’tibor bering! so‘zlar bo‘g‘inga bo‘linadi. unli tovush bo‘g‘in hosil qiladi. har bir bo‘g‘inda bitta unli bo‘ladi. so‘zning tarkibida nechta unli bo‘lsa, u shuncha bo‘g‘inga ajratiladi. namuna: sinf, ta-naf-fus, ki-tob, ku-tub-xo-na. bo‘g‘inlar ikki xil bo‘ladi: unli tovush bilan tugagan bo‘g‘inlar ochiq bo‘g‘in: lo-la, pi-yo-la. undosh tovush bilan tugagan bo‘g‘inlar yopiq bo‘g‘in: mak-tab, naj-mid-din. 1-mashqda akmalga ikki bo‘g‘inli, azizaga uch bo‘g‘inli so‘zlarni ajratib olishga yordam beriladi. har bir so‘z o‘qitiladi va bo‘g‘inga ajratiladi. ovqat, sinfdosh, koinot, mehribon, piyola, pichoq, bo‘g‘irsoq, o‘quvchi. qaysi …
4 / 10
t-ta tu-yoq. yer ta-gi-da ol-tin qo-ziq, u ham-ma-ga bo‘-lar o-ziq. 4-mashq juftlikda bajariladi. bir xil shakldagi bo‘g‘inlarni to‘g‘ri birlashtirib, so‘zlar hosil qilinadi. iv. darsni yakunlash va baholash (3 daqiqa) – bugun darsda nimalarni bilib oldik? – darsda nimalarni bajardik? v. uyga vazifa (2 daqiqa) 5-mashq. ertakni o‘qing. to‘rtinchi gapdagi so‘zlarni bo‘g‘inlarga ajratib yozing. bo‘g‘inlar qanday paydo bo‘lgan? azaldan unlilar yaxshi qo‘shiq kuylashgan, undoshlar esa umuman kuylashni bilishmagan. ular qanchalik harakat qilishmasin, baribir qo‘shiq kuylashni eplay olishmagan. ular shamolga o‘xshab “sh-sh-sh”, ilonga o‘xshab “s-s-s”, qo‘ng‘izga o‘xshab “j-j-j” deyishgan yoki kuyga o‘xshamagan boshqa tovushlarni takrorlashgan. kunlardan bir kuni undoshlar unlilarning yoniga turib olishibdi, shunda ahil-inoq guruh – bo‘g‘inlar hosil bo‘libdi. unlilar undoshlar bilan birga: “ba-ra-kal-la! g‘a-la-ba!” – deb kuylashibdi. 19-darsning mavzusi: bo‘g‘in ko‘chirish darsning maqsadi: • so‘zlarni bo‘g‘inlab bir satrdan ikkinchi satrga ko‘chirish qoidalari bilan tanishtirish; • bo‘g‘in ko‘chirish qoidalaridan yozma nutqda to‘g‘ri foydalana olish; • bo‘g‘in ajratish va bo‘g‘in ko‘chirishni farqlay …
5 / 10
ima haqida? • she’rda pingvin haqida nima deyilgan? diktant yozdiriladi. so‘ng o‘qituvchi gaplarni xattaxtaga yozadi. o‘quvchilar tekshirib olishadi. pingvinlar muzliklarda yashaydi. eng yirik pingvinlar imperator pingvin deb ataladi. so‘zlar bir satrga sig‘may qolsa nima qilasiz? mavzuni tushuntirish. yozayotganingizda so‘zlar bir satrga sig‘may qolsa, ular bo‘g‘in ko‘chirish qoidasiga ko‘ra bir satrdan ikkinchi satrga ko‘chiriladi. so‘zlar satrga sig‘may qolganida bo‘g‘inga ajratiladi va satrdan satrga bo‘g‘inoxiriga chiziqcha qo‘yib ko‘chiriladi. bo‘g‘in ko‘chirilganda so‘zdagi bitta unli harf satrda qoldirilmaydi. namuna: ha-sharot, hasha-rot, oi-la, elak, ona. bo‘g‘in ko‘chirish va bo‘g‘inga ajratish orasidagi farq tushuntiriladi. o‘ylab ko‘ring: so‘zlarni bo‘g‘inga ajratish va bo‘g‘in ko‘chirish o‘rtasida qanday farq bor? • so‘zlarni bo‘g‘inlarga bo‘lish bilan bo‘g‘inlab ko‘chirish orasidagi farq tushuntiriladi. • non, suv kabi bir bo‘g‘inli so‘zlar bir satrdan ikkinchi satrga bo‘g‘inlab ko‘chirilmaydi; • o-ta, u-shoq, e-shik, a-ka kabi birinchi bo‘g‘ini bitta unlidan iborat ikki bo‘g‘inli so‘zlar bo‘g‘inlab ko‘chirilmaydi, ya’ni bitta unli harf oldingi satrda qoldirilmaydi. bo‘g‘inga ajratish bo‘g‘in ko‘chirish …

Want to read more?

Download all 10 pages for free via Telegram.

Download full file

About "mq ona tili 1-sinf 17-20-darslar"

17-darsning mavzusi: mustahkamlash uchun mashqlar darsning maqsadi: • o‘quvchilarda tovush va harflar bo‘limida egallagan bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash; • so‘zlarni tovush-harf tomonidan tahlil qila olish; • o‘zaro muloqotga kirishish, kommunikativlikni oshirish. tayanch so‘zlar: tovush va harf, test, rasmli maqol, so‘zlar imlosi va tahlil . didaktik materiallar: darslik, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (5 daqiqa). darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq. gapdagi bitta so‘zni o‘zgartirib jumla hosil qiling. aziza kecha hayvonot bog‘iga bordi. ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash (3 daqiqa) 5-mashqda yozgan gaplarini o‘qib beradi. ra’no darsda she’r aytdi. ma’mur saharda sa’vaning sayrashini tingladi. q...

This file contains 10 pages in PDF format (342.2 KB). To download "mq ona tili 1-sinf 17-20-darslar", click the Telegram button on the left.

Tags: mq ona tili 1-sinf 17-20-darslar PDF 10 pages Free download Telegram