mq ona tili 1-sinf 29-31-darslar

PDF 7 sahifa 349,6 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 7
29-darsning mavzusi: gapning oxiriga qo‘yiladigan tinish belgilari darsning maqsadi: • o‘quvchilarda gapning oxiriga qo‘yiladigan tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay olish ko‘nikmasini shakllantirish; • so‘roq gaplarni ohang jihatdan to‘g‘ri talaffuz qilishga o‘rgatish; • og‘zaki va yozma nutqda gapning chegarasini aniqlay olish. tayanch so‘zlar: ohang, og‘zaki va yozma nutq, gap, tinish belgilari. didaktik materiallar: darslik, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (5 daqiqa). darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq. “so‘zdan so‘z” mashqi. so‘zning oxirgi bo‘g‘inidan so‘z hosil qiling. oila ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash (3 daqiqa) 4-mashq. so‘zlardan gaplar hosil qiling. gaplarning oxiriga mos tinish belgilarini qo‘yib ko‘chiring. 1. sport insonni chiniqtiradi. 2. kurash milliy sport turidir. 3. u insonni kuchli va chidamli qilib tarbiyalaydi. 4. sizga qaysi sport turi yoqadi? iii. darsning asosiy qismi (28 daqiqa) husnixat daqiqasi: savodxonlik daqiqasi: zardo‘zlik so‘zida yo‘l qo‘yilishi mumkin bo‘lgan xatolar o‘quvchining o‘zidan so‘raladi. amaliy topshiriq. hamma o‘quvchilarga darsliklari yoptiriladi. o‘quvchilarga o‘qituvchi …
2 / 7
topiladi. tinish belgilaridan qachon foydalanish kerakligi aytiladi. bitta kichik belgi – xol hammani to‘xtatar darhol. o‘zi pishiq-puxta, uni derlar ... . (nuqta) shakli o‘xshar o‘roqqa, doim tutar so‘roqqa. (so‘roq) o‘xshar mirzaterakka, yo‘lda turar doim tikka. (undov) 2-mashqning sharti o‘qitiladi. mashqda qanday xatolarga yo‘l qo‘yilgan bo‘lishi mumkinligi o‘quvchilarning o‘zidan so‘raladi (gapning chegaralari aniqlanmagan). o‘quvchilar “kim aybdor?” matnidagi gaplarni ketma-ket chiqib o‘qishadi. so‘roq gaplarning to‘g‘ri talaffuzi(intonatsiyasi) ustida ishlanadi. qo‘yilishi kerak bo‘lgan tinish belgisi aytiladi. gapning birinchi so‘zi bosh harf bilan boshlanishi hamda oxiriga tegishli tinish belgisi qo‘yish kerakligi eslanadi. xatolar to‘g‘rilanib, gaplar ko‘chiriladi. kim aybdor? ertalabdan ahmad maktabga borishga otlandi. paypog‘i qayerga yo‘qoldi? ko‘ylagi qani? nima uchun tuflisi kitob javonida turibdi? bu narsalar qanday quloqsiz ekan-a? biroq bunda narsalar aybdor emas. unda kim aybdor? 3-mashq. gaplarni o‘qing. gaplardagi so‘zlarni tartib bilan o‘z o‘rniga qo‘ying. gaplarning oxiriga tegishli tinish belgilarini qo‘yib ko‘chiring. 1. shamol qoqigulni havoga uchirdi. 2. nima uchun tipratikanning to‘ni tikanli? …
3 / 7
kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (5 daqiqa). darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq. “gap tuz” mashqi. to‘rtta so‘zgan iborat gap tuzing. ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash (3 daqiqa) 4-mashq. nuqtalar o‘rniga mos harfni qo‘yib, gaplarni ko‘chiring sharti asosida yozilgan gaplar tekshiriladi. lug‘at ishi o‘rkaziladi: dars – saboq darz – yorilgan mard – jasur mart – oy nomi qaysi tovush so‘zning ma’nosini o‘zgartirayorgani so‘raladi. iii. darsning asosiy qismi (28 daqiqa) husnixat daqiqasi: lug‘at ishi: o‘git – nasihat tez aytish o‘quvchilarga ayttiriladi. so‘roq o‘roq shaklidami ? o‘roq so‘roq shaklidami? 1-mashq. rasmlarni so‘zlarga almashtirib, matn o‘qiladi va yoziladi. savodxonlik daqiqasi: daraxt so‘zining yozilishida uchraydigan imlo xatolar ustida ishlanadi. 2-mashqda “mening bog‘im” mavzusida yo‘naltiruvchi gaplar yordamida matn yaratiladi. 1. men ... da katta bog‘ yarataman. 2. unga ... deb nom qo‘yaman. 3. bog‘imizda ... bo‘ladi. 4. uning atrofida ... . o‘quvchilar yozgan matn o‘qitiladi va rag‘batlantiriladi. 3-mashq juftlikda bajariladi. jadvalga yashiringan …
4 / 7
r: og‘zaki va yozma nutq, matn, gap. didaktik materiallar: darslik, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (5 daqiqa). darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq. “1+so‘z” mashqi. “o‘z” so‘zining boshiga bitta harf qo‘shib yangi so‘zlar hosil qiling. ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash (3 daqiqa) 4-mashq. gap mazmuniga mos so‘zlarni qo‘yib, gaplarni ko‘chiring. matnga mos sarlavha toping. mana katta va ko‘rkam ... (bog‘). bog‘ yonidan oqib o‘tgan ... (ariq) suvi tip-tiniq. ... (suv)ning shildirashi quloqqa eshitilib turadi. baland ... (daraxt)larning soyasi kishini o‘ziga tortadi. iii. darsning asosiy qismi (28 daqiqa) husnixat daqiqasi: savodxonlik daqiqasi: g‘avvos so‘zida yo‘l qo‘yilishi mumkin bo‘lgan imlo xatolari ustida ishlash. amaliy topshiriq. 3 ta gapdagi har bir gapdagi so‘zlar aralash holda doskaga yoziladi. o‘quvchilar shu so‘zlar ishtirokida gap tuzadi. har bir qatorga alohida vazifa beriladi, so‘ng jamlanadi. masalan: 1-qator: dengizga, sho‘ng‘iydilar, g‘avvoslar. g‘avvoslar dengizga sho‘ng‘iydilar. 2-qator: maxsus, ular, kiyadi, kiyimlar. ular maxsus kiyimlar kiyadi. …
5 / 7
, qanday robot yaratgan bo‘lar edingiz? unga qanday nom berar edingiz? robotning ko‘rinishi qanday bo‘lar edi? u qanday ishlarni bajarishga yordam berar edi? o‘z fikrlaringiz bilan matnni to‘ldiring. yosh ixtirochi agar men robot yaratsam, uning nomi ... bo‘ladi. robotning ko‘rinishi ... bo‘ladi. u ... yordam beradi. 2-mashqdagi rasmlar kuzatiladi. gaplar o‘qiladi. bolalarning e’tibori mashq bajarishga yo‘naltiriladi: • gaplar mazmuni qaysi rasm mazmuniga mos keladi? • rasmlar ketma-ketligiga mos gaplarni toping va qayta o‘qing. • sizda nima hosil bo‘di? • bu matnga qanday sarlavha qo‘yish mumkin? dunyoda bir mitti yomg‘ir tomchisi bo‘lgan ekan. u ko‘pincha g‘amgin bo‘lib, tez-tez yig‘lar ekan. kunlardan bir kun tomchining ko‘z yoshi yerda yakka-yolg‘iz yotgan urug‘ga tushibdi. shundan so‘ng tez orada urug‘ unib chiqib, go‘zal va xushbo‘y hidli bir gul ochibdi. 3-mashq juftlikda bajariladi. bo‘sh katakchalarga mos bo‘g‘inlarni qo‘yib, so‘zlar o‘qiladi. (ixtirochi, ishtiyoq, shamchiroq, jo‘jaxo‘roz, ijara, xo‘rozqand) iv. darsni yakunlash va baholash (3 daqiqa) • bugun darsda …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 7 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"mq ona tili 1-sinf 29-31-darslar" haqida

29-darsning mavzusi: gapning oxiriga qo‘yiladigan tinish belgilari darsning maqsadi: • o‘quvchilarda gapning oxiriga qo‘yiladigan tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay olish ko‘nikmasini shakllantirish; • so‘roq gaplarni ohang jihatdan to‘g‘ri talaffuz qilishga o‘rgatish; • og‘zaki va yozma nutqda gapning chegarasini aniqlay olish. tayanch so‘zlar: ohang, og‘zaki va yozma nutq, gap, tinish belgilari. didaktik materiallar: darslik, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (5 daqiqa). darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq. “so‘zdan so‘z” mashqi. so‘zning oxirgi bo‘g‘inidan so‘z hosil qiling. oila ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash (3 daqiqa) 4-mashq. so‘zlardan gaplar hosil qiling. gaplarning oxiriga mos tinish belgilar...

Bu fayl PDF formatida 7 sahifadan iborat (349,6 KB). "mq ona tili 1-sinf 29-31-darslar"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: mq ona tili 1-sinf 29-31-darslar PDF 7 sahifa Bepul yuklash Telegram