mq ona tili 1-sinf 22-24-darslar

PDF 7 стр. 334,1 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 7
22-darsning mavzusi: takrorlash. xatolar ustida ishlash. mustahkamlash uchun mashqlar darsning maqsadi: • nazorat ishi jarayonida o‘quvchilar yo‘l qo‘ygan xato va kamchiliklar ustida ishlash; • o‘tilgan mavzular bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash; • bo‘g‘inlardan so‘z tuza olish; tayanch so‘zlar: nazorat ishi, tahlili, test, so‘z tuzish. didaktik materiallar: darslik, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (2 daqiqa). darsni tashkillashtirib olish. ii. darsning asosiy qismi (38 daqiqa) xatolar ustida ishlash. avvalgi darsda olingan nazorat ishi natijalari bilan tanishtiriladi. yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar tahlil qilinadi. darslik bilan ishlash. husnixat daqiqasi: savodxonlik daqiqasi: rassom so‘zida nechta s harfi qatnashadi? rassom so‘zining o‘rniga yana qanday so‘zdan foydalanish mumkin? lug‘at ishi: rassom – musavvir o‘tilganlarni takrorlash. 1-mashqda berilgan test yechiladi. 1. berilgan so‘zlar orasidan noto‘g‘ri bo‘g‘inga ajratilgan so‘zni toping. a) ka-bu-tar b) daf-ta-rim d) sin-glim e) mak-ta-bi-miz 2. qaysi javobda farishta so‘zi bo‘g‘inga to‘g‘ri bo‘lingan? a) fa-rish-ta b) fa-ri-shta d) …
2 / 7
ish; • og‘zaki va yozma nutqni farqlay olish; • o‘quvchilarning og‘zaki va yozma nutqini rivojlantirish, mustaqil fikrlashga o‘rgatish. tayanch so‘zlar: nutq, og‘zaki va yozma nutq, gap. didaktik materiallar: darslik, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (5 daqiqa) darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq. “birgalikda kuylaymiz” mashqi. o‘qituvchi har bir qatorga notalarni aytadi. 1-qator do, 2-qator re, 3-qator mi notasini aytishi kerak bo‘ladi. o‘qituvchi bitta barmog‘ini ko‘rsatsa 1-qator, 2 ta barmog‘ini ko‘rsatsa 2-qator, 3 ta barmog‘ini ko‘rsatsa 3-qator o‘quvchilari o‘z notasini kuylashadi. ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash (3 daqiqa) idishlarga jamlandik, so‘ng rasmga aylandik. (bo‘yoq) bo‘yoq – 5 ta tovush, 5 ta harf, 3 ta undosh (a, y, q), 2 ta unli (o‘, o) iii. darsning asosiy qismi (28 daqiqa) husnixat daqiqasi: savodxonlik daqiqasi: maqolda so‘zlarda qanday xatoga yo‘l qo‘yish mumkinligi o‘quvchilardan so‘raladi va tahlil qilinadi. (masalan: sakiz – sakkiz) amaliy topshiriq. yashiringan so‘zni toping. muhokama uchun …
3 / 7
ingan bo‘lib, og‘iz orqali ifoda etiladigan nutq hisoblanadi. yozma nutq – biz o‘qiydigan yoki yozadigan nutq. yozishda biz harflar va yozma belgilardan foydalanamiz. 2-mashq. nuqtalar o‘rniga tushirib qoldirilgan so‘zni qo‘yib, gap yakunlanadi. nutqda asosiy vazifani so‘zlar bajaradi. faqat insongina so‘zlardan foydalanadi. shuning uchun ... faqat insonga xos. (nutq) 3-mashq. she’r o‘quvchilarga o‘qitiladi. bo‘g‘inlarga ajratib ko‘chiriladi. lug‘at ishi: saf – tartibli qator saf so‘zining o‘rniga qanday so‘zni ishlatsa bo‘ladi? 4-mashq juftlikda bajariladi. berilgan yo‘nalish bo‘yicha maqol o‘qiladi. og‘izdan chiqqan so‘z qaytmas. iv. darsni yakunlash va baholash (3 daqiqa) • bugun darsda nimalarni bilib oldik? • darsda nimalarni bajardik? 1. nutq deganda nimani tushunasiz? 2. nutqning qanday shakllari bor? 3. og‘zaki nutqqa misol ayting. o‘quvchilar darsda ishtirokiga ko‘ra rag‘batlantiriladi va baholanadi. v. uyga vazifa (2 daqiqa) 5-mashq. gapni so‘zlarga ajratib o‘qing. so‘zlarni bir-biridan ajratib, gaplarni ko‘chiring. kattashaharlardahayvonotbog‘laribor. uyerdayovvoyihayvonlarniko‘rishmumkin. bog‘dagiayrimhayvonlaruzoqdavlatlardankeltirilgan. 24-darsning mavzusi: matn va gapning farqlanishi darsning maqsadi: • matn – bir voqeani …
4 / 7
r uzoq davlatlardan keltirilgan. iii. darsning asosiy qismi (28 daqiqa) husnixat daqiqasi: savodxonlik daqiqasi: yetti so‘zi tahlil qilinadi. tuya – sahroning bosh kemasi. u uzoq vaqt suv va oziqsiz kun kechirishi mumkin. amaliy topshiriq. 1-mashqda berilgan gaplar o‘qitiladi. o‘zaro mazmunan bog‘langan gaplar aniqlanadi. ular ajratib olinadi. 1. o‘lkamizga bahor fasli kirib keldi. 2. tipratikan yugurib ketyapti. 3. daraxtlar kurtak ochib, barg yozdi. 4. akmal shaxmat to‘garagiga qatnashadi. 5. atrof yam-yashil maysalar bilan qoplandi. muhokama uchun quyidagi savollar tavsiya etiladi: • qaysi raqam ostidagi gaplar o‘zaro mazmun jihatdan bog‘langan? • ularni ajratib o‘qing. nima hosil bo‘ldi? • biz hosil bo‘lgan matnga sarlavha qo‘ya olamizmi? • siz qanday sarlavha qo‘ygan bo‘lardingiz? mazmun jihatdan bog‘lanmagan gaplarni o‘qing. uni biz matn deya olamizmi? nega? demak, mazmunan bog‘langan ikki yoki undan ortiq gap matn deyiladi. matn gaplardan tuziladi. matnga sarlavha qo‘yish mumkin. 2-mashqda berilgan gaplar o‘qiladi. gapdagi voqealar ketma-ketligi aniqlanadi va matn tuziladi. matn mazmuniga …
5 / 7
rtalab quyosh charaqlab chiqdi. tomlarda osilib turgan sumalaklar yaltiray boshladi. yerdagi qorlar erib ketdi. chumchuqlar shodon chirqilladi. • matn nima haqida? • matnda nechta gap ishtirok etgan?

Хотите читать дальше?

Скачайте все 7 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "mq ona tili 1-sinf 22-24-darslar"

22-darsning mavzusi: takrorlash. xatolar ustida ishlash. mustahkamlash uchun mashqlar darsning maqsadi: • nazorat ishi jarayonida o‘quvchilar yo‘l qo‘ygan xato va kamchiliklar ustida ishlash; • o‘tilgan mavzular bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash; • bo‘g‘inlardan so‘z tuza olish; tayanch so‘zlar: nazorat ishi, tahlili, test, so‘z tuzish. didaktik materiallar: darslik, rag‘batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi (2 daqiqa). darsni tashkillashtirib olish. ii. darsning asosiy qismi (38 daqiqa) xatolar ustida ishlash. avvalgi darsda olingan nazorat ishi natijalari bilan tanishtiriladi. yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar tahlil qilinadi. darslik bilan ishlash. husnixat daqiqasi: savodxonlik daqiqasi: rassom so‘zida nechta s h...

Этот файл содержит 7 стр. в формате PDF (334,1 КБ). Чтобы скачать "mq ona tili 1-sinf 22-24-darslar", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: mq ona tili 1-sinf 22-24-darslar PDF 7 стр. Бесплатная загрузка Telegram