2-sinf o'qish savodxonligi 6-bo'lim. 7-8-9-dars

PDF 5 sahifa 222,6 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 5
7-mavzu: bo‘lim yuzasidan takrorlash darsning maqsadi: “bir birini kuzatadi fasllar” bo‘limi yuzasidan o‘quvchilar egallagan bilimlarini mustahkamlash. jamoada ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish; bir-birini eshitish va o‘z fikrini bayon etishga o‘rgatish. tayanch so‘zlar: fasllar tasnifi, guruh ishi, didaktik materiallar: fasllarga mos rasmlar mozaikasi, guruh nomlari yozilgan qog‘ozlar, a3 formatdagi qog‘oz, markerlar, rag‘bat. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. sinf o‘quvchilari 5 ta guruhga bo‘linadi. faollashtiruvchi mashq. “zanjir” mashqi. o‘qituvchi so‘z aytadi. o‘quvchi shu so‘zga bitta so‘z qo‘shib gap tuzadi. keyingi o‘quvchi o‘rtog‘ining tuzgan gapiga yana bitta so‘z qo‘shib gapni kengaytiradi. kuz berilgan so‘zga bitta so‘z qo‘shib gap tuzing. keyingi o‘quvchi do‘stining gapiga yana bitta so‘z qo‘shib gap tuzadi. shu tariqa zanjir hosil bo‘ladi. ii. o‘tilganlarni takrorlash. (5 daqiqa) har bir guruh ishtirokchilari “kuz” she’rni zanjir usulida yoddan aytishadi. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy mashg‘ulot. quyidagi so‘zdagi harflardan yangi so‘zlar tuzing. mustahkam muhokama uchun savollar. 1. siz …
2 / 5
qahramonlarini aniqlang 3. qahramonlarga tegishli satrlarni aniqlang. 4. she’rni rollarga bo‘lib o‘qing. guruhdan 2 nafardan ishtirokchi chiqadi. she’rni rollarga bo‘lib o‘qib berishadi. savollarga javob beriladi. - o‘ylab ko‘ring, nega ayiq qish haqida bunday fikrda bo‘ladi? - qishki uyquga ketadigan jonivorlarga misollar ayting. “bu qiziq!” rukni ostida berilgan ayiq haqidagi ma’lumotlar beriladi. mashq daftari bilan ishlash. guruh ishtirokchilari daftaridagi topshiriqlarni bajaradi. sharti: topshiriqlarni hamma ishtirokchi bajarishi kerak. guruhda qiynalgan o‘quvchi bo‘lsa, yordam berishadi. o‘quvchilar daftarda berilgan parchalar bo‘limdagi qaysi asardan olingani yozishadi. maqollarni mazmuniga moslab bog‘lashadi. hamma bajarganini nazoratga olishadi. yozgan javoblari ketma-ket guruh ishtirokchilariga o‘qitiladi. har bir bajarilgan ish rag‘batlantirilib boriladi. darslikdagi topishmoqlarning javobi topiladi iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) - dars sizga yoqdimi? - biz bugun darsda nimalarni bajardik? qaysi topshiriq siz uchun qiziqarli bo‘ldi? v. uyga vazifa. (2 daqiqa) kodlangan harflarni aniqlang va so‘zlarni o‘qing. topgan so‘zlaringiz bilan gaplar tuzing. oila a’zolaringiz yordamida yangi “kodlangan so‘zlar” …
3 / 5
ganidan bir qozon oshni bir o‘zi yeb qo‘yar ekan. shuning uchun qishga sholi g‘amlab qo‘ysam, har kuni osh damlab yeyaveraman deb o‘ylabdi. daryo bo‘yidan bir parcha yerga sholi ekibdi. ayiqpolvon sholi ekilgan dalani boshqa hayvonlardan qo‘ribdi. hech bir hayvon unga yaqinlasha olmabdi. faqat qushlar sholilarga qo‘nib, uni bezovta qila boshlashibdi. ayiqning xayolida ular xuddi hosilni yeb ketadigandek tuyulaveribdi. – sholimga tegmanglar, agar yana kelsalaring, ovchidan miltiq olib kelib, hammangni otib tashlayman, – debdi dag‘dag‘a qilib. qushlar: – ayiq tog‘a, biz hali yetilmagan sholi donini yeyolmaymiz. unga tushgan hasharotlarni, qurtlarni tutib yemoqchimiz. bizni bekor haydayapsiz; bir kun kelib afsus qilasiz. sholini hasharot bosib ketsa, hosil ololmaysiz, – debdi. – menga aql o‘rgatmanglar, o‘zim bilaman, – debdi ayiq qo‘l siltab. oradan vaqt o‘tibdi. sholi maysalari nimjonlashib, sarg‘ayib ketibdi. ayiq bir kaft ham sholi ololmabdi. keyin “endi qishni qanday o‘tkazaman”, – deb qattiq tashvishga tushibdi. “qushlarning aytganicha bor ekan. shunda indamaganimda, sholini hasharotlardan …
4 / 5
___________ ertakdagi voqealar ketma-ketligini aniqlang. oradan vaqt o‘tibdi. sholi maysalari nimjonlashib, sarg‘ayib ketibdi. ayiq bir kaft ham sholi ololmabdi. ayiqpolvon palovni juda yaxshi ko‘rganidan bir qozon oshni bir o‘zi yeb qo‘yar ekan. shuning uchun qishga sholi g‘amlab qo‘ysam, har kuni osh damlab yeyaveraman deb o‘ylabdi. daryo bo‘yidan bir parcha yerga sholi ekibdi. alamiga chidolmay, qish kelganda qattiq uyquga ketibdi. ayiqpolvon sholi ekilgan dalani boshqa hayvonlardan qo‘ribdi. hech bir hayvon unga yaqinlasha olmabdi. testni yeching. 1. ayiq nimadan pashaymon bo‘libdi? a) qizg‘anchiqligidan b) jahldorligidan c) mehnatkashligidan d) yalqovligidan 2. ayiqning xatosi nimada edi? a) sholi ekkanida b) palovni yaxshi ko‘rganida c) qushlarni haydaganida d) uxlab qolganida darsni yakunlash va o‘quvchilarni baholash. qo‘shimcha asarlar o‘qish va mashq daftarida berilgan “kitobxon kundaligi”ga tegishli ma’lumotlarni kiritishga doir topshiriqlar berish tavsiya etiladi. o‘qituvchiga eslatma: o‘qituvchi nazorat shaklini o‘zgartirishi mumkin.
5 / 5
2-sinf o'qish savodxonligi 6-bo'lim. 7-8-9-dars - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 5 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"2-sinf o'qish savodxonligi 6-bo'lim. 7-8-9-dars" haqida

7-mavzu: bo‘lim yuzasidan takrorlash darsning maqsadi: “bir birini kuzatadi fasllar” bo‘limi yuzasidan o‘quvchilar egallagan bilimlarini mustahkamlash. jamoada ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish; bir-birini eshitish va o‘z fikrini bayon etishga o‘rgatish. tayanch so‘zlar: fasllar tasnifi, guruh ishi, didaktik materiallar: fasllarga mos rasmlar mozaikasi, guruh nomlari yozilgan qog‘ozlar, a3 formatdagi qog‘oz, markerlar, rag‘bat. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. sinf o‘quvchilari 5 ta guruhga bo‘linadi. faollashtiruvchi mashq. “zanjir” mashqi. o‘qituvchi so‘z aytadi. o‘quvchi shu so‘zga bitta so‘z qo‘shib gap tuzadi. keyingi o‘quvchi o‘rtog‘ining tuzgan gapiga yana bitta so‘z qo‘shib gapni kengaytiradi. kuz berilgan so‘zga bitta so‘z qo‘shib g...

Bu fayl PDF formatida 5 sahifadan iborat (222,6 KB). "2-sinf o'qish savodxonligi 6-bo'lim. 7-8-9-dars"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 2-sinf o'qish savodxonligi 6-bo… PDF 5 sahifa Bepul yuklash Telegram