mq o'qish savodxonligi 2-sinf 10-13-darslar

PDF 9 pages 4.4 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 9
oʻqish savodxonligi, 2-sinf 32 10-mavzu: doʻstlik– mustahkam rishta (2-qism) darsning maqsadi: taʼlimiy maqsad: hidoyat olimovaning “chin doʻst” ertagi bilan tanishtirish; tarbiyaviy maqsad: “doʻstlik -mustahkam rishta” ekanligini tushuntirish; rivojlantiruvchi maqsad: bogʻlanishli nutqini oʻstirish. oʻquv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: dars turi: yangi bilim beruvchi dars metodi: suhbat, munozara, interaktiv oʻyin dars jihozi: suratlar va plakatlar darsning blok chizmasi: 1.kirish qismi(tashkiliy qism va oʻtilganlarni takrorlash): -oʻquvchilar yangi kun bilan qutlanadi. -mavzu nomi eʼlon qilinadi. -tashkiliy savollar beriladi. 🧘 diqqatni jamlash mashqi. • bolalarga chuqur nafas olish mashqlari oʻrgatiladi. • mashqlar davomida bolalar oʻz nafaslarini his qilishadi va diqqatni jamlashadi. foydasi: • bolalar stressni kamaytirish va oʻz his-tuygʻularini boshqarish koʻnikmalarini rivojlantiradi. -mavzuga qiziqtirish: emotsiyalarni moslashtirish: doʻstingiz hozir qanday kayfiyatda? • rasmli kartalar tayyorlanadi, har birida turli emotsiyalarni ifodalovchi yuz ifodalari boʻladi. • bolalar bu kartalarni mos ravishda bir-biriga bogʻlashadi. foydasi: oʻqish savodxonligi, 2-sinf 33 • bolalar emotsional xotira va tanib olish koʻnikmalarini rivojlantiradi. 2.asosiy …
2 / 9
ling. kichik guruhlarda ishlash. mushkul – qiyin ish, ogʻir ahvol xasta – kasal, kasalmand chilla – yilning eng sovuq yoki eng issiq payti oʻqish savodxonligi, 2-sinf 35 3.yakuniy qism: darsda nimalar sizga qiziq boʻldi? ertakdan qanday xulosa chiqardingiz? uyga vazifa: “chin doʻstlik” mavzusida kichik matn tuzing. 11-mavzu: doʻst har vaqtda qoʻllaydi darsning maqsadi: taʼlimiy maqsad: asen bosevning “sanko” sheʼri bilan tanishtirish; tarbiyaviy maqsad: sheʼrni ifodali oʻqish va qofiyadosh soʻzlarni aniqlashni oʻrgatish; rivojlantiruvchi maqsad: oʻrtoqlari bilan muloqot qilish koʻnikmasini shakllantirish. oʻquv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: dars turi: yangi bilim beruvchi dars metodi: suhbat, munozara, interaktiv oʻyin dars jihozi: suratlar va plakatlar darsning blok chizmasi: 1.kirish qismi(tashkiliy qism va oʻtilganlarni takrorlash): -oʻquvchilar yangi kun bilan qutlanadi. -mavzu nomi eʼlon qilinadi. -tashkiliy savollar beriladi. -oʻtilgan mavzu yuzasidan uyga berilgan topshiriq soʻraladi. -mavzuga qiziqtirish : “qofiyadoshini top” mashqi. berilgan soʻzga qofiyadosh soʻz toping. yulduz ertakning mazmunini soʻzlab beriladi. “chin doʻstlik” mavzusida tuzgan matn oʻqitiladi. …
3 / 9
asiz. rus doʻstingizdan rus, ingliz doʻstingizdan ingliz tilini oʻrgansangiz, oʻz ona tilingizni doʻstlaringizga oʻrgatsangiz, bilingki, sizga jahonning eshiklari ochiladi. matn ustida ishlash. muallif haqidagi qisqacha maʼlumotni beriladi. asen ivanov bosev— bolgar shoiri, jurnalist, tarjimon. bolalar va oʻsmirlar uchun bir qancha kitoblar muallifi. bolgariyada xizmat koʻrsatgan madaniyat arbobi. asen bosevning “sanko” sheʼri oʻqitiladi. sheʼr yuzasidan savollarga javob beriladi. 1. sheʼr qahramoni haqida nimalarni bilib oldingiz? 2. “ doʻst har vaqt qoʻllaydi, toʻgʻri yoʻlga yoʻllaydi!” deganda nimani tushundingiz? 3. sheʼrda qaysi soʻzlar joy nomini bildiradi? 4. sanko doskaga chiqqanda qanday voqea yuz berar ekan? 5. uning bunday javob berishiga nima sabab boʻlgan deb oʻylaysiz? sheʼr matnidagi notanish soʻzlar yuzasidan lugʻat ishi oʻtkaziladi. shipshimoq–pichirlamoq. anglamoq–tushunmoq. oʻqish savodxonligi, 2-sinf 37 maritsa daryosi–bolgariyadagi daryo. pistirma–poylash uchun yashirin joy. “ifodali oʻqish “ mashqi sheʼrni tinish belgilariga rioya qilib, ifodali oʻqish mashqi oʻtkaziladi. oʻqituvchi sheʼrni ifodali oʻqishni boshlaydi. oʻquvchilar yarim ovozda oʻqib oʻqituvchiga joʻr boʻladi. “qofiyadoshini top” …
4 / 9
: dunyoqarashini kengaytirish, ijodiy qobiliyatini oshirish. dars turi: mustahkamlash darsi dars metodi: suhbat, amaliy topshiriqlar dars jihozi: kartochkalar, suratlar oʻqish savodxonligi, 2-sinf 38 darsning blok chizmasi: 1.tashkiliy qism: -oʻquvchilar yangi kun bilan qutlanadi. -mavzu nomi eʼlon qilinadi. -tashkiliy savollar beriladi. 2.suhbat: “sanko” sheʼri yoddan soʻraladi. siz oʻzingizni qanday doʻst deb hisoblaysiz? yozilgan xislatlar oʻqib beriladi. boʻlim yuzasidan takrorlash “doʻst” soʻzi bilan birikma hosil qiling. (qanday?) doʻst doʻstlik haqida maqollardan namuna ayting. muhokama uchun savollar. 1.nega siz aynan shu maqolni tanladingiz? 2.doʻstlik haqida yana qanday maqollar bilasiz? darslikda berilgan savollarga javob beriladi. a) boʻlimdagi qaysi asar sizga koʻproq yoqdi? nima uchun? b) “doʻstlik “ deganda nimani tushunasiz? d) siz doʻstlik haqida qanday asar oʻqigansiz, multfilmlar koʻrgansiz? 3.amaliy topshiriqlar: juftlikda ishlash uchun topshiriq beriladi. maqollardagi rasmlar soʻz bilan ifodalanib oʻqiladi va mazmuni yoritiladi. darslikdagi rasm asosida ogʻzaki hikoya tuziladi. oʻqish savodxonligi, 2-sinf 39 kichik guruhda ishlash uchun topshiriq. topshiriqni bajarishdan oldin oʻquvchilar …
5 / 9
“ibrat bola”ning tavsiyalari oʻqiladi. doimo yodda tuting! doʻstingiz bilan tanishganingizda oʻzingizni yaxshi tuting. avval doʻstona qoʻl olishib koʻrishing, ismingizni, qaysi maktab va sinfda oʻqishingizni ayting. doʻstingizga ismini aytib murojaat qilishga odatlaning. doʻstingiz bilan uchrashganingizda ochiq chehra bilan soʻzlashing. doʻstlik shirin soʻz va yordam koʻrsatishdan boshlanishini unutmang. 4.baholash: oʻqish savodxonligi, 2-sinf 40 -biz bugun darsda nimalarni bajardik? -boʻlimdan qanday xulosa chiqardingiz? uyga vazifa: oʻzingiz amal qiladigan “doʻstlik qoidalari” ni ishlab chiqing. 13-mavzu: nazorat ishi-7 darsning maqsadi: taʼlimiy maqsad: oʻquvchilarning boʻlim yuzasidan olgan bilimlarini tekshirish. tarbiyaviy maqsad: oʻquvchilarni ajdodlarimiz merosiga hurmat ruhida oʻstirish. rivojlantiruvchi maqsad: oʻquvchilarning ogʻzaki va yozma nutqini rivojlantirish, fikrlash qobiliyatlarini oshirish. dars turi: nazorat darsi dars jihozlari: tarqatmalar, testlar darsning borishi: tashkiliy qism: - salomlashish. - oʻquvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish. - oʻquvchilar diqqatini darsga jalb qilish. ✅rasmga asoslangan ogʻzaki savollar. rasmlarda nima tasvirlangan? ogʻzaki soʻzlab bering. ✅ yozma topshiriq. insonlarga, tabiatga va hayvonlarga nisbatan nima uchun mehribon boʻlishimiz kerak? …

Want to read more?

Download all 9 pages for free via Telegram.

Download full file

About "mq o'qish savodxonligi 2-sinf 10-13-darslar"

oʻqish savodxonligi, 2-sinf 32 10-mavzu: doʻstlik– mustahkam rishta (2-qism) darsning maqsadi: taʼlimiy maqsad: hidoyat olimovaning “chin doʻst” ertagi bilan tanishtirish; tarbiyaviy maqsad: “doʻstlik -mustahkam rishta” ekanligini tushuntirish; rivojlantiruvchi maqsad: bogʻlanishli nutqini oʻstirish. oʻquv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: dars turi: yangi bilim beruvchi dars metodi: suhbat, munozara, interaktiv oʻyin dars jihozi: suratlar va plakatlar darsning blok chizmasi: 1.kirish qismi(tashkiliy qism va oʻtilganlarni takrorlash): -oʻquvchilar yangi kun bilan qutlanadi. -mavzu nomi eʼlon qilinadi. -tashkiliy savollar beriladi. 🧘 diqqatni jamlash mashqi. • bolalarga chuqur nafas olish mashqlari oʻrgatiladi. • mashqlar davomida bolalar oʻz nafaslarini his qilishadi va diqqatni ja...

This file contains 9 pages in PDF format (4.4 MB). To download "mq o'qish savodxonligi 2-sinf 10-13-darslar", click the Telegram button on the left.

Tags: mq o'qish savodxonligi 2-sinf 1… PDF 9 pages Free download Telegram