"2 ga bo'linish alomati" dars ishlanmasi

DOCX 12 стр. 677,0 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 12
o‘zbekiston respublikasi mmtv surxondaryo viloyati mmtb boysun tuman mmtb ____-umumiy o‘rta ta`lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _______________________________ning matematika fanidan 4-sinf uchun “2 ga bo‘linish alomati” mavzusida bir soatlik ochiqdars ishlanmasi boysun 4-sinf. matematika. sana: ___ ____ 2025 yil sana: sinf: mavzu: 2 ga bo‘linish alomati. darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad- o‘quvchilarga 2 ga bo‘linish alomati, sonlarning yangi xossalari bilan tanishtirish, matematik qonunlarning kundalik hayotimiz bilan qanday bog‘liqligi haqida tushuncha berish. b) tarbiyaviy maqsad- o‘zbekistonning qadim zamonlardan to hozirgi kungacha bo‘lgan tarixi bilan tanishtirish, qadimiy va zamonaviy binolarda geometriyaning qanday qo‘llanilganini tushuntirish, jadval va diagrammalar yordamida o‘zbekistonning taraqqiyotini o‘rgatish. d) rivojlantiruvchi maqsad- o‘quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog‘ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish, matematik topshiriqlarni bajarish orqali o‘quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. o‘quvchilarda shakllantiriladigan tayanch kompetensiya elementlari: kommunikativ kompetensiya: o‘rganilgan atamalarning ma’nosini tushunib, to‘g‘ri o‘qiy olish; so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay …
2 / 12
li batareyalar ishlatilishi. · bu orqali o‘quvchilar sonlarni 2 ga bo‘linishini bilishning kundalik hayotda qanchalik samarali va kerakli ekanini tushunib yetadilar. 2. zaminimizda yashab o‘tgan buyuk allomalarimiz haqida ma’lumot bera olish · matematika ilmi bizning yurtimizdan chiqqan buyuk allomalar orqali jahon miqyosida rivojlangan. · masalan: · al-xorazmiy – algebra asoschisi, hisoblash usullarini yaratgan. · al-farg‘oniy – arifmetika va astronomiya bo‘yicha ilmiy asarlar yozgan. · o‘quvchilar dars davomida sonlar, bo‘linish qoidalari haqida o‘rganar ekan, bu bilimlarning ildizi qadimdan borligini, buyuk ajdodlarimiz uni rivojlantirganini tushunib yetadilar. dars turi: yangi bilim beruvchi. dars usuli: suhbat, tushuntirish, ko‘nikma va malakalarini shakllantirish, savol-javob, kichik guruhlarda ishlash. dars jihozi: mavzuga oid rasmlar, tarqatma materiallar, testlar, ko‘rgazmali qurollar va texnik vositalar. baholash: o‘quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxiridada e’lon qilinadi. darsning borishi: № bo‘limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o‘tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni …
3 / 12
ar: · 14 → oxirgi raqam 4 → juft son → 2 ga bo‘linadi. · 27 → oxirgi raqam 7 → toq son → 2 ga bo‘linmaydi. · 530 → oxirgi raqam 0 → juft son → 2 ga bo‘linadi. 3. umumlashtirish: · juft sonlar – 2 ga bo‘linadi. · toq sonlar – 2 ga bo‘linmaydi. 4. amaliy qoida: agar sonning oxirida 0, 2, 4, 6 yoki 8 bo‘lsa → son 2 ga bo‘linadi. agar sonning oxirida 1, 3, 5, 7 yoki 9 bo‘lsa → son 2 ga bo‘linmaydi. 1. 2, 4, 6, 8, 0 raqamlaridan barcha mumkin bo‘lgan ikki xonali sonlarni tuzing. qancha son tuzdingiz? bu sonlarni nima birlashtiradi? bu sonlarni qanday umumiy so‘z bilan atash mumkin? 2. {3 467, 6 350, 8 192, 12 318, 34 700, 214 806, 1 289 305, 2 002 005, 43 795 206} sonlar to‘plamidan:a) 2 ga bo‘linadigan sonlarni; b) 5 ga bo‘linadigan …
4 / 12
+ 4 569 18 560 + 45 680 8. tog‘ cho‘qqilarini o‘sib borish tartibida joylashtiring? adelunga hazrat sulton katta chimyon beshtor 4 301 m 4 643 m 3 309 m 4 299 m savollarga javob bering. a) adelunga cho‘qqisi katta chimyondan qancha baland? b) beshto‘r cho‘qqisi hazrati sulton cho‘qqisidan qancha past? iv. yangi mavzuni mustahkamlash: o‘tilgan mavzu yuzasidan suhbat, savol-javob o‘tkazish orqali bilimlarini mustahkamlash. v. darsni yakunlash: o‘quvchini yutuq va kamchilliklarini muhokama qilish, rag‘batlantirish. vi. uyga vazifani e’lon qilish: tog‘ alpinizmi musobaqasida 664 nafar tajribali va 324 nafar havaskor sportchilar qatnashdi. havaskorlarning yarmini, tajribali sportchilarning esa uchdan bir qismini ayollar tashkil etdi. musobaqaga jami necha nafar ayol sportchi kelgan? o‘ibdo‘: _____________________ _____________ ____________ (imzo) (sana) image3.jpeg image4.png image5.png image6.png image7.png image1.png image2.png
5 / 12
"2 ga bo'linish alomati" dars ishlanmasi - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 12 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О ""2 ga bo'linish alomati" dars ishlanmasi"

o‘zbekiston respublikasi mmtv surxondaryo viloyati mmtb boysun tuman mmtb ____-umumiy o‘rta ta`lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _______________________________ning matematika fanidan 4-sinf uchun “2 ga bo‘linish alomati” mavzusida bir soatlik ochiqdars ishlanmasi boysun 4-sinf. matematika. sana: ___ ____ 2025 yil sana: sinf: mavzu: 2 ga bo‘linish alomati. darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad- o‘quvchilarga 2 ga bo‘linish alomati, sonlarning yangi xossalari bilan tanishtirish, matematik qonunlarning kundalik hayotimiz bilan qanday bog‘liqligi haqida tushuncha berish. b) tarbiyaviy maqsad- o‘zbekistonning qadim zamonlardan to hozirgi kungacha bo‘lgan tarixi bilan tanishtirish, qadimiy va zamonaviy binolarda geometriyaning qanday qo‘llanilganini tushuntirish, jadval va diagrammalar ...

Этот файл содержит 12 стр. в формате DOCX (677,0 КБ). Чтобы скачать ""2 ga bo'linish alomati" dars ishlanmasi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: "2 ga bo'linish alomati" dars i… DOCX 12 стр. Бесплатная загрузка Telegram