"2 ga bo'linish alomati" dars ishlanmasi

DOCX 12 pages 677.0 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 12
o‘zbekiston respublikasi mmtv surxondaryo viloyati mmtb boysun tuman mmtb ____-umumiy o‘rta ta`lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _______________________________ning matematika fanidan 4-sinf uchun “2 ga bo‘linish alomati” mavzusida bir soatlik ochiqdars ishlanmasi boysun 4-sinf. matematika. sana: ___ ____ 2025 yil sana: sinf: mavzu: 2 ga bo‘linish alomati. darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad- o‘quvchilarga 2 ga bo‘linish alomati, sonlarning yangi xossalari bilan tanishtirish, matematik qonunlarning kundalik hayotimiz bilan qanday bog‘liqligi haqida tushuncha berish. b) tarbiyaviy maqsad- o‘zbekistonning qadim zamonlardan to hozirgi kungacha bo‘lgan tarixi bilan tanishtirish, qadimiy va zamonaviy binolarda geometriyaning qanday qo‘llanilganini tushuntirish, jadval va diagrammalar yordamida o‘zbekistonning taraqqiyotini o‘rgatish. d) rivojlantiruvchi maqsad- o‘quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog‘ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish, matematik topshiriqlarni bajarish orqali o‘quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. o‘quvchilarda shakllantiriladigan tayanch kompetensiya elementlari: kommunikativ kompetensiya: o‘rganilgan atamalarning ma’nosini tushunib, to‘g‘ri o‘qiy olish; so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay …
2 / 12
li batareyalar ishlatilishi. · bu orqali o‘quvchilar sonlarni 2 ga bo‘linishini bilishning kundalik hayotda qanchalik samarali va kerakli ekanini tushunib yetadilar. 2. zaminimizda yashab o‘tgan buyuk allomalarimiz haqida ma’lumot bera olish · matematika ilmi bizning yurtimizdan chiqqan buyuk allomalar orqali jahon miqyosida rivojlangan. · masalan: · al-xorazmiy – algebra asoschisi, hisoblash usullarini yaratgan. · al-farg‘oniy – arifmetika va astronomiya bo‘yicha ilmiy asarlar yozgan. · o‘quvchilar dars davomida sonlar, bo‘linish qoidalari haqida o‘rganar ekan, bu bilimlarning ildizi qadimdan borligini, buyuk ajdodlarimiz uni rivojlantirganini tushunib yetadilar. dars turi: yangi bilim beruvchi. dars usuli: suhbat, tushuntirish, ko‘nikma va malakalarini shakllantirish, savol-javob, kichik guruhlarda ishlash. dars jihozi: mavzuga oid rasmlar, tarqatma materiallar, testlar, ko‘rgazmali qurollar va texnik vositalar. baholash: o‘quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxiridada e’lon qilinadi. darsning borishi: № bo‘limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o‘tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni …
3 / 12
ar: · 14 → oxirgi raqam 4 → juft son → 2 ga bo‘linadi. · 27 → oxirgi raqam 7 → toq son → 2 ga bo‘linmaydi. · 530 → oxirgi raqam 0 → juft son → 2 ga bo‘linadi. 3. umumlashtirish: · juft sonlar – 2 ga bo‘linadi. · toq sonlar – 2 ga bo‘linmaydi. 4. amaliy qoida: agar sonning oxirida 0, 2, 4, 6 yoki 8 bo‘lsa → son 2 ga bo‘linadi. agar sonning oxirida 1, 3, 5, 7 yoki 9 bo‘lsa → son 2 ga bo‘linmaydi. 1. 2, 4, 6, 8, 0 raqamlaridan barcha mumkin bo‘lgan ikki xonali sonlarni tuzing. qancha son tuzdingiz? bu sonlarni nima birlashtiradi? bu sonlarni qanday umumiy so‘z bilan atash mumkin? 2. {3 467, 6 350, 8 192, 12 318, 34 700, 214 806, 1 289 305, 2 002 005, 43 795 206} sonlar to‘plamidan:a) 2 ga bo‘linadigan sonlarni; b) 5 ga bo‘linadigan …
4 / 12
+ 4 569 18 560 + 45 680 8. tog‘ cho‘qqilarini o‘sib borish tartibida joylashtiring? adelunga hazrat sulton katta chimyon beshtor 4 301 m 4 643 m 3 309 m 4 299 m savollarga javob bering. a) adelunga cho‘qqisi katta chimyondan qancha baland? b) beshto‘r cho‘qqisi hazrati sulton cho‘qqisidan qancha past? iv. yangi mavzuni mustahkamlash: o‘tilgan mavzu yuzasidan suhbat, savol-javob o‘tkazish orqali bilimlarini mustahkamlash. v. darsni yakunlash: o‘quvchini yutuq va kamchilliklarini muhokama qilish, rag‘batlantirish. vi. uyga vazifani e’lon qilish: tog‘ alpinizmi musobaqasida 664 nafar tajribali va 324 nafar havaskor sportchilar qatnashdi. havaskorlarning yarmini, tajribali sportchilarning esa uchdan bir qismini ayollar tashkil etdi. musobaqaga jami necha nafar ayol sportchi kelgan? o‘ibdo‘: _____________________ _____________ ____________ (imzo) (sana) image3.jpeg image4.png image5.png image6.png image7.png image1.png image2.png
5 / 12
"2 ga bo'linish alomati" dars ishlanmasi - Page 5

Want to read more?

Download all 12 pages for free via Telegram.

Download full file

About ""2 ga bo'linish alomati" dars ishlanmasi"

o‘zbekiston respublikasi mmtv surxondaryo viloyati mmtb boysun tuman mmtb ____-umumiy o‘rta ta`lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _______________________________ning matematika fanidan 4-sinf uchun “2 ga bo‘linish alomati” mavzusida bir soatlik ochiqdars ishlanmasi boysun 4-sinf. matematika. sana: ___ ____ 2025 yil sana: sinf: mavzu: 2 ga bo‘linish alomati. darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad- o‘quvchilarga 2 ga bo‘linish alomati, sonlarning yangi xossalari bilan tanishtirish, matematik qonunlarning kundalik hayotimiz bilan qanday bog‘liqligi haqida tushuncha berish. b) tarbiyaviy maqsad- o‘zbekistonning qadim zamonlardan to hozirgi kungacha bo‘lgan tarixi bilan tanishtirish, qadimiy va zamonaviy binolarda geometriyaning qanday qo‘llanilganini tushuntirish, jadval va diagrammalar ...

This file contains 12 pages in DOCX format (677.0 KB). To download ""2 ga bo'linish alomati" dars ishlanmasi", click the Telegram button on the left.

Tags: "2 ga bo'linish alomati" dars i… DOCX 12 pages Free download Telegram