“mirzo ulug’bek” fojiasidagi qahramonlarga tavsif

DOCX 2,4 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1
mirzo_ulug’bek”_fojiasi_qahramonlariga.docx hammamizga ma’lumki, 2011 o’quv yilidan boshlab o’quvchilarni bilimli va zukko qilib tarbiyalash maqsadida bilimlar bellashuvi o’tkazila boshladi. 2014 yilda o’tkazilgan monitoringda “bilimlar bellashuvi” natijalari tahlil etilib, o’quvchilarning qiyin o’zlashtirgan mavzulari fanlar kesimida aniqlandi va ro’yxat shakllantirildi. jumladan, 8-sinflarda ham ona tili va adabiyot fanidan bir qator mavzularda o’quvchilar uchun bo’shliqlar aniqlandi. 8-sinfda “maqsyd shayxzodaning “mirzo ulug’bek” fojiasi qahramonlarga tavsif” mavzusi bo’yicha yaratilgan dars ishlanmada adibning astronom, matematik, shoh va olim, ma’rifatparvar shaxs mirzo ulug’bek haqidagi qarashlari keng ko’lamda ochib berilgan. “mirzo ulug’bek” fojiasida ulug’bek qahramoni adabiyotimiz tarixida 60 yillar “dramatik poeziyaning oliy bosqichi va gultoji” hisoblanuvchi fojiyaning haqiqiy va barkamol yangi namunasini berganligi bilan alohida ajralib turadi. shayxzodaning tarixiy mavzudagi “mirzo ulug’bek” she’riy fojiasi ana shunday baqquvvat asar bo’lib u dramaturgiyamizning yuksakliklarga dadil parvoz qilganligiga jonli govoh bo’la oladi. shayxzoda o’zbek xalqi tarixida salmoqli rol o’ynagan movarounnahrdagi ulkan davlat podshosi shohruhning o’g’li, jahongir amir temurning nabirasi ulug’ astronom va …
2
a qarashli ona tili va adabiyot fani metodisti: h.amirqulova adabiyot 8– sinf mavzuning texnologik xaritasi va o’tkazilish ishlanmasi. mavzu “mirzo ulug’bek” fojiasi qahramonlariga tavsif maqsad vazifalari maqsad: fojia qahramonlari to’g’risidagi ma’lumotlarni berish, qahramonlar xatti – harakati va xulq – atvoriga xos jihatlarini tahlil qilish. o’quv jarayonining mazmuni vazifalar: o’quvchilarda mavzu asosida bilim va ko’nikmalarini shakllantirish, darslik hamda qo’shimcha adabiyotlar bilan ishlashga qiziqish uyg’otish. o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi uslub: interfaol shakl: o’quvchilar bilan individual hamda jamoa bo’lib ishlash. vosita: darslik va mavzuga oid darslik hamda adabiyotlar bilan ishlash, erkin fikrlashini shakllantirish usul: noan’anaviy nazorat: savol-javob baholash: rag’batlantirish, 5 ball tizim asosida baholash kutilayotgan natijalar o’qituvchi: mavzu belgilangan vaqt ichida barcha o’quvchilar tomonidan o’zlashtiriladi. o’quvchilarning darsga faolligi oshadi, ularga fanga nisbatan qiziqish uyg’onadi. o’z oldiga qo’ygan maqsadlariga erishadi. mashg’ulotga o’quvchilarning faol qatnashuviga erishish. o’quvchilarni faollashtirish yo’llarini belgilash va qo’yilgan maqsadga to’liq erishish. o’quvchi: mavzu yuzasidan yangi bilimga ega bo’ladilar. guruhlar bilan …
3
chimga kelish malakasini hosil qiladi. darsning bosqichlari 1. tashkiliy qism (3 daqiqa) 2. savol-javob asosida o’tilgan mavzuni takrorlash (8 daqiqa) 3. zakovat o’yini. (6 daqiqa) 4. yangi mavzu bayoni (20 daqiqa) 5. yangi mavzuni mustahkamlash (5 daqiqa) 6. baholash (1 daqiqa) 7. uyga vazifa (2 daqiqa) mavzu: “mirzo ulug’bek” fojiasidagi qahramonlarga tavsif darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsadi: “mirzo ulug’bek” fojiasidagi qahramonlarga tavsif berish. b) tarbiyaviy maqsadi: ona vatanga hamda ona tiliga muhabbat tuyg’ularini tarbiyalash. buyuk ajdodlar ruhiga hurmat tuyg’ularini tarbiyalash. c) rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarning bilim, malaka va ko’nikmalarini shakllantirish hamda mavzu yuzasidan o’quvchialrning mantiqiy fikrlashini, og’zaki nutqini o’stirish. darsning jihozi: darslik, maqsud shayxzoda ijodiga oid adabiyotlar, yozuvchi surati, tarqatmalar, mirzo ulug’bek tragediyasi kitobi, mirzo ulug’bek hayotiga oid adabiyotlar. darsning uslubi: savol-javob, bahs-munozara, topqirlik, innovatsion texnologiyalardan “zanjir o’yini” asosida. darsning shiori: “kuch bilim va tafakkurda” darsning borishi: i-tashkiliy qism. 1. salomlashish. 2. davomatni aniqlash. 3. tozalikka e’tibor qaratish. 4. guruhlarda ishlash. …
4
’zolari ulug’bek haqidagi ma’lumotlarni xuddi zanjir misoli uzmasdan ma’lumot berishlari kerak. agar qaysi jamoa ma’lumot berishda to’xtalib qolsa, o’yinni tark etadi. 1 – guruh. ulug’bek sohib qiron amir temurning nabirasi, shoxruhning to’ng’ich o’g’li bo’lib, onasi gavharishod og’a nufuzli qipchoq amirlaridan qiyosiddin tarxonning qizi edi. u jahongir temurning iroq va ozarbayjonga qilgan harbiy yurishi vaqtida 1394 yil 22 martda sultoniya shahrida tug’iladi. 2 – guruh. temurning hohishi bilan bolaga muhammad tarag’ay deb nom qo’yadilar. lekin u yirik olim va fan arbobi botgani tufayli ko’prok ulug’bek ismi bilan mashxur botdi. 3 – guruh. temur saroyida hukm surgan an’anaga binoan, shahzodalar bobosining katta xotini saroymulkxonim tarbiyasiga topshiriladi. u yoshligidan o’kir zehnli, kuchli xotirali, teran fikrli, qat’iyatli bo’lib yetishdi. 1 – guruh. ulug’bekning bolalik yillari haqida ana shuni ham aytish kerakki, u hamisha bobosining diqqat e’tiboriga sazovor bo’lgan. temur butun muhabbatini ziyrak, hamma narsani bilishga harakat qilgan nabirasiga qaratadi va uning tarbiyasiga zo’r e’tibor …
5
’pincha bu yurishlarda o’zi bilan birga olib yurdi. masalan, 1398-yili hindistonga, 1399-1404 yili turkiyaga, 1404-yili xitoyga qilgan yurishlarida ulug’bek bobosi yonida bo’ldi. 3 – guruh. 1404 yili temur ulug’bekka sevimli va e’tiqod qo’ygan nabirasi muhammad sultonning qizi o’ga begimni olib beradi va sovg’a tariqasidatoshkent, sayram, ashpara va butun mo’g’ulistonni xadya qilib beradi. 1 – guruh. temur vafotidan so’ng (1405 yili) temuriylar o’rtasida hokimiyat uchun kurash boshlanadi, siyosiy parokandalik kuchayadi. bu kurash natijasida 1409 yili xuroson va movorounnahrda ikki mustaqil davlat yuzaga keldi. markazi hirot shahri bo’lgan xurosonga shohrux, markazi samarqand bo’lgan movorounnahrga ulug’bek hukmdor bo’ldi. 2 – guruh. ulug’bek bobosi singari harbiy yurishlar qilmadi. uning harbiy yurishlari yaqinlashib kelayotgan xavf-xatarni bartaraf qilishga qaratilgan bo’lib, qisqa muddatli bo’lgan. masalan, 1424 yil noyabrda ulug’bek qo’shinlari mo’g’ulistonda ulug’bek ishonchini oqlamagan shermuhammadxonga qarshi katta yurish qilib, 1425 yil bahorida g’alaba qozondi. 1427 yili quyi sirdaryo havzasidagi hududlarni davo qilib chiqqan ko’chmanchi o’zbeklar qoni baroqxonga …

Хотите читать дальше?

Скачайте полный файл бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "“mirzo ulug’bek” fojiasidagi qahramonlarga tavsif"

mirzo_ulug’bek”_fojiasi_qahramonlariga.docx hammamizga ma’lumki, 2011 o’quv yilidan boshlab o’quvchilarni bilimli va zukko qilib tarbiyalash maqsadida bilimlar bellashuvi o’tkazila boshladi. 2014 yilda o’tkazilgan monitoringda “bilimlar bellashuvi” natijalari tahlil etilib, o’quvchilarning qiyin o’zlashtirgan mavzulari fanlar kesimida aniqlandi va ro’yxat shakllantirildi. jumladan, 8-sinflarda ham ona tili va adabiyot fanidan bir qator mavzularda o’quvchilar uchun bo’shliqlar aniqlandi. 8-sinfda “maqsyd shayxzodaning “mirzo ulug’bek” fojiasi qahramonlarga tavsif” mavzusi bo’yicha yaratilgan dars ishlanmada adibning astronom, matematik, shoh va olim, ma’rifatparvar shaxs mirzo ulug’bek haqidagi qarashlari keng ko’lamda ochib berilgan. “mirzo ulug’bek” fojiasida ulug’bek qahramoni adabiyotim...

Формат DOCX, 2,4 МБ. Чтобы скачать "“mirzo ulug’bek” fojiasidagi qahramonlarga tavsif", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: “mirzo ulug’bek” fojiasidagi q… DOCX Бесплатная загрузка Telegram