bayroq sirlari

DOC 6 стр. 41,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 6
mavzu: porla, millat bayrog`i bayroq bilan sirlashamiz! darsning maqsadi: a) ta’limiy: o’quvchilar ongini davlat ramzlari haqidagi tushunchalar bilan boyitish, voqea – hodisalarga munosabatni shakllantirishda ushbu ramzlarning o’rni va ahamiyatini anglatish. b) tarbiyaviy: davlatimiz ramzlariga hurmat hissini, shu orqali vatanga muhabbat tuyg’usini uyg’otish. v) rivojlantiruvchi: egallangan bilim va ko’nikmalarni rivojlantirish, o’quvchilar nutqini o’stirish. dars turi: an’anaviy dars usuli: suhbat dars jihozi: o’zbekiston respublikasi davlat bayrog’i, gerbi, madhiyasi, konstitutsiyasi, prezident portreti, uning asarlaridan namunalar, vatanimiz qiyofasi, tarixi, buguni va istiqbolini aks ettiruvchi rasmlar, fotoal’bom. dars shiori: “o’zbekiston bolalari o’z yurtini sevadilar!” darsning borishi: o’qituvchi: - bolajonlar, xalqimiz o’tmishida, hayotida u nishonlaydigan bayramlar, sanalar anchagina. mamlakatimizda 21 yildan buyon zo’r quvonch, tantana bilan nishonlanadigan, tarix zarvaraqlariga oltin harflar bilan bitilgan muborak bir kun bor. bu – barchamiz uchun eng muqaddas bo’lgan, qiyosi va tengi yo’q vatanimiz mustaqilligi kunidir. hammangizni ana shu ulug’ kun munosabati bilan tabriklab, darsimizni davlat madhiyasini kuylash bilan boshlaymiz! (birgalikda …
2 / 6
da biz erkinlikni, kelajak uchun erkin parvoz eta olishni tushunamiz. 5 – o’quvchi: – istiqbol bu – biz orzu qilayotgan yorqin kelajak. o’qituvchi: – juda yaxshi. har qanday mamlakat, agar u mustaqil bo’lsa, albatta o’z bayrog’i, gerbi, madhiyasiga ega bo’lishi lozim. bayroq, gerb, madhiya... bu uch so’zni davlat tushunchasidan ayri tasavvur qilish qiyin. mustaqillikni qo’lga kiritib, bayrog’i, gerbi va madhiyasiga ega bo’lgan xalq o’z taqdirini o’zi belgilaydi. siz ko’pgina tarixiy kinofilm, hujjatli filmlarning jangu jadal aks etgan lavhalarida bayroq ko’tarib, hayqirib, olg’a borayotgan askarlarni ko’rgansiz. g’alaba nishonasi sifatida birinchi bo’lib bayroq ko’tariladi. sportda yuqori natijaga erishganlarni taqdirlash marosimlarida bayroq ko’tariladi, madhiya yangrashida ham o’sha davlatning sha’ni. g’ururi seziladi. maktabimizda ham haftaning har dushanbasida bayroq ko’tariladi. milliy bayram va tantanalarda ham yurtimiz bayrog’i baland ko’tariladi. sohibqiron amir temur davrida ham davlat bayrog’i katta ijtimoiy – siyosiy, ma’naviy – ma’rifiy ahamiyat kasb etgan. shu sababli jangu jadallarda davlat bayrog’ini amir temurning eng …
3 / 6
i. bu yurtim osmoni tinch bo’lsin, deganidir. yana men tip – tiniq suvni ham eslataman. bu hayot – ohin, daryo, loyqalanmasin, tiniq oqsin deganim bo’ladi. 2 – o’quvchi: – men qizil rangman. shunchaki rang emas tomirlarda oqqan toza qonman. katta – yu kichikni vatan bayrog’i ostida ahil yashashga, mehnat qilishga, kurashishga chaqiraman 3 – o’quvchi: – men oq rang bo’laman. o’zim hamoq. ko’nglim ham oq, ishim ham pok. shungami, maqtovim ko’proq. xalqning yurgan yo’li oppoq, pokiza bo’lsin, ravon bo’lsin deb bayroqdan munosib joy olganman. 4 – o’quvchi: – yashillik nima degani? yashillik – yasharish, ertangi kunga ishonch degani. nonu nasiba, sof havo, sog’lik – salomatlik degani. men xalqimizga doimo ana shunday ezgulik tilayman. shunday qilib, bayrog’imizdagi ranglar o’z ramziy sifatlarini aytib bo’lishadi. ulardan keyin oymoma va yulduzlar tilga kiradilar. 5 – o’quvchi: – oymomaman – oymoma, ertaklarga boy momo. ko’rinishim uch yoki to’rt kunlik bo’lsa ham, niyatlarim odamlarga to’kinlikdir. o’y …
4 / 6
yangrab turadi. o’qituvchi: – “gimn” yunoncha so’z bo’lib, qadimgi yunonistonda xudolar va xalq qahramonlarini sharaflash uchun aytilgan. keyinchalik gimnlar davlat birligini ifodalashga xizmat qilgan. davrlar o’tishi bilan, vatan va xalq birligi ifodachasiga aylangan. madhiyada vatandan faxrlanish, uning taqdiri uchun mas’ullik va iftixor tuyg’ulari alohida tantanavorlik kasb etadi. savol: – o’zbekiston gerbi qanday ko’rinishda. kim ta’riflab beradi? 1 – o’quvchi: – bizning gerbimizda gullagan vodiy uzra charaqlab turgan quyosh, o’ng tomonda bug’doy boshoqlari, chap tomonda paxta chanoqlaridan iborat gulchambar bor. yuhori qismida sakkiz qirrali yulduz tasvirlangan bo’lib, uning ichida esa oy va yulduz aks etganki, bu yurtimizdagi tinchlik va barkarorlik ramzidir. uning o’rtasida tinchlik va farovonlik timsoli afsonaviy humo qushi qanotlarini yozib turibdi. 2 – o’quvchi: – gerbning pastki qismida respublika bayrog’ini ifodalovchi uch – moviy, qizil, oq rangdagi chambar bandiga “o’zbekiston” so’zi yozib qo’yilgan. o’qituvchi: – hozir sizlarga bir rivoyat so’zlab beraman. (sinfga humo qushi timsolida o’quvchi kirib keladi). o’quvchi: …
5 / 6
higa qo’nsa, o’sha podsho bo’ladi. buni eshitganlar shoshib qolishibdi. qanchadan – qancha puldoru amaldorlar taxt uchun tishini qayrabdi. baxt qushini ovlabdi. ammo qush eng saxiy va odil, to’g’riso’z va dono yigitning boshiga qo’nibdi. mamlakatda adolat hukmron bo’libdi. – sen o’sha qushsan – a, humojon! – yanglishmading, yey, mustaqil yurt bolasi. ko’r yurtlarni kezdim. yolg’iz sening vataning ertaklardagi mamlakatga o’xsharsan. shu bois sizlar sari talpinib uchdim. – rahmat, humоjon! – humo qushning aytganlari to’g’ri, bu yurtning odamlari qadoq qo’lli, bag’ri cho’g’li, – deya bug’doy boshoqlari chayqalib ketibdi. – biz gerbdagi non – nasiba, qut – baraka timsolimiz, – deyishibdi ular. – bizlar vatanning ishonch yorlig’imiz, – deyishibdi chanoqlardagi paxtalar. oftob esa lov – lov yonib, zarrin nurlarini to’kibdi: – bu yurt – quyoshli yurt. baxti ham, taxti ham to’kis va but. gerbimiz uzra ikki daryo – amu bilan sir bo’y ko’rsatibdi. gerbimiz uzra oy boqadi,osoyish debosmoningiz. zuhro yulduz parpiraydi, adashmas, deb …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 6 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "bayroq sirlari"

mavzu: porla, millat bayrog`i bayroq bilan sirlashamiz! darsning maqsadi: a) ta’limiy: o’quvchilar ongini davlat ramzlari haqidagi tushunchalar bilan boyitish, voqea – hodisalarga munosabatni shakllantirishda ushbu ramzlarning o’rni va ahamiyatini anglatish. b) tarbiyaviy: davlatimiz ramzlariga hurmat hissini, shu orqali vatanga muhabbat tuyg’usini uyg’otish. v) rivojlantiruvchi: egallangan bilim va ko’nikmalarni rivojlantirish, o’quvchilar nutqini o’stirish. dars turi: an’anaviy dars usuli: suhbat dars jihozi: o’zbekiston respublikasi davlat bayrog’i, gerbi, madhiyasi, konstitutsiyasi, prezident portreti, uning asarlaridan namunalar, vatanimiz qiyofasi, tarixi, buguni va istiqbolini aks ettiruvchi rasmlar, fotoal’bom. dars shiori: “o’zbekiston bolalari o’z yurtini sevadilar!” darsning bor...

Этот файл содержит 6 стр. в формате DOC (41,5 КБ). Чтобы скачать "bayroq sirlari", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: bayroq sirlari DOC 6 стр. Бесплатная загрузка Telegram