5-sinfda o`tilganlarni takrorlash

DOC 6 pages 189.0 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 6
sinf:vi 1 - dars sana: ___________ fan: matematika. mavzu: 5 – sinfda o`tilganlarni takrorlash. darsning maqsadi:a) ta`limiy maqsad:o`quvchilarda natural sonhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga natural ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish. b) tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish. c) rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish. dars turimustahkamlovchi dars. dars o`tish metodi: “aqliy hujum” darsning jixozi:darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari darsning rejasi; 1.tashkiliy qism. (2 daqiqa)2. o`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotiranisinash 12 daqiqa)3. yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)4. mavzuni mustahkamlash (15 aqiqa)5. o`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)6. uyga vazifa. (2 daqiqa) darsning borishi:1.tashkiliy qism.salomlashish.davomatni aniqlash. 1. 0,32 ≤ x < 3 tengsizlikni qanoatlantiruvchi barcha natural yechimlar to`plamini yozing. 2. amalni bajaring va hosil bo`lgan …
2 / 6
,3 – 6,27) 4) 27,3 – (15,1 – 4,82) 4. yangi mavzuni mustahkamlash. darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish. yangi mavzuga doir darslikdagi- misollarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. qolgan o`quvchilar masalalarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning masalalarni o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi. o`nli kasrlarni taqqoslash: 1) 0,8 va 0,79 3) 10,1 va 14,07 5) 4,5 va 4, 05 7) 5,105 va 51,05 2) 2,2 va 2,03 4) 3,097 va 8,77 6) 0,012 va 0,120 8) 0,023 va 0,123 5. darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish. o`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish. 6. uyga vazifa: - misollar o`quv ishlari bo`yicha direktor o`rinbosari: ___________________ sinf:vi 2- dars sana: ___________ fan: matematika. mavzu: takrorlash darsning maqsadi:a) ta`limiy maqsad:o`quvchilarda o`tgan mavzular haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`tgan mavzular ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish. b) tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro …
3 / 6
sinfda o`tgan mavzularni takrorlashga doir misollar yechishni o`tamiz. qo`shish qonunlari: 1) a+b=b+a – o`rin almashtirish; 2) a·(b+c)=a·b+a·c – taqsimot ; 3) a+b+c=(a+b)+c=a+(b+c)=(a+c)+b – guruhlash. (doskaga plakat osiladi va plakat asosida qo`shish qonunlari esga tushuriladi) misollar yechiladi: hisoblang: 1. a) b) 0,324 – 0,32 2. a) b) 8,252 – 7,05 4. yangi mavzuni mustahkamlash. . a) b) 5. darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish. o`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish. 6. uyga vazifa: - misollar o`quv ishlari bo`yicha direktor o`rinbosari ___________________ sinf:vi 3 - dars sana: ___________ fan: matematika. mavzu: takrorlash darsning maqsadi:a) ta`limiy maqsad:o`quvchilarda o`tgan mavzular haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`tgan mavzular ustida masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish. b) tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish. c) rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga …
4 / 6
+45·12+25·44-89·24 2) 27·23-24·23+21·19-18·19+17·11-14·11 c) hisoblang: 1) 27048·27044-27047·27043 2) 45815·45818-45814·45816 d) tog`ri to`rtburchak, kvadrat perimetri va yuzi formulasini keltiring. 3.yangi mavzuni bayon qilish. aziz o`quvchilar sizga bugungi darsimizda tenglamalar yechamiz. tenglama: noma`lum son qatnashgan ifodaga tenglama deyiladi. a) a + x = 0, → x = 0 - a b) x + a = 0, → x = 0-a c) b – x = 0, → x = b – 0 d) x – b = 0, → x = 0 + b e) ax = c, → x = f) a : x = c → x = g) x : a = c → x = a · c 4. yangi mavzuni mustahkamlash. p=25,6 sm, eni esa bo`yidan 2,4 sm ga qisqa. to`g`ri to`rtburchakning yuzini toping. p = 2(a+b) x 2(x +2,4 +x) = 25,6 x + 2,42x + 2,4 = 12,8 2x = 12,8 – 2,4 2x = …
5 / 6
. o`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)6. uyga vazifa. (2 daqiqa) darsning borishi:1.tashkiliy qism.salomlashish.davomatni aniqlash. 2. o`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash. o`tilgan mavzular bo`yicha misollar berib, o`quvchilarni baholayman. 1.uchburchakning bir burchagi 720 ga teng. ikkinchi burchagi esa undan 2 marta kichik. shu uchburchakning burchaklarini toping. b uchburchakning ichki burchaklari yig`indisi 1800 ga teng bo`lgani uchun, 1800 – (720 +) = 1800 -1080 = 720 a c 3.yangi mavzuni bayon qilish. 420:(160-1000:x)=12 160- 1000:x = 420:12 160- 1000:x=35 1000:x=160-35 1000:x=125 x= 1000:125 x=8 4. yangi mavzuni mustahkamlash. darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish. 1.(0,65+2,15) : 0,5= 5,6 1) + 0,65 2) 2,8 : 0,5= 28 : 5 =5,6 2,15 2,8 0 2. to`g`rito`rtburchakning qo`shni tomonlari yig`indisi 52 sm ga eng. bo`yi enidan 1,6 marta ortiq. shu to`g`ri to`rtburchakning bo`yi va enini toping. b cab +bc= 52 bc=1,6 20=32 bc= 1,6ab javob: ab=20sm; bc=32sm ab +1,6ab=52 a d 2,6ab=52 ab …

Want to read more?

Download all 6 pages for free via Telegram.

Download full file

About "5-sinfda o`tilganlarni takrorlash"

sinf:vi 1 - dars sana: ___________ fan: matematika. mavzu: 5 – sinfda o`tilganlarni takrorlash. darsning maqsadi:a) ta`limiy maqsad:o`quvchilarda natural sonhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga natural ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish. b) tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish. c) rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish. dars turimustahkamlovchi dars. dars o`tish metodi: “aqliy hujum” darsning jixoz...

This file contains 6 pages in DOC format (189.0 KB). To download "5-sinfda o`tilganlarni takrorlash", click the Telegram button on the left.

Tags: 5-sinfda o`tilganlarni takrorla… DOC 6 pages Free download Telegram