boshqarish obyektlarining faolligi va ko‘rinmasligi

DOCX 3 стр. 90,3 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (3 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 3
______________ 10-"a", “b” sinf uchun informatika mavzu: 45-dars. boshqarish obyektlarining faolligi va ko‘rinmasligi darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga boshqarish obyektlarining faolligi va ko‘rinmasligini o’rgatish. rivojlantiruvchi: o’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish. tarbiyaviy: vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish kompetensiya tk: axborot kommunikatsion texnologiyasidan foydalanishda xorijiy tildagi atamalarning mazmunini tushungan holda uni jarayonga qo‘llash; fk: ob’ektga yo‘naltirilgan dasturlash tillaridan birida masalalarni yechishga doir dasturlar tuza oladi. dars usuli suhbat, tushuntirish, “savol-javob” metodi, “rasmli boshqotirma” , “to‘g‘risini top”,”yosh aktyor”o‘yinlari. dars turi bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi. o’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi o’qitish usullari: blits-so’rov, savol-javob. o’qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy. o’qitish vositalari:10-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti, “abuturent” jurnali. monitoring va baholash: og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar. ishlash bosqichlari vaqti faoliyat mazmuni o’qituvchi o’quvchilar 1-bosqich. mavzuga kirish. (8-daqiqa) 1.1 darsni tashkillashtish. 1.2 uy vazifalarini tekshirish, savol-javob o’tkazish, natijalarni tahlil etish (5 daqiqa) …
2 / 3
2. vazifalarni yozib oladi. asosiy tushunchalar: mavzuni yoritish. darsning borishi: 1. tashkiliy qism: o’quvchilar bilan salomlashish xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish yo’qlamani aniqlash navbatchi axboroti. siyosiy daqiqa. 1. darsning maqsad va vazifalarini qo’yish. 1. tayanch bilimlarning faollashtirish. uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash. 1. label boshqarish obyektining xossalari ilovada qanday o‘zgartiriladi? 3. to‘rtinchi ilovani shunday o‘zgartiring-ki, uning oynasi bo‘yi va eni mos ravishda 5 va 8 qadam bilan o‘zgarsin. 3. to‘rtinchi ilovani shunday o‘zgartiring-ki, uning oynasi enining qiymati 500 dan 800 gacha bo‘lsin. 4. to‘rtinchi ilova tugmalardagi yozuvlarni a–>a va a–>a ga o‘zgartiring. 1. dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi). nazariy qism: 1. boshqarish obyektlarining visible xossasi. kompyuter viruslarini nima uchun topish qiyin? chunki ular ko‘rinmas, nega-ki, ularning o‘z oynasi yo‘q. yaratilayotgan ilovalarni ham ko‘rinmas qilib qo‘yish mumkin-mi? albatta, mumkin. buning uchun har bir …
3 / 3
mumkin bo‘ladi. boshqarish obyektlarining enabled (faol) xossasi shu maqsadga xizmat qiladi. bu xossa ham mantiqiy qiymatlarni qabul qiladi. agar uning qiymati rost bo‘lsa obyekt faol, yolg‘on bo‘lsa, obyekt sust holatda bo‘ladi. 3. visible va enabled xossalaridan foydalanish. obyektlarning bu xossalaridan foydalanib, oxirgi ilova ishini yaxshilaymiz. uning oynasi kengligi 600 dan oshib ketsa, button1 tugmasining enabled xossasini yolg‘on qilib o‘rnatamiz. natijada oynani boshqa kengaytirib bo‘lmaydi. dastlab ikkinchi tugma button2 ilova oynasida ko‘rinmasin (button2.visible=false). birinchi tugma yordamida ilova oynasini kengaytirib boramiz. u 600 dan oshib ketishi bilan ikkinchi tugma oynada paydo bo‘ladi (button2.visible:=true) va birinchi tugma xira tortib qoladi (button1.enabled:=false). endi faqat ikkinchi tugma yordamida ilova oynasi kengligini kamaytirish mumkin. kenglik 600 pikseldan kamayishi bilan birinchi tugma yana faol holatga o‘tsin (button1.enabled:=true). oyna kengligi 400 dan kamayib ketsa, ikkinchi tugma yana g‘oyib bo‘lsin va oynani boshqa kichiklashtirib bo‘lmasin. birinchi tugma bosilganda nima qilish kerakligini ko‘rsatish uchun uni ikki marta bosamiz va kursor …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 3 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "boshqarish obyektlarining faolligi va ko‘rinmasligi"

______________ 10-"a", “b” sinf uchun informatika mavzu: 45-dars. boshqarish obyektlarining faolligi va ko‘rinmasligi darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga boshqarish obyektlarining faolligi va ko‘rinmasligini o’rgatish. rivojlantiruvchi: o’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish. tarbiyaviy: vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish kompetensiya tk: axborot kommunikatsion texnologiyasidan foydalanishda xorijiy tildagi atamalarning mazmunini tushungan holda uni jarayonga qo‘llash; fk: ob’ektga yo‘naltirilgan dasturlash tillaridan birida masalalarni yechishga doir dasturlar tuza oladi. dars usuli suhbat, tushuntirish, “savol-javob” metodi, “rasmli boshqotirma” , “to‘g‘risini top”,”yosh aktyo...

Этот файл содержит 3 стр. в формате DOCX (90,3 КБ). Чтобы скачать "boshqarish obyektlarining faolligi va ko‘rinmasligi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: boshqarish obyektlarining faoll… DOCX 3 стр. Бесплатная загрузка Telegram