8-sinf “odam va uning salomatligi” dars ishlanmasi

DOCX 13 pages 39.3 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 13
8-sinf “odam va uning salomatligi” 1 - dars ishlanma o’quv fanining nomi: odam va uning salomatligi. mavzuning nomi terining tuzilishi va funksiyasi.: . darsning maqsadlari: darsning talimiy maqsadi:o’quvchilar teri,uning vazifasi,ahamiyati haqida ma’lumotlar bilan tanishadilar. darsning tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarni terining ahamiyati va teri qavatlariga hos bilimlari orqali ilmiy dunyoqarashlarini kengaytiradi,gigiyenik va estetik tarbiya shakllantiriladi. darsning rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarda terining tuzilishi va funksiyalari haqida tahliliy,mustaqil,mantiqiy va bog’lanishli fikr yuritish ko’nikmalari shakllantiriladi. biologik konpitensiyalar: 1.o`quvchilar terining tuzilishini o’rganadi,uning qavatlarini o’rganadi,terida boradigan jarayonlarni tushuntira oladi,teri funksiyalarini bir-biridan farqlab umumlashtira oladi. 2.o`quvchilar terida boradigan jarayonlarni kuzatib tajibalar otkaza oladi. 3.o`quvchilar teri kasalliklari va ularni organizmda kelib chiqish sabablari va oqibatlari haqida ma`lumotlarga ega bo`lishadi. darsda yoritilishi lozim bo’lgan asosiy tushunchalar: teri qavatlari.epidermis.derma.gipaderma.terini himoya funksiyasi.terining sezish funksiyasi.terining nafas olish funksiyasi.terining tana haroratini doimiy saqlash funksiyasi. darsdan kutilayotgan natijalar – mavzuni o’zlashtirgandan so’ng o’quvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar: 1.o`quvchilar teriqavatlari haqaida ma`lumotga ega bo`ladilar. 2 …
2 / 13
xnologik bosqichlari vaqt o’qituvchi faoliyati o’quvchi faoliyati 1-bosqich tashkiliy qism 2 daqiqa 1.sinf o’quvchilarini darsga tayorlaydi. 2.davomatni aniqlaydi. 3.darsning maqsadi va vazifalari bilan tanishtiradi. 1.darsga tayorlanadilar. 2.bugungi darsning borishi, maqsadlari bilan tanishadilar. 2-bosqich o’tilganmavzuniso’rashxulosalash 13 daqiqa 4 daqiqa 4 daqiqa 5 daqiqa o’tilgan mavzu uyzasidan tuzilgan nazorat topshiriqlari asosida o’quvchilar bilimlarini aniqlaydi. o`quvchilar 3 ta guruhga bo`linadi va ularning mustaqil ishini ta`minlaydi. 1-guruh 2-guruh 3-guruh 1-mustaqil topshiriq “teskor savol-javob”, 2-mustaqil topshiriq “ha yoki yo`q metodi”. 3-mustaqil topshiriq “ertak metodi” o’tilgan mavzu uyzasidan bo’shliqlarni to’ldirgan holda uni yakunlaydi. berilgan topshiriqlarni individual, guruhlarda mustaqil bajaradilar. 3-bosqich yangi mavzuni bayoni 12 daqiqa yangi mavzuni kichik ma’ruza asosida tushuntiradi. yangi mavzuni o’zlashtiradilar.nazariy bilim oladilar. 4-bosqich yangi mavzuni mustahkamlash. 11 daqiqa 4 daqiqa 4 daqiqa 3 daqiqa mavzuga doir o’quvchilar egallagan bilimlarni mustahkamlash uchun tayorlangan topshiriqlar mohiyati bilan tanishtiradi va ularning bajarilishini nazorat qiladi. 1-mustaqil topshiriq t “lootto” 2- mustaqil topshiriq “men kimman” 3- mustaqil …
3 / 13
ga qaysilar kiradi? 2) siydik ayirish organlarinig tuzilishi? 3) buyrak qayerda jolashkan vaunting og`irligi 4) buyrak qanday tuzilishga ega? 5) filtiratsiya davri deb nimaga aytiladi? 6) reabsorbsiya jarayoni deb nimaga aytiladi? 7) siydik pufagi qayerda joylashgan va hajmi? 8) siydik ayirish organlarida ko`p uchraydigan kasalliklar? 9) 1sutkada qancha birlamchi siydikhosil bo`ladi va uning tarkibi? baholash mezoni:savollarga to’g’ri javob bergan guruhlar rag’bat kartochkasi bilan taqdirlanadi. 1-topshiriq javoblari: 1. buyrak,teri,o`pka kiradi. 2. siydik ayirish organlari ayirish sistemasining asosiy qismi hisoblanadi. siydik ayirish organlariga buyraklar (o'ng va chap), siydik yo'llari (o'ng va chap), qovuq (siydik pufagi) va siydik chiqarish kanalikiradi. 3. buyrak juft organ bo'lib (o'ng va chap buyrak), qorin bo'shli- g'ining bel qismida, ya'ni birinchi va ikkinchi bel umurtqasining ikki yonida joylashgan har bir buyrakning og'irligi o'rtacha 150 g keladi. 4.buyrak juft organ bo'lib u loviya shakliga o'xshash bo'ladi.buyrak bo'ylamasiga kesib qaralganda, uning to'qimasi ikki qavatdan: tashqi qoramtir po'st qavat va ichki …
4 / 13
minokislotalar, suv va mineral tuzlarning ko'p qismi, ya'ni 98,5---99,0% i vena tomirlariga qayta so'riladi. bunga reabsorbsiya jarayoni deyiladi. 7.siydik pufagi qorinning pastki qismida chanoq sohasida joy- lashgan bo'lib, uning hajmi katta odamda 500---700 ml bo'ladi. 8.siydik ayirish organlarining ko'p uchraydigan kasalliklari. buyraklarda tosh paydo bo'lishi kasalligining sababi ovqat tarkibida tuzni ko'p iste'mol qilish, kam harakatlanish hisoblanadi. buy- raklarning yallig'lanish kasalliklari (nefrit, piyelonefrit)ning sababi tomoqdagi bodomsimon bezlarning yallig'lanishi (angina), tish kasalliklarini o'z vaqtida davolatmaslikdir. 9.katta odamning buyrak nefronlarida uzluksiz siydik filtrlanishi natijasida bir sutkada o'rtacha 100 litr birlamchi siydik hosil bo'ladi. uning 98,5---99 litri kalavasimon kanalchalar devori orqali qonga qayta so'riladi, qolgan 1---1,5 litri esa ikkilamchi siydik sifatida tashqariga chiqariladi. 2.mustaqil topshiriq. ,,ha,yo’q’’ o’yini orqali o’tilgan mavzu mustahkamlanadi.bunda o’quvchilarga mavzuga oid gaplar aytiladi.agar ma’lumutlar to’g’ri bo’lsa ,,ha’’kartochkasi,noto’g’ri bo’lsa yo’q kartochkasi ko’tariladi. berilgan javoblarga qarab guruhlarga rag`bat beriladi. 1-guruh 1.har bir buyrakning og’irligi 250 gr keladi. 2.ayirish organlariga buyrak,teri,o’pka kiradi. 3.buyrak bo’ylamasiga …
5 / 13
da joylashgan. 3-guruh. 1. buyrakda siydik hosil bo`lishining ikkinchi davri reabsorbsiya deyiladi. 2. katta odamning buyrak nefronida uzluksiz siydik filtrlanishi natijasida 1 sutkada 1 litr birlamchi siydik hosil bo`ladi. 3. buyrakda siydk hosil bo`lishi nerv va gumoral yo`l bilan boshqariladi. 4. buyrakning yallig`lanish kasalliklariga nefrit, piyelonefrit kiradi 5. har bir buyrakning og`irligi 150 gramm keladi. baholash mezoni:barcha savollarga to’g’ri javob bergan guruhga 2ta,xatoga yo’l qo’ygan guruhlarga esa 1ta rag’bat kartochkasi beriladi. 1 topshiriq javoblari: 1-guruh. 1. yo`q 2. ha 3. ha 4. yo`q 5. ha 2-guruh. 1. ha 2. yo`q 3. ha 4. yo`q 5. ha 3-guruh. 1. ha 2. yo`q 3. ha 4. ha 5. ha 3-mustaqil topshiriq ``ertak`` metodi o`tilgan mavzuni takrorlash uchun `` sog`lom oila`` o`yinini o`ynaymiz. bu o`yin ertak tusda bo`lib, ertak ortida ayirish a`zolarimiz yashiringan. agar ertak qahramonlari qaysi organlarimiz ekanligini guruhlarning qaysi biri ko`p topsa rag`bat beriladi. sog`lom oila bir bor ekan, bir yo`q …

Want to read more?

Download all 13 pages for free via Telegram.

Download full file

About "8-sinf “odam va uning salomatligi” dars ishlanmasi"

8-sinf “odam va uning salomatligi” 1 - dars ishlanma o’quv fanining nomi: odam va uning salomatligi. mavzuning nomi terining tuzilishi va funksiyasi.: . darsning maqsadlari: darsning talimiy maqsadi:o’quvchilar teri,uning vazifasi,ahamiyati haqida ma’lumotlar bilan tanishadilar. darsning tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarni terining ahamiyati va teri qavatlariga hos bilimlari orqali ilmiy dunyoqarashlarini kengaytiradi,gigiyenik va estetik tarbiya shakllantiriladi. darsning rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarda terining tuzilishi va funksiyalari haqida tahliliy,mustaqil,mantiqiy va bog’lanishli fikr yuritish ko’nikmalari shakllantiriladi. biologik konpitensiyalar: 1.o`quvchilar terining tuzilishini o’rganadi,uning qavatlarini o’rganadi,terida boradigan jarayonlarni tushuntira oladi,teri fun...

This file contains 13 pages in DOCX format (39.3 KB). To download "8-sinf “odam va uning salomatligi” dars ishlanmasi", click the Telegram button on the left.

Tags: 8-sinf “odam va uning salomatli… DOCX 13 pages Free download Telegram