odamning ovqat hazm qilish sistemasi

PDF 11 pages 1.5 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 11
mavzu: odamning ovqat hazm qilish sistemasi dars bosqichlari: 1) tashkiliy qism (2 daqiqa; davomatni aniqlash, o‘quvchilarni darsning borishi, darsning maqsadi bilan tanishtirish) 2) uyga berilgan vazifani tekshirish (8 daqiqa) 3) yangi mavzuni o‘rganish (20 daqiqa; bunda o‘quv shartnoma, raqamlar so‘zlaydi, globoalfavit , ketma-ketligini yozing, kalit so‘z , 1 daqiqa,kalit so‘z,bir daqiqa ,enerjayzer “joylar bilan almashsinlar “yoki boshqa zamonaviy pedagogik texnologiya asosida yangi mavzu o‘quvchilar tomonidan o‘rganiladi. buning uchun o‘qituvchi topshiriqlarni oldindan tuzishi va darsda o‘quvchilarning e’tiboriga havola qilishi kerak ( o‘qituvchi yangi mavzuni tayyor axborot ko‘rinishida bayon etmasligi kerak) 4) mavzuni mustahkamlash (10 daqiqa; bunda summativ emas, formativ baholash o‘tkazilishi; turli formatdagi test topshiriqlaridan foydalanish zarur. har bir test topshirig‘ining maqsadi bo‘lishi zarur.) 5) darsni yakunlash (4 daqiqa; refleksiya o‘tkaziladi; o‘quvchilar baholanadi (formativ baholash) 6) uyga vazifa (1 daqiqa; o‘quvchilarga turli variantda uy vazifalari taqdim etiladi, bunda o‘quvchilar o‘z xohish-imkoniyatiga ko‘ra istalgan variantni tanlab oladilar dars maqsadi: didaktik maqsad: odamning …
2 / 11
a. vaqtdan unumli foydalanish b. 80% ga 20 % ya’ni 80 % oquvchi 20% o‘qituvchi faol bo‘lishi kerak c. o‘zaro hurmat d. faollik e. ijodkorlik f. telefonni ovozsiz qilish g. mavzudan chetga chiqmaslik h. darsda kechga qolmaslik..... o‘qituvchi ham o‘z takliflarini aytadi va a 4 qog‘ozga tushiriladi ro‘yxat tuzib olinib a4 formatdagi varoqqa yoziladi . 2.metodning ikkinchi qismi jarima qismi bo‘lib bunda o‘quvchilarning o‘zlari yuqoridagi shartlarni bajarmasa qanday jarima choralari qollashni tanlaydilar. masalan: a. biror she’rni yod olish b. biror kitobni o‘qib kelish c. 10 ta mavzudan ma’lumot aytish d. ashula aytib berish e. rivoyat aytib berish f. biror bir qoiddani aytib berish kabi bo‘lishi mumkin 3.vatmanga o‘quvchilar va o‘qituvchi imzo qoyadi va yil davomida doska yonidagi devorda osilgan xolda turadi. “raqamlar so‘zlaydi”metodi bu metodda doskaga sonlar yopishtiriladi(slaydda sonlar ifodalanishi ham mumkin).bu ko‘rsatilgan sonlar nimani ifodalanishini o‘quvchilar topishlari kerak bo‘ladi. masalan bizni raqamlarimizda: ✓ 112 – 1- dekabr oits ga …
3 / 11
f beradi. parazit - tirik organizmlarda yashab, ular hisobiga oziqlanadigan hayvonlar esa parazit hayvonlar deyiladi .bu metod shu tariqa davom etadi.bu metod orqali ; 1.qisqa payt ichida ko‘p bolalarni mavzuni qanday o‘zlashtirganliklarini bilishimiz; 2.bor diqqatini darsga jalb qila olishimiz; 3.o‘quvchilar qaysi kalit so‘zlarni va mavzuni qay darajada tushunganini analiz qilib olishimiz; 4.o‘quvchilar mavzuni qayerini yaxshi tushina olmaganini taxlil qilishimiz va qayta mustahkamlab berishimiz; 5.o‘quvchilar har bir termini ta’riflab qaytarishi davomida har bir o‘quvchi eshitib turishi va yana bir bor eslab mustahkamlab olishga imkon bo‘lishi bilan diqqatga sazovordir. bu metodni o‘quvchilarni birma bir doskaga chaqirib harflar tanlatish yo‘li bilan ham olib boorish mumkin.bu usulni ko‘proq takrorlash darslarida o‘tilgan mavzuga oid terminlarni esga ilish uchun ham qo‘llashimiz mumkin. ii topshiriq. sut emizuvchilarning ovqat hazm qilish organlari ketma-ketligini yozing. iii topshiriq. qushlarning ovqat hazm qilish organlari bo‘limlarini yozing . iv topshiriq “kalit so‘z” metod bu metod orqali kichadi darsni yodga olinadi.o‘qituvchi o‘quvchilarga o‘tilgan …
4 / 11
ichak, yo‘g‘on ichak va to‘g‘ri ichakdan iborat. ovqat hazm qilish sistemasi odam iste’mol qilgan oziq moddalarni parchalab, ularning hujayralar tomonidan oʻzlashtirilishini taʼminlaydi. oziq moddala rining tishlar yordamida maydalanishi, ichakda fermentlar ta’sirida parchalanishi va ichak devori orqali qonga so‘rilishi hazm qilish deyiladi oziqning hazm qilinishi ogʻizdan boshlanadi. og‘izda tishlar va til joylashgan. til ovqatning ta’mini aniqlash, uni aralashtirish funksiyasini bajaradi. ogʻizda ovqat tishlar yordamida me xanik va so‘lak ta’sirida kimyoviy parchalanadi. odamda 32 ta doimiy tishlar, yosh bolalarda 20 ta sut tishlari bo‘ladi. yangi tug‘ilgan chaqaloqning tishlari bo‘lmaydi. 6 oylikdan boshlab uning birinchi sut tishlari paydo bo‘ladi. 7–8 yoshdan sut tishlari doi miy tishlar bilan almashina boshlaydi. 10–12 yoshga kelib tishlar almashinishi tugallanadi ovqat og‘izda chaynalib, qiziloʻngach orqali oshqozonga tushadi. qiziloʻngach ogʻiz boʻshligʻi bilan oshqo zonni oʻzaro bogʻlaydi. ovqat oshqozonda kimyoviy va mexanik taʼsirlarga uchraydi. oshqozon devori muskullari ovqat ni ara lashtirib, mexanik parchalaydi. fermentlar va oshqozon shirasi esa ovqatning kimyoviy …
5 / 11
oq ichak bo‘shlig‘iga chiqariladi. o‘t suyuqligi ovqat tarkibidagi yog‘larning hazm bo‘lishida qatnashadi. bundan tashqari, jigar organizmni turli xil zaharli moddalardan himoya qiladi. jigar qonni filtrlab, zaharli moddalardan tozalaydi inson salomatligi ko‘p jihatdan iste’mol qilayotgan oziq-ovqatining sifatiga va ovqatning ovqat hazm qilish organlarida hazm bo‘lishiga bog‘liq. qo‘shimcha moddalar bilan boyitilgan, gazli yoki yarim tayyor mahsulotlarni qabul qilish inson salomatligiga va ovqat hazm qilish organlarining ishiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. inson salomatligi tishlarni toza saqlashga ham bog‘liq. xususan, tishlarda yong‘oq yoki danaklar chaqish, qattiq konfetlarni chaynash, issiq ovqatdan so‘ng birdaniga sovuq suv ichish yoki muzqaymoq yeyish mumkin emas. tishlar oralig‘ida qoladigan ovqat qoldiqlari mikroblarning rivojlanishi uchun qulay muhit hisoblanadi. ovqat qoldiqlaridan tozalash uchun har kuni uyquga yotishdan oldin tishlarni yuvish, ovqatdan so‘ng og‘izni iliq suv bilan chayish kerak. mavzuni o‘tib bo‘lgach bolalarga kayfiyat ,ko‘tarinkilik ,diqqatlarini jamlash maqsadida enerjayzer o‘tkaziladi.bugungi darsimizda “o‘rinlar bilan almashsinlar” enerjayzeridan foydalanamiz enerjayzer “joylar bilan almashsinlar “ bu metod jismoniy …

Want to read more?

Download all 11 pages for free via Telegram.

Download full file

About "odamning ovqat hazm qilish sistemasi"

mavzu: odamning ovqat hazm qilish sistemasi dars bosqichlari: 1) tashkiliy qism (2 daqiqa; davomatni aniqlash, o‘quvchilarni darsning borishi, darsning maqsadi bilan tanishtirish) 2) uyga berilgan vazifani tekshirish (8 daqiqa) 3) yangi mavzuni o‘rganish (20 daqiqa; bunda o‘quv shartnoma, raqamlar so‘zlaydi, globoalfavit , ketma-ketligini yozing, kalit so‘z , 1 daqiqa,kalit so‘z,bir daqiqa ,enerjayzer “joylar bilan almashsinlar “yoki boshqa zamonaviy pedagogik texnologiya asosida yangi mavzu o‘quvchilar tomonidan o‘rganiladi. buning uchun o‘qituvchi topshiriqlarni oldindan tuzishi va darsda o‘quvchilarning e’tiboriga havola qilishi kerak ( o‘qituvchi yangi mavzuni tayyor axborot ko‘rinishida bayon etmasligi kerak) 4) mavzuni mustahkamlash (10 daqiqa; bunda summativ emas, formativ baholash ...

This file contains 11 pages in PDF format (1.5 MB). To download "odamning ovqat hazm qilish sistemasi", click the Telegram button on the left.

Tags: odamning ovqat hazm qilish sist… PDF 11 pages Free download Telegram