"goʻroʻgʻli dostonlari tarixi va variantlari"

DOCX 9 стр. 40,4 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 9
mavzu: oʻzbek xalq dostonlari. “goʻroʻgʻli” dostonlari tarixi va variantlari. “goʻroʻgʻli” dostoni matni bilan ishlash (3 soat) darsning maqsadi: o`quvchilarda milliy qadriyatlarga hurmat uygʻotish, vatanga va ota-onaga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, oʻquvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini oʻstirish hamda tahlil qilish malaka va koʻnikmalarini shakllantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning jihozi: darslik, doston nusxalari, “goʻroʻgʻlining tugʻilishi” dostoniga ishlangan rasm. darsning borishi: 1. tashkiliy qism: oʻquvchilar bilan salomlashish va davomatni aniqlash. 2. o`tilgan mavzuni mustahkamlash. 3. yangi mavzu bayoni. aqliy hujum. 4. goʻroʻgʻli turkum dostonlari haqida ma’lumot. 5. asar matnini o`qish. 6. guruhlarda ishlash. 7. matn ustida ishlash. 8. savollar ustida ishlash. fikrlar himoyasi. 9. uyga vazifa berish. dars shiori: ona yerning tuprogʻi – ona sutidan aziz. (oʻzbek xalq maqoli) o`tilgan mavzu. badiiy tahlil metodlari va bu tahlil metodlaring badiiy asarni oʻrganishda tutgan ahamiyati savollar asosida soʻralib, suhbat oʻtkaziladi, dars mustahkamlanadi. 10-sinf adabiyotida “go’roʻgʻli” dostonini oʻrganish uchun dasturda 3 soat ajratilgan. 1-soatda …
2 / 9
xalqona usullar bilan bemorni davolovchi tabib, ayrim hududlarda ustoz ma’nolarini anglatgan. bugungi kunda bu soʻz asosan, xalq dostonlarini kuylaydigan san’atkorni bildiradi. dostonlarda voqealar bayoni odatda nasrda ifoda etiladi, obrazlar o‘rtasidagi dialoglar, ularning ruhiy holatiga ijrochining munosabati esa she’riy yo‘l bilan tasvirlangan. goʻroʻgʻli yaqin va oʻrta sharq, markaziy osiyk va janubiy kavkaz xalqlari orasida keng tarqalgan qahramonlik eposi, dostonlar turkumi. turkumga birlashgan dostonlar turli davrlarda yaratilgan. mazkur turkumni 2 ta katta guruhga boʻlish mumkin: 1) kavkaz, yaqin va oʻrta sharq xalqlari orasida tarqalgan gʻarbiy guruh; 2) markaziy osiyo xalqlari orasida tarqalgan sharqiy guruh. gʻarbiy turkumda bosh qahramon koʻroʻgʻli, sharqiy turkumda esa goʻroʻgʻli deb ataladi. barcha versiyalar mavzui asosini ozodlik, adolat va xalq baxt-saodat yoʻlida kurashuvchi bahodir goʻroʻgʻlining jasoratlari tashkil etadi. goʻroʻgli turkumi oʻzbek xalqi orasida 2 versiyada tarqalganini koʻrsatadi. po'lkan shoir tilidan yozib olingan “goʻrogʻlining tugʻilishi” dostoni mazkur dostonlar turkumini boshlab beruvchi xalqchil gʻoyaviy badiy jihatdan yuksak asar boʻlib, boshqa baxshilar …
3 / 9
uvchi boshqa dostonlar haqida ma’lumot topib kelishlari uyga vazifa sifatida beriladi. 2-soatda: oʻquvchilardan uyga vazifa soʻraladi va yangi dars asar matnini oʻqishdan boshlanadi. asar matnini o`qish: “goʻroʻgʻlining tugʻilishi” dostonini o`qishni boshlashdan oldin o`qituvchining asar matnini soatlarga taqsimlab olishi, qaysi qismini sinf-da, qay bo`laklarini uyda o`qish lozim-ligini rejalashtirib olishi unga vaqtni tejash imkonini beradi. bu ishni quyidagicha amalga oshirish mumkin. birinchi darsda, doston tarixi va variantlari haqida oʻrganilgandan soʻng ikki soat mobaynida asar o`qiladi, ikkinchi soat “rustambek yig‘lay-yig‘lay, go‘ro‘g‘lini olib keldi. rustambekning xotini erining yuz-xotirini qilib, o‘rnidan turib, voy bolam, deb bag‘riga bosdi, quchoqlab ko‘kragiga oldi” tarzidagi qism bilan tugatiladi. uchinchi soatni “alqissa, rustambek yarim kechada go‘ro‘g‘lini joʻnatib, uyiga qaytib keldi” jumlasi bilan tugatiladi. matnning qolgan qismini o`qish uyga vazifa sifatida topshiriladi. dostonni oʻqishda bolalar diqqati matnda keltirilgan maqollar va iboralarni topishga qaratiladi. topilgan maqol va iboralarga sinonim, antonim boʻlgan shakllarini topish topshirigʻi beriladi. guruhlarda ishlash. har bir guruhga asar matni …
4 / 9
o‘g‘ilmikin, qizmikin”, – deb egar bilan uch oshiqni bir yoqqa qo‘ydi. ikki qo‘g‘irchoq bilan ro‘molni go‘rning bir yog‘iga qo‘ydi. rustambek olgan narsalar bolaning jinsiyatini aniqlashda qanday yordam beradi deb oʻylaysiz? guruhlar fikrlari himoyasi: guruhlarda fikrlar himoya qilinganda o`quvchilar bahs-munozara asnosida qahramonlarning ochilmagan qirralarini, xarakter xususiyatlarini chuqurroq oʻrganadilar. xalqimizning milliy tafakkuri va e’tiqodlariga xos xususiyatlarni yanada yaxshiroq tushunib oladilar. guruhlar ishi baholanadi. bunda o`quvchilarning mustaqil fikrlashi va xulosa chiqara olishi hisobga olinadi. uyga vazifa: dostonning davomini o`qish. 3-soat. darsning borishi: asar matni ustida ishlash. guruhlarda ishlash. muammoli topshiriqlar berish. fikrlar himoyasi. o`quvchilarni rag`batlantirish va baholash. uyga vazifa topshirish. guruhlarda ishlash: hqr bir guruhga asar matni yuzasidan quyidagicha muammoli topshiriqlar beriladi: 1-topshiriq “meni shohdorxon odamlarining qoʻlida oʻldirma, har nima qilsang oʻzing qil” – deb xudoga yolborib, barcha payg‘ambarlar, o‘tgan azizlarni shafe keltirib, yig‘ladi. oʻylab ko'ringchi, nima uchun bibi hilolning tilagi allohning dargohida qabul boʻldi? bu, sizningcha, nimadan dalolat beradi? 2- topshiriq gajdumbek …
5 / 9
issalomning goʻroʻgʻliga yordam bergani sababini tushuntirng. hazrati xizr nima sababdan baytalni goʻroʻgʻlining oldiga olib keladi? hazrati xizr haqida bilganlaringizni ayting. 6-topshiriq “otim go‘ro‘g‘lidir olamga doston, zarbimdan titraydi barcha gurjiston, ena, ketar bo‘ldim sendan ayrilib, qarchig‘aying bo‘lay, chuygin, enajon” ushbu misralar kimga qaratila aytilyapti? gurjiston deb qayer nazarda tutilgan? fikrlar himoyasi: guruhlar fikrlari tinglanadi. har bir guruh o`z fikrini himoya qiladi. javoblarning ayrimlari o`qituvchi kutganidek chiqmasligi mumkin. lekin matn bilan ishlash,. asar ruhiga kirish, qahramonlar holatini tuyish, o`zidan o`tkazish o`quvchiga ko`p narsa beradi, unga «dard« yuqtiradi. o`quvchilarni shunday holatga sola olish o`qituvchining yutug`idir. uyga vazifa: oʻquvchilarga uyga vazifa sifatida “qisqa tavsif” topshirigʻi beriladi. dostonda keltirilgan qahramonlarga tavsif berish topshirigʻi beriladi. bu orqali oʻquvchilar dostondagi obrazlarning tasviri va ularning asardagi oʻrni bilan yaqindan tanishish imkoniga ega boʻladilar.

Хотите читать дальше?

Скачайте все 9 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О ""goʻroʻgʻli dostonlari tarixi va variantlari""

mavzu: oʻzbek xalq dostonlari. “goʻroʻgʻli” dostonlari tarixi va variantlari. “goʻroʻgʻli” dostoni matni bilan ishlash (3 soat) darsning maqsadi: o`quvchilarda milliy qadriyatlarga hurmat uygʻotish, vatanga va ota-onaga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, oʻquvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini oʻstirish hamda tahlil qilish malaka va koʻnikmalarini shakllantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning jihozi: darslik, doston nusxalari, “goʻroʻgʻlining tugʻilishi” dostoniga ishlangan rasm. darsning borishi: 1. tashkiliy qism: oʻquvchilar bilan salomlashish va davomatni aniqlash. 2. o`tilgan mavzuni mustahkamlash. 3. yangi mavzu bayoni. aqliy hujum. 4. goʻroʻgʻli turkum dostonlari haqida ma’lumot. 5. asar matnini o`qish. 6. guruhlarda ishlash. 7. matn ustida ishlash. 8. sa...

Этот файл содержит 9 стр. в формате DOCX (40,4 КБ). Чтобы скачать ""goʻroʻgʻli dostonlari tarixi va variantlari"", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: "goʻroʻgʻli dostonlari tarixi v… DOCX 9 стр. Бесплатная загрузка Telegram