qadimgi misr

DOCX 3 стр. 18,4 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (3 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 3
xi. 2019. tarix 2-dars darsning mavzusi: qadimgi misr darsning maqsadi: ta’limiy: qadimgi misrning qo`shni xalqlar bilan munosabati,misr fir`avnlarining istilochilik yurishlari va ularning natijalari haqida ma`lumot berish. tarbiyaviy: o`quvchilarda ozga xalqlar tarixiga qiziqish uyg`otish, ular bilan o`z tarixini taqqoslashga o`rgatish rivojlantiruvchi: o`quvchilarda o`rganilganlardan to`g`ri xulosa chiqarish ko`nikmasini rivojlantirish. kompetensiyalar: o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasini shakllantirish axborotlar bilan ishlash kompetensiyasini rivojlantirish tarixiy manba va adabiyotlar bilan ishlash kompetensiyasini shakllantirish. dars turi: aralash dars uslubi: og`zaki, yozma dars usuli: test, “kichik ma`ruza, “kim chaqqon” o`yini, svol-javob dars jihozi: darsning texnologik xaritasi: i.tashkiliy qism 2 daqiqa ii. uy vazifasini tekshirish 10 daqiqa iii.yangi mavzu mazmunini yoritish 12 daqiqa iv.yangi mavzuni mustahkamlash 15 daqiqa v.o’quvchilarni baholash 4 daqiqa vi.uyga vazifa berish 2 daqiqa darsning borishi: i.tashkiliy qism: o`quvchilar bilan salomlashish, davomadni aniqlash, darsga jalb qilish, sinfda ishchi muhitini yaratish, dunyoda va o`zbekistonda yuz bergan muhim yangiliklardan qisqacha xabarlar berish. ii. uy vazifasini tekshirish: 1.qachondan boshlab misrliklar …
2 / 3
osil ...ga borib yig'ib olingan. a.yoz b.kuz c.qish d.bahor 6.qadimgi misrda qaysi davrda tarqoq manzilgohlar davlatlarga birlashadi? a.3-mingyillik oxiri b.4-mingyillik oxiri c.5-mingyillik oxiri d.6-mingyillik oxiri 7.qadimgi misrda .. "nom" deb atalgan. a.ilk davlatlar b.tarqoq manzilgohlar c.loy suvalgan papirus poyalaridan qurilgan uy d.dehqonchilik manzilgohlari 8.qadimgi misr tarixi necha davrga bo'lib o'rganiladi? a.2 b.5 c.4 d.3 9. misrdagi "nom"lar qachon tashkil topa boshlagan? a.mil. aw. ivmingyilliklarda b.mil. aw. ill mingyilliklarda c.mil. aw. ii mingyilliklarda d.mil. aw. v mingyilliklarda 10.nil vodiysining uzunligi necha ming km.ni tashkil qilgan? a.9 ming km b.6 ming km c.8 ming km d.12 ming km iii.yangi mavzu bayoni: misr, janubdan nubiya bilan chegaradosh bo’lgan. bu mamlakatga misrliklar nil bo’ylab oltin, smola (qatron), fil suyagi, nodir navli yog’ochlarni ayirboshlash uchun borishardi. misr g’arbida, liviya cho’lida shu nomdagi mamlakat joylashgandi. falastin va suriyadan misrliklar hunarmandlar yasagan buyumlar va nodir qimmatbaho toshlarni ham olib kelishardi. o’rta podsholik davrida sinay yarimoroli bosib olindi, …
3 / 3
lan qurollantirgan fir’avnlar nubiya va old osiyo mamlakatlariga hujumni boshlab yubordilar. faqatgina fir’avn tutmos iii falastinni bosib olishga muvaffaq bo’ldi. bo’ysundirilgan xalqlar misrliklardan nafratlanar, o’z erk va ozodligi yo’lida kurashar edilar. misr fir’avnlari bir necha yil mahalliy qabilalar bilan urushdilar. bu narsa fir’avnlar sillasini quritdi, davlat zaiflashib qoldi, yangi podsholik ham alohida “nom”larga tarqalib ketdi. mil.avv. vii asrda misr yana yagona davlatga birlashdi, mamlakat iqtisodiyoti va madaniyati yuksalishi boshlandi. ammo mil.avv.vi asrda misrga yangi bir dushman bostirib kirdi. forslardan ulkan lashkar to’plagan shahanshoh kir iining o’g’li kambiz mil.avv. 525 yilda misrni bosib oldi. iv.o`tilgan mavzuni mustahkamlash: yangi o`rganilgan mavzu “kim chaqqon” o`yini orqali mustahkamlanadi. 1.qadimgi misrga qaysi davlatlar qo`shni bo`lgan? j:nubiya va liviya. 2.qadimgi misr fir`avnlari bosib olgan hududlarni sanang. j:sinay yarim oroli, falastin, suriya, nubiya. 3.ko`chmanchi giksoslar qachon qadimgi misrni istilo qildilar? j:miloddan avvalgi xviii asr oxirida. 4.qaysi fir`avn humronligi davrida giksoslar mamlakatdan quvib chiqarildi? j:yazmos davrida. 5.yangi podsholik …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 3 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "qadimgi misr"

xi. 2019. tarix 2-dars darsning mavzusi: qadimgi misr darsning maqsadi: ta’limiy: qadimgi misrning qo`shni xalqlar bilan munosabati,misr fir`avnlarining istilochilik yurishlari va ularning natijalari haqida ma`lumot berish. tarbiyaviy: o`quvchilarda ozga xalqlar tarixiga qiziqish uyg`otish, ular bilan o`z tarixini taqqoslashga o`rgatish rivojlantiruvchi: o`quvchilarda o`rganilganlardan to`g`ri xulosa chiqarish ko`nikmasini rivojlantirish. kompetensiyalar: o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasini shakllantirish axborotlar bilan ishlash kompetensiyasini rivojlantirish tarixiy manba va adabiyotlar bilan ishlash kompetensiyasini shakllantirish. dars turi: aralash dars uslubi: og`zaki, yozma dars usuli: test, “kichik ma`ruza, “kim chaqqon” o`yini, svol-javob dars jihozi: darsning texnologik ...

Этот файл содержит 3 стр. в формате DOCX (18,4 КБ). Чтобы скачать "qadimgi misr", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: qadimgi misr DOCX 3 стр. Бесплатная загрузка Telegram