1-sinf matematika 100 ichida qo'shish va ayirish dars ishlanma

DOCX 8 стр. 685,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 8
o‘zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o‘rta ta’lim maktabi ___________ fani o‘qituvchisi ____________________________ning ___-sinf _____________ fanidan 1 soatlik matematika 1-sinf mavzu: “100 ichida qo’shish va ayirish” darsning maqsadi: ta’limiy maqsad. 100 soni ichida qo’shish va ayrishga doir agallangan bilimlarni mustahkamlash. dts talablari asosida bilim berish. tarbiyaviy maqsad: dars mohiyatini yoritib berish jarayonida o’quvchilarga zukkolik, topqirlik, tezkorlik, ziyraklik fazilatlarini rivojlantirish. keksalarga hurmatda bo’lishga ahil-inoq yashashga o’rgatish. rivojlanuvchi maqsad: misollarni tez va to’g’ri yechish ko’nikmalarini rivojlantirish. dars turi: aralash. darsning metodi: suhbat, savol-javob, yakka, guruhlarda va jamoa bo’lib ishlash. dars jixozi: sonli abaklar, harakatli ko’rgazma, mavzuga oid rangli rasmlar va jadvallar, matematik multimedialar, proektor, ekran, noote book, eng so’ngi texnologya bilan jixozlangan keng va shinam xona. darsning borishi: o`qituvchi: bolajonlar omonmisiz? bugun darsga tayyormisiz? o`quvchilar: ustoz bizlar omonmiz. bugun darsga tayyormiz. o`qituvchi: kimdur bugun navbatchi. navbatchi: bizdir bugun navbatchi. navbatchi kun, oy va hafta kuni haqida …
2 / 8
iz mumkin? o’quvchilar javob beradilar. tejamkorlik deganda nimani tushunasiz? o’quvchilar javobi eshitiladi. nimalarni tejash kerak? hozir darsimiz nima? -matematika darsi o’qituvchi sinfni uch guruhga ajratib oladi: kamalak, quyosh, boychechak o’tilagan mavzu so’raladi: o’quvchi javobi: o’nliklar ustida amallar mavzusi o’quvchilar dars taxta oldiga chiqib sonli abak yordamida sonlarni o’nlik va birliklarga ajratadilar. 25 soni ichida ikkita o’nlik va beshta birlik bor qo’shish va ayrish hadlari nomi aytib o’tiladi 4+5=9 4-qo’shiluvchi, 5-qo’shiluvchi 9-yig’indi 20-10=10 20-kamayuvchi, 10-ayriluvchi, 10-ayirma “tipratikan” trinajorini bajarib o’tilgan mavzu mustahkamlab olinadi. o’qituvchi o’quvchilarni javoblarini rag’bat gullari bilan baholab boradi o`quvchi o’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtirib rangli rasmlar yordamida tusuntirib beradi. mavzu: 100 ichida qo’shish va ayrish 10+10=20 50+10=60 20+10=30 60+10=70 30+10=40 70+10=80 40+10=50 80+10=90 sonlari hosil qilinadi “kim g’olib” harakatli o’yini bajarilib o’tilgan mavzuga oid misollar yechib olinadi. o’quvchilar kitoblarini ochib 1-misolga qaraydilar dars taxtaga 1-misoldagi jadval tushurilgan plakat yordamida har bir guruhdan o’quvchilar chiqib misollarni yechadilar 1-misolni yechib …
3 / 8
aki bajariladi qanday ko’pburchak tushib qolgan? o’quvchilar tushib qo’lgan ko’pburchakni topadilar va rasmini chizadilar. o’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun test o’tkaziladi. buning uchun praektor yordamida o’quvchilarga test savollari ko’rsatilib, o’qib beriladi. o’quvchilar oldilariga tarqatilgan varoqlarga to’rg’ri javoblarni belgilaydilar. o’qituvchi o’quvchilarni javoblarini baholab rag’batlantirib boradi. 2-savol: sinf kutubxonasi uchun 50 ta kitob olindi. ulardan 40 tasi ertak kitoblar qolganlari esa she’riy kitoblar. nechta she’riy kitoblar olingan 20 ta 10 ta 12 ta dars yakunlanib o’tilgan mavzu mustahkamlandi g’olib guruh rag’bat gullari yordamida aniqlanadi o’quvchilarni darsda qatnashishlariga qarab baholanadi uyga vazifa beriladi. 6-misolni yechib kelish uyga vazifa o’quvchilarga og’zaki tushuntirib beriladi. image5.jpeg image1.jpeg image2.jpeg image3.jpeg image4.jpeg
4 / 8
1-sinf matematika 100 ichida qo'shish va ayirish dars ishlanma - Page 4
5 / 8
1-sinf matematika 100 ichida qo'shish va ayirish dars ishlanma - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 8 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "1-sinf matematika 100 ichida qo'shish va ayirish dars ishlanma"

o‘zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o‘rta ta’lim maktabi ___________ fani o‘qituvchisi ____________________________ning ___-sinf _____________ fanidan 1 soatlik matematika 1-sinf mavzu: “100 ichida qo’shish va ayirish” darsning maqsadi: ta’limiy maqsad. 100 soni ichida qo’shish va ayrishga doir agallangan bilimlarni mustahkamlash. dts talablari asosida bilim berish. tarbiyaviy maqsad: dars mohiyatini yoritib berish jarayonida o’quvchilarga zukkolik, topqirlik, tezkorlik, ziyraklik fazilatlarini rivojlantirish. keksalarga hurmatda bo’lishga ahil-inoq yashashga o’rgatish. rivojlanuvchi maqsad: misollarni tez va to’g’ri yechish ko’nikmalarini rivojlantirish. dars turi: aralash. darsning metodi: suhbat, sav...

Этот файл содержит 8 стр. в формате DOCX (685,5 КБ). Чтобы скачать "1-sinf matematika 100 ichida qo'shish va ayirish dars ishlanma", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 1-sinf matematika 100 ichida qo… DOCX 8 стр. Бесплатная загрузка Telegram