9-sinf adabiyot 1-chorak

PDF 6 pages 202.0 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 6
sana_____________9-sinf adabiyot 1-dars dars mavzusi: ruhiy kamolot vositasi darsning maqsadi: 1.ta’limiy maqsad: adabiyot fanidan bilimlarini kengaytirish. 2. tarbiyaviy maqsad: adabiyot fani orqali o’quvchining vatanga bo’lgan muhabbatini oshirish; mustaqillik buyuk ne’mat ekanligini ta’kidlash; milliy g’ururni shakllantirish. 3. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning bilim va tafakkurini o’stirish, bilim olishga bo’lgan qiziqishini oshirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish. axborot bilan ishlash kompetensiyasi: mavjud axborot manbalaridan (kitob, ommaviy axborot vositalari, internet, lug‘at, ma’lumotnomalar, (audio-video yozuv), telefon, kompyuter) foydalana olish va ulardagi materiallarga munosabat bildirish. o‘zini-o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: shaxs sifatida ma’naviy, ruhiy va intellektual kamolotga intilishni ehtiyojga aylantira olish; ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: jamiyatda bo‘layotgan voqea, hodisa va jarayonlarga daxldorlikni his etish va unda faol ishtirok etish; milliy va umummadaniy kompetensiya: badiiy adabiyot va san’atda aks etgan vatanparvarlik, insonparvarlik g‘oyalarini, umuminsoniy va milliy qadriyatlar tasvirini anglash, ulardagi go‘zallik va ezgulikdan o‘rnak olishga intilish, yovuzlik va xunuklikdan nafratlana olish. darsning usuli: an’anaviy. darsning jihozi: darslik, tarqatmali savollar. darsning borishi. i. …
2 / 6
hayot serqirra, qiziq va ta’sirli bo‘ladi. tasavvur qilaylik, siz “alpomish” dostonini o‘qiyapsiz. bilasizki, asardagi voqealar bundan minglarcha yillar oldin qayerdadir, kimlar bilandir ro‘y bergan, ehtimol, hech qachon bo‘lmagandir ham. asar qahramonlari sizga qarindosh emas. lekin ular ning taqdiri sizning taqdiringizga, tuyg‘ulari sizning tuyg‘ulari ngizga qo‘shilib ketadi, o‘zingizni ulardan ayri tasavvur qilolmaysiz. doston qahramonlari taqdirining tuyg‘ularingizga bunchalar qattiq ta’sir ko‘rsatishi sababi haqida beixtiyor o‘ylab qolasiz.badiiy adabiyot, umuman, san’at asarlarining inson ruhiyati va tafakkuriga kuchli ta’sir qilishi sabab nimada ekan? bu savolga tushu narliroq javob berish uchun badiiy va ilmiy adabiyotlarni bir-biriga solishtirib ko‘rish kerak. siz “tabiatshunoslik” va “geografiya” fanlari orqali kecha-kunduzning eng go‘zal va so‘lim payti bo‘lmish tong to‘g‘risida, yerga hayot baxsh etuvchi quyosh haqida ancha ma’lumotl arga egasiz. quyosh bo‘lmasa, yerda tiriklik bo‘lishi mumkin emasligi va buning sababi ilmiy jihatdan tushunt irilgan. bu ma’lumotlar sizning bilimingizni oshirgan. bu bilimlar, sizning tafakkuringizni o‘stirgan, ammo tuyg‘ularingizga deyarli ta’sir qilmagan. endi shoir faxriyor …
3 / 6
hamisha yo nimanidir yoqlaydi yoki inkor qiladi.ijodkorning betaraf bo‘lishi mumkin emas. chunki chinakam badiiy asar inson tafakkuri va ruhiyatida betaraflik tugagandan so‘ng yaratiladi. adibning tuyg‘ulari nechog‘lik kuchli, ko‘zi qanchalar o‘tkir, tili qan chalik boy bo‘lsa, o‘quvchi uning asaridan shunchalik qattiq ta’sirlanadi. adabiyot atamasi tor va keng ma’nolarda qo‘llaniladi. u tor ma’noda badiiy adabiyotni anglatadi, keng ma’noda esa inson tafakkurining mahsuli bo‘lmish muayyan qimmatga ega har qanday yozma asarni bildiradi. ijtimoiy, siyosiy, ma’rifiy, publitsistik, memuar, tarixiy, ensiklopedik, lug‘atshunoslik va boshqa yo‘nalishdagi bitiklar keng ma’nodagi adabiyot tushunchasiga kiradi. buni ko‘pincha ilmiy adabiyot tarzida ham umumlashtiradilar. badiiy adabiyot tushunchasi olamni obrazli ko‘rish va timsollar asosida aks ettirish mahsuli bo‘lmish badiiy asarlarni o‘z ichiga oladi. bu xil asarlar nimanidir o‘rganish, bilib olish uchungina emas, balki inson qalbining tovlanishlarini, tuyg‘ularining jilvalarini his etish, u ning quvonch-u iztiroblarini tuyish uchun o‘qiladi. shu bois, kishilarning faqat aqliga emas, balki tuyg‘ulariga ham ta’sir qilib, ularning hissiyotini boyitish, ruhiyatini …
4 / 6
otining hoziri qanday tasvirlansa, o‘tmishi ham, kelajagi ham shunday aks ettirilishi mumkin. yozuvchi insonning eng murakkab fikrlari, yuksak tuyg‘ularini ko‘z bilan ko‘rib, quloq bilan eshitishning imkoni bo‘lmagan sezimlarini ham so‘z orqali ifoda eta oladi. chunonchi, hazrati navoiy qalamiga tegishli: azal ham sen, abad ham sen, na avval birla oxirkim, anda yo‘q ibtido paydo, munda yo‘q intiho paydo baytida allohning azalligi, abadligi hamda avvalining boshi bo‘lmaganidek, oxirining adog‘i yo‘qligi so‘zlarning joylashtirilishi va muayyan tovushlarning takrorlanishi tufayli g‘oyat jozibali, kishi e’tiborini torta digan tarzda aks etgan. shuningdek, bu misralar o‘qiyotgan kishidan bir qadar aqliy zo‘riqishni ham talab qiladi. ehtimol, bu satrlarda ifodalangan fikrlar o‘zga kishilar tomonidan ham aytilishi mumkindir. lekin hozircha boshqa biror ijodkor navoiy singari hissi yotni qo‘zg‘aydigan yo‘sinda ayta olmagan va ayni shu jihat misralarning ta’sirchanligini ta’min etgan. iv. mustahkamlash. savol va topshiriqlar ustida ishlash. v. uyga vazifa. mavzuni o’qib, konspekt qilish. vi. baholar tahlili. o’ibdo’ ________ sana________________9-sinf adabiyot 2-dars …
5 / 6
oiy faol fuqarolik kompetensiyasi: jamiyatda bo‘layotgan voqea, hodisa va jarayonlarga daxldorlikni his etish va unda faol ishtirok etish; milliy va umummadaniy kompetensiya: badiiy adabiyot va san’atda aks etgan vatanparvarlik, insonparvarlik g‘oyalarini, umuminsoniy va milliy qadriyatlar tasvirini anglash, ulardagi go‘zallik va ezgulikdan o‘rnak olishga intilish, yovuzlik va xunuklikdan nafratlana olish. darsning usuli: an’anaviy. darsning jihozi: darslik, tarqatmali savollar. darsning borishi. i. tashkiliy qism: a) o’quvchilar bilan salomlashish: b) davomatni aniqlash: v) she’riy daqiqa. ii. o’tgan mavzuni so’rash. a) yakka tartibda (tarqatmali savollar asosida) b) ommaviy tarzda(uy vazifasi nazorati) iii. yangi mavzu bayoni. endi siz o’zbek xalqining ulug‘ dostoni «alpomish» bilan tanishasiz. bu dostonni o‘zbekning buyuk baxshisi fozil yo‘ldosh o‘g‘li aytgan. «alpomish» dostonining boshqa baxshilar tomonidan aytilgan qirqdan ortiq nusxasini olimlar yozib olishgan. lekin ularning birortasi voqealarning qiziqarliligi, ifodaning ta’sirchanligi, tasvirning izchilligi,o‘zbek xalqiga xos belgilarni aks ettira olish qudrati bilan f. yo‘ldosh o‘g‘li aytgan nusxaga teng kelolmaydi. fozil shoir 1872-yilda hozirgi jizzax …

Want to read more?

Download all 6 pages for free via Telegram.

Download full file

About "9-sinf adabiyot 1-chorak"

sana_____________9-sinf adabiyot 1-dars dars mavzusi: ruhiy kamolot vositasi darsning maqsadi: 1.ta’limiy maqsad: adabiyot fanidan bilimlarini kengaytirish. 2. tarbiyaviy maqsad: adabiyot fani orqali o’quvchining vatanga bo’lgan muhabbatini oshirish; mustaqillik buyuk ne’mat ekanligini ta’kidlash; milliy g’ururni shakllantirish. 3. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning bilim va tafakkurini o’stirish, bilim olishga bo’lgan qiziqishini oshirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish. axborot bilan ishlash kompetensiyasi: mavjud axborot manbalaridan (kitob, ommaviy axborot vositalari, internet, lug‘at, ma’lumotnomalar, (audio-video yozuv), telefon, kompyuter) foydalana olish va ulardagi materiallarga munosabat bildirish. o‘zini-o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: shaxs sifatida ma’naviy, ruhiy va ...

This file contains 6 pages in PDF format (202.0 KB). To download "9-sinf adabiyot 1-chorak", click the Telegram button on the left.

Tags: 9-sinf adabiyot 1-chorak PDF 6 pages Free download Telegram