9-sinfadabiyotyangi

PDF 186 sahifa 2,2 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 186
+998911595353 ergashov jaloliddin dars ishlanma yillik 20000so’m 1 sana_________fan:adabiyot sinf: ix 1-dars dars mavzusi: ruhiyat kamolot vositasi darsning maqsadi: 1.ta’limiy maqsad: adabiyot fanidan bilimlarini kengaytirish. 2. tarbiyaviy maqsad: adabiyot fani orqali o’quvchining vatanga bo’lgan muhabbatini oshirish; mustaqillik buyuk ne’mat ekanligini ta’kidlash; milliy g’ururni shakllantirish. 3. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning bilim va tafakkurini o’stirish, bilim olishga bo’lgan qiziqishini oshirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish. axborot bilan ishlash kompetensiyasi: mavjud axborot manbalaridan (kitob, ommaviy axborot vositalari, internet, lug‘at, ma’lumotnomalar, (audio-video yozuv), telefon, kompyuter) foydalana olish va ulardagi materiallarga munosabat bildirish. o‘zini-o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: shaxs sifatida ma’naviy, ruhiy va intellektual kamolotga intilishni ehtiyojga aylantira olish; ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: jamiyatda bo‘layotgan voqea, hodisa va jarayonlarga daxldorlikni his etish va unda faol ishtirok etish; milliy va umummadaniy kompetensiya: badiiy adabiyot va san’atda aks etgan vatanparvarlik, insonparvarlik g‘oyalarini, umuminsoniy va milliy qadriyatlar tasvirini anglash, ulardagi go‘zallik va ezgulikdan o‘rnak olishga intilish, yovuzlik va xunuklikdan nafratlana olish. darsning usuli: …
2 / 186
tda to‘laroq aks ettiriladi. respublikamiz prezidentining “ma’naviyatni tushunish, anglash uchun avvalo insonni tushunish, anglash kerak” degan so‘zlari bu o‘rinda alohida ahamiyat kasb etadi. shuningdek, badiiy adabiyotda tasvirlangan hayot serqirra va ta’sirli bo‘ladi. tasavvur qilaylik, siz «alpomish» dostonini o‘qiyapsiz. bilasizki, asardagi voqealar bundan minglarcha yillar oldin qayerdadir, kimlar bilandir ro‘y bergan, ehtimol, hech qachon bo‘lmagandir ham. asar qahramonlari sizga qarindosh ham, yaqin ham emaslar. lekin ularning taqdiri sizning taqdiringizga, ularning tuyg‘ulari siznikiga qo‘shilib ketadi, o‘zingizni ulardan ayri tasavvur qilolmaysiz. doston qahramonlari +998911595353 ergashov jaloliddin dars ishlanma yillik 20000so’m 2 taqdirining, umuman, badiiy asarning tuyg‘ularingizga bunchalar qattiq ta’sir ko‘rsatishi, sizning sezimlaringizni bezovta qilishi sababi haqida beixtiyor o‘ylab qolasiz. o‘zbek tilida funksional omonimlarning ko‘pligi tilimizning tag ma’nolarga to‘lib-toshuvini ta’minlagani, agar bir so‘zni bir necha ma’noda qabul qilish imkoni bo‘lmaganda, hozirgina sizni o‘ylantirgan timsol yaratilmasligi haqida o‘ylaysiz. shoirning so‘zni tuyish qobiliyatiga tan berasiz. faxriyor chizgan she’riy manzarada ilm-fan beradigan xulosalarda bo‘lmagan insoniy sezimlar, kechinmalar …
3 / 186
son aqlining mahsuli bo‘lmish ijtimoiy ahamiyatga ega har qanday yozma asarni o‘z ichiga oladi. texnikaviy, ilmiy, ma’rifiy, publitsistik, memuar, tarixiy, ensiklopedik, lug‘atshunoslik va boshqa yo‘nalishdagi adabiyotlar ilmiy adabiyot tushunchasiga kiradi. ilmiy adabiyot kishining aqlini o‘stirib, uning bilimlarini ko‘paytirishga xizmat qiladi. badiiy adabiyot tushunchasi esa o‘z ichiga olamni obrazli ko‘rish va timsollar asosida aks ettirish mahsuli bo‘lmish badiiy asarlarni oladi. bu xil asarlar nimanidir o‘rganish, bilib olish uchun emas, balki inson qalbining tovlanishlarini tuyg‘ularining ranginligini his etish, uning quvonchu iztiroblarini tuyish uchun o‘qiladi. shu bois kishilar tomonidan o‘qilib, hissiyotni boyitish, ruhiyatga singdirish ko‘zda tutilib yaratilgan bitiklar badiiy adabiyot bo‘ladi va adabiyot atamasi asosan shu ma’noda qo‘llaniladi. olimlarning ko‘rsatishlaricha, badiiy asarlar qanday maqsadda yaratilishiga (kuylash uchunmi, sahnada ko‘rsatish uchunmi yoki o‘qish uchunmi) va nimani ifoda etishiga (tuyg‘uni, tuyg‘uning yuzaga kelishiga sabab bo‘lgan voqeani yoki obrazlarning bevosita harakatlarini) qarab lirik, epik, dramatik kabi turlarga bo‘linadi. bu adabiy turlarning har biri ham, o‘z navbatida, …
4 / 186
belgilashda uning adabiyoti hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ladi. chunki milliy adabiyot milliy ruhni aks ettiradi. milliy ruhni to‘laqonli aks ettirish va uni saqlab qolishda boshqa birorbir vosita badiiy adabiyotga teng kelolmaydi. shuning uchun ham adabiyoti bo‘lmagan millat unutilishga mahkumdir. bilasizki, badiiy adabiyotning quroli so‘zdir. turli bosqinchilar uzoq yillar mobaynida turkiy millatlarni o‘zlariga qo‘shib, singdirib olish yo‘li bilan yo‘qotib yuborishga urindilar. ular chegaralarni, saltanatlarni yo‘qota oldilar. lekin tilimizni yo‘q qilolmadilar. chunki turkiy ota tilimiz faqat o‘zaro so‘zlashuv vositasigina bo‘lib qolmay, yassaviy, navoiy, bobur, mashrab, fuzuliy, maxtumquli, ogahiy, abay singari adiblarning asarlari yaratilgan til ham edi. turkiy tilda yaratilgan bu asarlarda turkiy xalqlarning otashin ruhi ham aks etgandi. ma’lumki, ruh abadiydir. milliy ruhi saqlab qolingan millat esa yashayveradi. negaki, millat o‘z adiblari va ularning asarlariga tayanib, o‘z milliy ruhini tiklab olaverdi. o‘z ruhiyatiga ega millat hech qachon o‘zligidan voz kechmaydi +998911595353 ergashov jaloliddin dars ishlanma yillik 20000so’m 3 iv. mustahkamlash. savol va …
5 / 186
ateriallarga munosabat bildirish. o‘zini-o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: shaxs sifatida ma’naviy, ruhiy va intellektual kamolotga intilishni ehtiyojga aylantira olish; ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: jamiyatda bo‘layotgan voqea, hodisa va jarayonlarga daxldorlikni his etish va unda faol ishtirok etish; milliy va umummadaniy kompetensiya: badiiy adabiyot va san’atda aks etgan vatanparvarlik, insonparvarlik g‘oyalarini, umuminsoniy va milliy qadriyatlar tasvirini anglash, ulardagi go‘zallik va ezgulikdan o‘rnak olishga intilish, yovuzlik va xunuklikdan nafratlana olish. darsning usuli: an’anaviy. darsning jihozi: darslik, tarqatmali savollar. darsning borishi. i. tashkiliy qism: a) o’quvchilar bilan salomlashish: b) davomatni aniqlash: v) she’riy daqiqa. ii. o’tgan mavzuni so’rash. a) yakka tartibda (tarqatmali savollar asosida) b) ommaviy tarzda(uy vazifasi nazorati) iii. yangi mavzu bayoni. siz xalqimizning eng ulug‘ dostoni «alpomish»dan olingan parcha bilan tanishasiz. bu dostonni o‘zbekning buyuk baxshisi fozil yo‘ldosh o‘g‘li aytgan. «alpomish» dostonining boshqa baxshilar tomonidan aytilgan qirqdan ortiq nusxasini olimlar yozib olishgan. lekin ularning birortasi voqealarning qiziqarliligi, ifodaning ta’sirchanligi, tasvirning izchilligi,o‘zbek xalqiga xos …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 186 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"9-sinfadabiyotyangi" haqida

+998911595353 ergashov jaloliddin dars ishlanma yillik 20000so’m 1 sana_________fan:adabiyot sinf: ix 1-dars dars mavzusi: ruhiyat kamolot vositasi darsning maqsadi: 1.ta’limiy maqsad: adabiyot fanidan bilimlarini kengaytirish. 2. tarbiyaviy maqsad: adabiyot fani orqali o’quvchining vatanga bo’lgan muhabbatini oshirish; mustaqillik buyuk ne’mat ekanligini ta’kidlash; milliy g’ururni shakllantirish. 3. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning bilim va tafakkurini o’stirish, bilim olishga bo’lgan qiziqishini oshirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish. axborot bilan ishlash kompetensiyasi: mavjud axborot manbalaridan (kitob, ommaviy axborot vositalari, internet, lug‘at, ma’lumotnomalar, (audio-video yozuv), telefon, kompyuter) foydalana olish va ulardagi materiallarga munosabat bildirish. o‘zini...

Bu fayl PDF formatida 186 sahifadan iborat (2,2 MB). "9-sinfadabiyotyangi"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 9-sinfadabiyotyangi PDF 186 sahifa Bepul yuklash Telegram