matematika 4-sinf 1-chorak yillik ishlanma

DOC 84 стр. 9,8 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 84
buxoro viloyati romitan tumani ______-umumta’lim maktabi 4-sinf o’qituvchisi _______________________ning matematika fanidan tayyorlagan 1-chorak dars ishlanmalari. [image: image1.png] 2018-2019-o’quv yili sana: mavzu: 3-sinfda o‘tilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish darsning maqsadi: ta’limiy: o‘rganilgan materialni mustahkamlash. mavzuga oid misol va masalalar yechishga o‘rgatish. tk1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: 0 dan 1000 gacha bo‘lgan nomanfiy butun sonlarni o‘qiy olish, yoza olish, taqqoslay olish, tartibga solish, modellarda tasvirlay olish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. tarbiyaviy: yuksak insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo‘lish, yahshini yomondan ajrata olish bilimini shakillantirish. tk5: milliy bayramlarimizga oid sana va vaqtlarni bilish, ularni kundalik hayotda qo‘llash; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: tasavvur ko‘nikmalarini rivojlantirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, …
2 / 84
1000 masalan: 756 sonini olsak, 7 ta kvadrat, 5 ta uchburchak, 6 ta doira rasmi beriladi. [image: image130.png][image: image131.jpg] + + =756 1-topshiriqda har bir qatordagi cho‘plarning soni so‘raladi. [image: image132.png] o‘qituvchi o‘quvchilardan cho‘plarning miqdoriga qarab har bir qatordagi cho‘plarning sonini aytishi so‘raladi. 2-topshiriqni guruhlarda bajariladi. guruhlarga teng miqdorda misollar tarqatiladi. 756, 980, 302, 444, 271, 900, 1000. bu sonlarda nechta yuzlik, nechta o‘nlik va nechta birlik bor? bu sonlar ichida nechta qaysi biri katta, qaysi biri kichik? berilgan sonlarni dastlab o‘sish tartibida so‘ngra kamayish tartibida joylashtiring. berilgan sonlardagi har bir raqam nimani anglatadi? –kabi savollar beriladi. savollarga berilgan javoblarni o‘qituvchi tomonidan tekshirib boriladi. 3-topshiriqni guruhlarda yuqoridagi topshiriq kabi bajariladi. 4-masala dastlab qisqa sharti yoziladi so‘ngra yechiladi. berilgan: 7 ta ko‘ylak - 21 m, 9 ta ko‘ylak -? m. yechish. 1) 21:7= 3 (m) bitta ko‘ylakka sarflangan mato. 2) 9*3=27 (m) mato sarflandi. javob: 9 ta ko‘ylakka 27 m mato …
3 / 84
0=248 3) 690-x=320 6-masala o‘quvchilarga tushuntirib beriladi. sana: mavzu:jadvaldan tashqari ko’paytirish va bo’lishni mustahkamlash ta’limiy: o‘rganilgan materialni mustahkamlash. mavzuga oid misol va masalalar yechishga o‘rgatish. tk1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: 0 dan 1000 gacha bo‘lgan nomanfiy butun sonlarni o‘qiy olish, yoza olish, taqqoslay olish, tartibga solish, modellarda tasvirlay olish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. tarbiyaviy: yuksak insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo‘lish, yahshini yomondan ajrata olish bilimini shakillantirish. tk5: milliy bayramlarimizga oid sana va vaqtlarni bilish, ularni kundalik hayotda qo‘llash; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: tasavvur ko‘nikmalarini rivojlantirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni kundalik vaziyatlarda qo‘llay olish. darsning borishi: i. tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, …
4 / 84
... 3 km [image: image3.png] dam olish daqiqasi o‘qituvchi harakatli topshiriqlarni bajaradi vao‘quvchilar takrorlaydilar. iii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash: estafeta o‘yinidan foydalaniladi. unda o‘qituvchi oldindan tayyorlab qo‘yilgan plakatlarga mavzuga oid misollar orqali o‘tkaziladi. iv.dars jarayonida faol qatnashgan o‘quvchilarni rag‘batlantirish va baholash. o‘quvchiularga darsda va munozaralardagi ishtirokiga ko‘ra ball qo‘yib boriladi. dars yakunida ballar umumlashtiriladi va natijalar e’lon qilinadi v. uyga vazifa. o‘tilgan mavzu yuzasidan suhbat o‘tkazilib, darsga yakun yasaladi vauyga vazifani tushuntirib beriladi. sana: mavzu: bir xonali songa ko‘paytirish yoki bo‘lishni o‘z ichiga olgan tarkibli masalalar. tengsizliklarni tanlash usuli bilan yechish darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarga tengsizliklarni tanlash usuli bilan yechishni tushuntirish, tarkibli masala yechish. tk1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; tk6: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish; fk1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish. tarbiyaviy: o‘quvchilarda kelajakka ishonch hissini uyg‘otish, kasbga yo‘llash. tk3: masala yechimiga yaqinlashish darajasini …
5 / 84
la bilan tanishtiriladi. masalada uchragan sonlarni yuzlik, o‘nlik va birliklarda ifodalanadi. 1) o‘yinchoqlar do‘konida 849 ta archa o‘yinchog‘i sotildi. bu necha yuzlik, o‘nlik va birliklardan iborat? o‘quvchilar 849 ni yuzlik, o‘nlik va birliklarga ajratadilar. 849 = 800 + 40 + 9 2) do‘konda 6 ta yuzlik va 8 ta o‘nlik archa o‘yincholari sotildi. nechta o‘yinchoq sotilgan? 6 ta yuzlik + 8 ta o‘nlik = 680ta shape \* mergeformat 14-misol. ekranda multimediali ilova shaklida bajariladi. har bir tengsizlikda a harfining qiymatini shunday tanlash kerakki, natijada tengsizlik to‘g‘ri bo‘lsin. bunda tengsizlikni tanlash usuli bilan yechish tushuntiriladi. 200 – a > 198 bunda a ning mos qiymatlarini tanlanadi. agar ixtiyoriy 15 sonini tanlab ko‘rsak, 200 – 15 = 185, 185 soni 198 dan katta bo‘la olmaydi. demak, tanlagan sonimiz faqat “1” yoki “0” bo‘lishi mumkin. 200 – 1> 198 200 – 0 > 198 199 > 198 200 > 198 qolgan tengsizliklarni qanoatlantiruvchi …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 84 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "matematika 4-sinf 1-chorak yillik ishlanma"

buxoro viloyati romitan tumani ______-umumta’lim maktabi 4-sinf o’qituvchisi _______________________ning matematika fanidan tayyorlagan 1-chorak dars ishlanmalari. [image: image1.png] 2018-2019-o’quv yili sana: mavzu: 3-sinfda o‘tilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish darsning maqsadi: ta’limiy: o‘rganilgan materialni mustahkamlash. mavzuga oid misol va masalalar yechishga o‘rgatish. tk1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: 0 dan 1000 gacha bo‘lgan nomanfiy butun sonlarni o‘qiy olish, yoza olish, taqqoslay olish, tartibga solish, modellarda tasvirlay olish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziy...

Этот файл содержит 84 стр. в формате DOC (9,8 МБ). Чтобы скачать "matematika 4-sinf 1-chorak yillik ishlanma", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: matematika 4-sinf 1-chorak yill… DOC 84 стр. Бесплатная загрузка Telegram