4-sinf o'qish 3-chorak yillik ishlanma

DOC 64 pages 1.2 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 64
buxoro viloyati romitan tumani ______-umumta’lim maktabi 4-sinf o’qituvchisi _______________________ning o’qish fanidan tayyorlagan 3-chorak [image: image6.png] dars ishlanmalari. 2019-2020-o’quv yili sana:____________ mavzu: «odobli bo‘lish osonmi?». (anvar obidjon). i qism. darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarni ongli, ravon va ifodali o‘qishga, matn mazmunini to‘liq uqib olishga, o‘zgalar nutqini eshitib, tushunib olishga o‘rgatish. tk3: ertakka mos kitoblarni muntazam o‘qish va o‘rganish; fk1:ertak mazmunini qayta hikoya bera olish; tarbiyaviy: o‘quvchilarni odobli bo‘lishga, kattalarni hurmat qilishga, muloyim so‘zlashga o‘rgatish, ularda o‘zaro mehr-oqibat, o‘zgalarga yaxshilik tilash tuyg‘ularini tarbiyalash. tk4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish; rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning asarning asosiy g‘oyasini ajrata olish qobiliyatini, umumlashtirish, taqqoslash, xulosa chiqarish ko‘nikmalarini hamda og‘zaki nutqini rivojlantirish, so‘z boyligini oshirish. fk2:ertak qahramonlariga munosabat bildira olish; dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi. dars metodlari: suhbat, tushuntirish, «kayfiyat xabarlari», «zig-zag strategiyasi», «toshchalarga qoqilib o‘qish» mashqlari. dars jihozi: ertak qahramonlari tasvirlangan rasmlar, multimedia ilovalari. darsning borishi:i. tashkiliy qism. salomlashish. davomatni aniqlash.o‘quvchilarning darsga hozirligini tekshirish. …
2 / 64
o‘lish osonmi?» ertagini o‘rganamiz. o‘qituvchi ertak muallifi anvar obidjon haqida qisqacha ma’lumot beradi. anvar obidjon 1947 yil 8 yanvarda farg‘ona viloyatining oltiariq tumanidagi poloson qishlog‘ida tug‘ilgan.o‘zbekiston xalq shoiri (1998). toshduning jurnalistika fakultetini tamomlagan (1979). qissa va hikoyalari — «usta gulmat g‘azallari» (1974), «eng yorug‘ kun» (1983), «akang karag‘ay gulmat» (1987) va boshqa. «masxaraboz bola» (1986), «juda qiziq voqea» (1987), «yerliklar» (1990), «alamazon va gulmat xangomasi» (1992), «ajoyibxona» (1993, she’riy taqvim), «tanlangan she’rlar» (2006), «o‘g‘irlangan pahlavon» (2006), «bahromning hikoyasi» (2007) kabi doston, qissalar, she’rlar, pesalar va hajviy asarlardan iborat to‘plamlar muallifi. «shuhrat» medali bilan taqdirlangan (1997). «zig-zag» strategiyasi metodi sinf o‘quvchilari guruhlarga bo‘linadilar. «odobli bo‘lish osonmi?» ertak matni qismlarga ajratiladi va ajratilgan qismlar mazmuni bilan tanishib chiqish vazifasi guruhlarga topshiriladi. lug‘at ishi: qiroat – ohang bilan o‘qimoq yoki so‘zlamoq bo‘tam – bolalarni bo‘taloqqa qiyos qilib, erkalatib aytiladigan so‘z dumbul – donli ekinlar, mevalarning ta’m kirib qolgan, lekin hali yetilib pishmagan holati …
3 / 64
5. echki sichqonga nimaning chetidan ozgina kemirib olishni taklif qildi? a) olmaning b) nonning d) pishloqning e) dumbulning test javoblari o‘qituvchi tomonidan tekshiriladi va tahlil qilinadi. v. darsga yakun yasash va o‘quvchilarni baholash . vi. uyga vazifa berish. anvar obidjonning «odobli bo‘lish osonmi?» ertagining i qismini o‘qish va mazmunini so‘zlash.ertak mazmuni asosida ijodiy rasm chizish. sana:____________ mavzu: «odobli bo‘lish osonmi?». (anvar obidjon). ii qism. darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarni ongli, ravon va ifodali o‘qishga, matn mazmunini to‘liq uqib olishga, o‘zgalar nutqini eshitib, tushunib olishga o‘rgatish. tk3: ertakka mos kitoblarni muntazam o‘qish va o‘rganish; fk1:ertak mazmunini qayta hikoya bera olish; tarbiyaviy: o‘quvchilarni odobli bo‘lishga, kattalarni hurmat qilishga, muloyim so‘zlashga o‘rgatish, ularda o‘zaro mehr-oqibat, o‘zgalarga yaxshilik tilash tuyg‘ularini tarbiyalash. tk4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish; rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning asarning asosiy g‘oyasini ajrata olish qobiliyatini, umumlashtirish, taqqoslash, xulosa chiqarish ko‘nikmalarini hamda og‘zaki nutqini rivojlantirish, so‘z boyligini oshirish. fk2:ertak qahramonlariga munosabat bildira olish; dars …
4 / 64
o‘sha shirali ovozda: «assalomu alaykum,toshbaqa tog‘a!» – debdi. toshbaqa esa uyg‘onmabdi.sichqoncha toshbaqaning boshi qaysi tomondaligini bilolmay, kosaning tevaragida uch-to‘rt marta aylanib chiqibdi. oxiri tavakkaliga bir tarafda turib olib: «assalomu alayku-u-m, toshbaqa tog‘a! qachon alik olasiz? yuragim g‘ash bo‘p ketyapti, tog‘ajon!» – deya xuddi eshikni qoqqandek toshbaqaning kosasini taqira-tuqur mushtlab javrayveribdi. bir payt toshbaqa kosaning narigi yog‘idan boshini chiqarib, uyqusiraganicha vaysab beribdi:– obbo-o, bu dunyoda tinchroq joy qolmabdi shekilli...hov, kim u hadeb salom berayotgan?sho‘rlik sichqoncha xijolat bo‘lib, lip etganicha o‘zini o‘tlarning bag‘riga uribdi. yalanglikka yetib boriboq,zo‘r tomoshaning ustidan chiqib qolibdi. shu hovlida yashovchi to‘rtko‘z qo‘shni olapar bilan suyak uchun jang olib borayotgan ekan.sichqoncha ularga yaqinroq borib, yoqimtoy tovushda: «assalomu alaykum, pahlavon to‘rtko‘z!» – debdi.itlar unga parvo qilmay, jangni davom ettirishibdi. sichqoncha ham bo‘sh kelmabdi, changga belangan ko‘yi ularning atrofida pirillab, goh u yoqdan, goh bu yoqdan baqirib-chaqirib salom beraveribdi.shunda to‘rtko‘z olaparning yelkasidan tishlab uzoqroqqa otib yuboribdi-da, to dushmani o‘zini o‘nglab olguncha, …
5 / 64
hog‘da, buni sekin so‘rab bilib olsang zarar qilmaydi. «o‘zgalarga salom berish shart bo‘lmagan holatlar ham bo‘lar ekanmi?» – deb o‘ylab qolibdi sichqoncha. darslik bilan ishlash: «toshchalarga qoqilib o‘qish» mashqi. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida o‘quvchilar sahna ko‘rinishi qo‘yadilar. bunda ular o‘z xohishlariga ko‘ra ertak qahramonini tanlaydilar. o‘quvchilarga tanlagan qahramonlariga ovozlari va harakatlari bilan taqlid qilishlari lozimligi tushuntiriladi. sahna ko‘rinishida faol ishtirok etgan o‘quvchilar rag‘batlantiriladi. v. darsga yakun yasash va o‘quvchilarni baholash . vi. uyga vazifa berish. anvar obidjonning «odobli bo‘lish osonmi?» ertagining i va ii qismini o‘qish va mazmunini so‘zlash.ertak mazmuni asosida ijodiy rasm chizish. sana:_____________ mavzu: «qodir bilan sobir».(hakim nazir). darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarni «qodir bilan sobir» hikoyasi bilan tanishtirish.ifodali, ravon, tinish belgilariga qarab o‘qish malakalarini oshirish, lug‘at boyligini yangi so‘zla bilan boyitish. tk5:odobli bo‘lishga harakat qilish; fk1:o‘rganilgan hikoyaga bayon yoza olish; tarbiyaviy: o‘quvchilarni ijobiy sifatlarni tarbiyalash, kamtarinlik , yolg‘on gapirmaslikka, qo‘rqmas, jasur bo‘lishga, o‘z xatosini …

Want to read more?

Download all 64 pages for free via Telegram.

Download full file

About "4-sinf o'qish 3-chorak yillik ishlanma"

buxoro viloyati romitan tumani ______-umumta’lim maktabi 4-sinf o’qituvchisi _______________________ning o’qish fanidan tayyorlagan 3-chorak [image: image6.png] dars ishlanmalari. 2019-2020-o’quv yili sana:____________ mavzu: «odobli bo‘lish osonmi?». (anvar obidjon). i qism. darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarni ongli, ravon va ifodali o‘qishga, matn mazmunini to‘liq uqib olishga, o‘zgalar nutqini eshitib, tushunib olishga o‘rgatish. tk3: ertakka mos kitoblarni muntazam o‘qish va o‘rganish; fk1:ertak mazmunini qayta hikoya bera olish; tarbiyaviy: o‘quvchilarni odobli bo‘lishga, kattalarni hurmat qilishga, muloyim so‘zlashga o‘rgatish, ularda o‘zaro mehr-oqibat, o‘zgalarga yaxshilik tilash tuyg‘ularini tarbiyalash. tk4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish; rivojlantiruv...

This file contains 64 pages in DOC format (1.2 MB). To download "4-sinf o'qish 3-chorak yillik ishlanma", click the Telegram button on the left.

Tags: 4-sinf o'qish 3-chorak yillik i… DOC 64 pages Free download Telegram