4_sinf_matematika_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga

DOCX 13 sahifa 1,4 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 13
mavzu: ko‘p xonali sonni ikki xonali songa bo‘lish malakalarini mustahkamlash o`rganilgan materiallarni mustahkamlash darsning maqsadi: ta’limiy: ismli sonlar haqida ma’lumot berish, ular ustida amallar bajarishni o‘rgatish, ularni bir-biridan farqlashni tushuntirish; tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, tegishli misollar keltira olish. tarbiyaviy: misol va masalalar yechish jarayonida o‘quvchilarni hamjihatlikda ishlashga o‘rgatish; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda og‘irlik, uzunlik o‘lchov birliklari haqidagi bilimlarini kengaytirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. darsning jihozi: darslik, jadval va rasmlar, tarqatmalar. darsning metodi: tushuntirish, mustaqil ish. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. …
2 / 13
yurgan? yechilishi: 3+2=5 65:5=13 13•3=39 13•2=26 javob: 39 km va 26 km 2) otliq to'xtaguncha 39 km, to'xtagandan so'ng 26 km yurdi. u yo'lda 5 soat bo'ldi. agar otliq bir xil tezlik bilan yurgan bo'lsa, to'xtaguncha necha soat, to'xtagandan so'ng necha soat yurgan? yechilishi: 39+26=65 (km) 65:5=13 (km/soat) 39:13=3 26:13=2 javob: 3 soat va 2 soat iv.mustahkamlash. 9 210 : 30 = 307 7 410 : 13=570 243 144 : 72=3377 qoldiqli bo'lishni bajaring: 314 : 47 605 : 64 584 : 83 777. 2 t - 7 sr 370 kg + 800 kg 2 min - 50 s qavslarni shunday qo'yingki, tengliklar to'g'ri bo'lsin: 160:(5 + 3) •5 = 100 160:(5 + 3•5) = 8 (160 : 5 + 3)•5 = 175 v. uyga vazifa: ikkita poyezd bir vaqtda bir-biriga qarab yo'lga chiqdi. 1-poyezdning tezligi 65 km/soat, 2- poyezdning tezligi 70 km/soat. agar uchrashguncha 2- poyezd 280 km yurgan …
3 / 13
2+1) bu o‘rtacha tezlik 724 - masala. bu masala shartiga ko‘ra fevral oyi nima uchun eng kichik oy ekanligi tushuntiriladi. fevral oyida 24 ishkunida fabrika 5184 juft oyoq kiyimi va mart oyida 27 ish kunida 6426 juft oyoq kiyimi ishlab chiqardi. fabrika mart oyida fevralga qaraganda har kuni qancha ortiq poyabzal ishlab chiqargan? masala doskada bajariladi. yechish:1) 5184 : 24 = 216 (ta) 2) 6426 : 27 = 238 (ta) 3)238 – 216 = 22 (ta) [image: ]javob: fabrika mart oyida fevralga qaraganda har kuni 22 ta ortiq poyabzal ishlab chiqargan. 725-topshiriq darslikdagi rasm asosida og‘zaki o‘tkaziladi. bunda ayiq, tulki, bo‘ri va quyonning mulohazalari bo‘yicha savol-javob o‘tkaziladi. iv yangi mavzuni mustahkamlash. yangi mavzuni mustahkamlashda ekran orqali trenajor mashq bajariladi. bunda o‘quvchilar ekran orqali berilgan mulohazani to‘g‘ri deb hisoblasalar, u holda uning tartib raqamioldiga “+” ishorasini, agar noto‘g‘ri deb hisoblasalar, “-” ishorasini qo‘yadilar. v. o‘quvchilarni baholash va darsni yakunlash. dars mobaynida …
4 / 13
onlarni 10, 100, 1000 marta orttirish va kamaytirish amallarini og‘zaki bajara olish. tarbiyaviy: o‘quvchilarni ona tabiatga va hayvonlarga mehr muhabbat tuyg‘usida tarbiyalash; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarga berilgan topshiriqlarni individual bajarish jarayonida ularning aqliy faoliyatini jalb etish, o‘z bilimi, kuchi va qobiliyatiga bo‘lgan ishonchini orttirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish darsning jihozi: darslik, jadval va rasmlar, tarqatmalar. darsning metodi: tushuntirish, mustaqil ish. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism: darsga hozirlik ko'rish. darsning maqsadi aytib o'tiladi. ii. o’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. takrorlash. 1. to'g'ri to'rtburchakning bo'yi 13 sm, eni …
5 / 13
n siz ko'rsatib bering, keyin bolalarning o'zlari yechishsin). 728. tushuntirish bilan yeching: 149 850 : 37=4050 | 393 470 : 49=8030 | 120 600 : 18=6700 2. mustaqil ish. 729-misol. tekshirish: sizda mana bu javoblar chiqdimi? 6020; 23600; 156885? 325 080 : 54=6020 | 401 200 : 17=23600 | 300 000 - 609 • 235=156885 iv. mustahkamlash. 730. masalalarni yeching va yechilishlarini taqqoslang: 1) tikuvchi birinchi kun 10 ta fartuk, ikkinchi kun 8 ta fartuk tikdi. hamma fartuklar uchun 36 m gazlama sarflandi. tikuvchi har kuni necha metr-dan gazlama sarflagan? 2) tikuvchi 2 kunda 18 ta fartuk tikdi. u birinchi kun 20 m, ikkinchi kun esa 16 m gazlama sarfladi. tikuvchi birinchi kun nechta fartuk tikkan? ikkinchi kun-chi? 20+16=36 36:18=2 20:2=10 (ta) 16:2=8 javob: 10 ta va 8 ta 731. gaplarni o'qing. ulardan qaysilari mulohaza bo'ladi? agar 3 ni 8 ga ko'paytirsak, 32 hosil bo'ladi. 48 : 6 = 8. …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 13 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"4_sinf_matematika_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga" haqida

mavzu: ko‘p xonali sonni ikki xonali songa bo‘lish malakalarini mustahkamlash o`rganilgan materiallarni mustahkamlash darsning maqsadi: ta’limiy: ismli sonlar haqida ma’lumot berish, ular ustida amallar bajarishni o‘rgatish, ularni bir-biridan farqlashni tushuntirish; tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, tegishli misollar keltira olish. tarbiyaviy: misol va masalalar yechish jarayonida o‘quvchilarni hamjihatlikda ishlashga o‘rgatish; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda og‘irlik, uzunlik o‘lchov birliklari haqidagi bilim...

Bu fayl DOCX formatida 13 sahifadan iborat (1,4 MB). "4_sinf_matematika_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 4_sinf_matematika_4_chorak_yang… DOCX 13 sahifa Bepul yuklash Telegram