2-sinf musiqa

DOCX 46 pages 1.5 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 46
musiqa fanidan yillik ish reja mavzulari. 2-sinf dars soati otiladigan mavzularning nomi. berilgan vaqti ajratilgan soati yil mavzusi: ijrochilik turlari, musiqaning ifoda vositalari 1-chorak mavzu: “yakkanavozlik va jo`rovozlik” 9 1 “vatanimizni madh etamiz. “vatanjonim vatanim” 1 2-3 musiqa bizning hayotimizda. “vatanjonim vatanim” 2 4-5 “yakkanavozlik» maktabim 2 6-7 «jo'rnavozlik» “qizaloq”, 1-ni 2 8-9 «biz musiqani sevamiz» “bolalar va g‘ozlar 2 2- chorak. mavzu:” xonandalar va cholg‘uchilar ansambli 7 10-11 xonandalar ansambli “kitobim qo‘limda”, 2 12-13 “musiqia cholg'u asboblari» “qadim turon”, 2 14-15 bolalar ansambli. “archa bayrami’ konsert 2 16 2-ni 1 iii chorak mavzu: kuy nima? kuyda nimalar ifodalanadi?» 10 17-18 “kuy” haqida tushuncha. “o‘ynadik, hech to‘ymadik”, 2 19-20 kompozitor shermat yormatov ijodi. “sog‘lom avlod” qo‘shigi”, 2 21-22 bahor fasli qo`shiqlari «“buvijonim”, 2 23-24 tonika haqida tushuncha. “navro‘zim-sho‘x sozim 2 25-26 dars konsert ni-3 2 iv chorak m avzu: «musiqaning ifoda vositalari” 8 27-28 «musiqaning ifoda vositalari”, “zag‘izg‘on”, 2 29-30 …
2 / 46
iyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish, san’at asarlarini tushunish, insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish. — rivojlantiruvchi: o'quvchilarda mustaqil fikrlash, mushohada yuritish ko'nikmalarini shakllantirish. fk3: tinglagan qo‘shiq va kuyni ohangidan bilib oladi, ularning nomlarini aytib beradi. darsning metodi: suhbat, «klaster» usuli. darsning jihozi: davlat ramzlari, m.burhonov, a.oripov portretlari, texnik vositalar, 2-sinf «musiqa» darsligi. darsning blok-chizmasi t/r dars bosqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 minut 2 kirish suhbati 15 minut 3 mavzu ustida ishlash 23 minut 4 darsni yakunlash va uyga topshiriqlar 5 minut darsning borishi o'quvchilar musiqa sadolari ostida sinfga kiradilar. tashkiliy qism. darsni tashkil etish. musiqa tinglash. o'quvchilar «o'zbekiston respnblikasining davlat madhiyasi»ni tinglaydilar. suhbat o'tkaziladi. o'qituvchi o'quvchilarga quyidagi savollar berish bilan darsni boshlaydi: 1. kecha yurtimizda qanday bayram nishonlandi? 2. siz bu bayramni qanday o'tkazdingiz? 3. mustaqillik deganda nimani tushunasiz? 4. o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi mualliflari kimlar? madhiya qanday yangraydi? o'qituvch o'quvchilardan savollarga aniq javoblar olgach, ularning fikrlarini umumlashtirib, to'ldirib, madhiyaning …
3 / 46
iga mos raqs harakatlarini bajaradilar. shoir p. mo’minning “vatanjonim – vatanim “she’r matnini o’qish va yod olish: vatanjonim – vatanim, bahra olib bag’ringdan, ko’zim quvnab ko’rganim ulg’ayaman mehringdan. istiqloldan kulganim, vatanjonim - vatanim, o’ zbekiston – gulshanim! o’ zbekiston – gulshanim! musiqa savodi bo'yicha 1-sinfda o'tilganlar takrorlanadi. musiqiy tovushlar haqida tushuncha beriladi. atrofimizda tovushlar juda ko’p. tabiatdagi barcha tovushlar shovqinli tovushlarga kiradi. [image: ] [image: ] [image: ] qo’shiq kuylashda va cholg’u sozlarini chalishda yangraydigan tovushlar musiqiy tovushlar deyiladi uyga vazifa. «vatanimni madh etaman» mavzusida rasm chizib kelish. 2-dars. musiqa bizning hayotimizda vatanjonim- vatanim p.mo’min she’ri, d. omonullayeva musiqasi darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarda musiqiy qobiliyatlarni rivojlantirish. t.k.1 o‘z fikrini og‘zaki bayon qila olish, mavzudan kelib chiqib savollarga to‘g‘ri javob berish. — tarbiyaviy: o'quvchilarda musiqiy va shovqinli tovushlarni qiyoslash asosida xulosalar chiqarish ko'nikmasini shakllantirish. tk5: orasta kiyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish, san’at asarlarini tushunish, insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish. — rivojlantiruvchi: …
4 / 46
zalikni nazorat qilish. uyga berilgan vazifani tekshirish. o'quvchilar chizgan rasmlari haqida gapirib beradilar. ii o’tgan darsni mustahkamiash. uy vazifasini tekshirish. o'quvchilardan uy vazifasi so'ralib, baholanadi. o'tilgan mavzuni takrorlash. “o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi”mualliflari so'raladi va o'qituvchi hamkorligida kuylanadi. musiqa savodi. nota yo'li, nota laming yozilishi va nomlanishi, nota cho'zimlari to'g'risida musiqa savodidan savollar beriladi, 1-sinfda olgan bilimlari mustahkamlanadi va takrorlanadi: 1. nota yo'li nechta chiziqdan iborat? 2. skripka kaliti nota yo'lining qaysi chizig'ida yoziladi va qaysi nota shu chiziqda joylashadi? 3. musiqada nechta nota bor va ularning nomlarini ayting? 4. notalar qanday cho'zimdan iborat? iii yangi mavzu bo'yicha o'quvchilarga tevarak-atrolimizdagi shovqinli va cholg'u asbobida yangraydigan musiqiy tovushlar haqida tushuncha beriladi. bunda shovqinli tovushlarni darslikda berilgan rasmlar misolida tushuntirilsa, musiqiy tovushlarni cholg'u asboblarda ijro etish lozim bo'ladi. so'ngra o'qituvchi ijrosida yoki cd disk yozuvida musiqa tinglanib, tahlil etiladi. o'quvchilarga musiqa asari namunasida ovoz sozlash mashqi o'tkazish. musiqa tinglash va jamoa bo'lib kuylash. …
5 / 46
3-dars. musiqa bizning hayotimizda vatanjonim- vatanim p.mo’min she’ri, d. omonullayeva musiqasi darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarda musiqiy qobiliyatlarni rivojlantirish. t.k.1 o‘z fikrini og‘zaki bayon qila olish, mavzudan kelib chiqib savollarga to‘g‘ri javob berish. — tarbiyaviy: o'quvchilarda musiqiy va shovqinli tovushlarni qiyoslash asosida xulosalar chiqarish ko'nikmasini shakllantirish. tk5: orasta kiyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish, san’at asarlarini tushunish, insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish. — rivojlantiruvchi: o'quvchilarda musiqa tinglash va jamoa bo'lib kuylash malakalarini mustahkamlash. fk3: tinglagan qo‘shiq va kuyni ohangidan bilib oladi, ularning nomlarini aytib beradi. darsning metodi: aralash. darsning jihozi: — 2-sinf musiqa darsligi; — o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi mualliflarining portretlari; — fortepiano, texnik vositalar, musiqa savodiga oid plakatlar. darsning blok-chizmasi t/r dars bosqichlari vaqti 1 tashkiliy qism 3 minut 2 uy vazifalarini tekshirish 5 minut 3 o'tilganlarni takrorlash 10 minut 4 yangi mavzu ustida ishlash 20 minut 5 mustahkanilash 5 minut 6 uyga vazifa 2 minut darsning borishi o'quvchilar musiqa sadolari …

Want to read more?

Download all 46 pages for free via Telegram.

Download full file

About "2-sinf musiqa"

musiqa fanidan yillik ish reja mavzulari. 2-sinf dars soati otiladigan mavzularning nomi. berilgan vaqti ajratilgan soati yil mavzusi: ijrochilik turlari, musiqaning ifoda vositalari 1-chorak mavzu: “yakkanavozlik va jo`rovozlik” 9 1 “vatanimizni madh etamiz. “vatanjonim vatanim” 1 2-3 musiqa bizning hayotimizda. “vatanjonim vatanim” 2 4-5 “yakkanavozlik» maktabim 2 6-7 «jo'rnavozlik» “qizaloq”, 1-ni 2 8-9 «biz musiqani sevamiz» “bolalar va g‘ozlar 2 2- chorak. mavzu:” xonandalar va cholg‘uchilar ansambli 7 10-11 xonandalar ansambli “kitobim qo‘limda”, 2 12-13 “musiqia cholg'u asboblari» “qadim turon”, 2 14-15 bolalar ansambli. “archa bayrami’ konsert 2 16 2-ni 1 iii chorak mavzu: kuy nima? kuyda nimalar ifodalanadi?» 10 17-18 “kuy” haqida tushuncha. “o‘ynadik, hech to‘ymadik”, 2 19-20 kom...

This file contains 46 pages in DOCX format (1.5 MB). To download "2-sinf musiqa", click the Telegram button on the left.

Tags: 2-sinf musiqa DOCX 46 pages Free download Telegram