4-sinf tasviriy san'at

DOCX 6 sahifa 7,3 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 6
sana : ___________. sinflar:_______________________ mavzu: tasviriy san’atning tur va janrlari darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga taviriy san’at turlari haqida ma’lumot berish. tarbiyaviy: ularni estetik didini tarbiyalash. rivojlantiruvchi: o’quvchilarning badiiy ijodiy qobiliyatlari, badiiy - estetik didlarini o’stirish, tasviriy malakalarini rivojlantirish. kommunikativ kompetensiya: muloqotga kirishishda muomala madaniyatiga rioya qilish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: axborot manbalaridan (televizor, radio, audio-video yozuv, telefon) foydalana olish. o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘qib-o‘rganish orqali bilimini oshirib borish. ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: o‘quvchilik burch va huquqlarini, vazifalarini bilish va ularga rioya qilish. milliy va umummadaniy kompetensiya: san’at asarlarini tahlil qilish. o’tish usuli: tushuntirish , suhbat, amaliy. dars jihozi: taviriy san’at turlari mavzusiga doir fotosuratlar. darsning borishi t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i. darsni tashkil …
2 / 6
asm). unda m usavvir bo‘yoqlar vositasida matoga, qog‘ozga yoki boshqa tekis yuzaga hayotiy hodisalarni badiiy tasvirlab beradi. rangtasvir asarlari, asosan, moyli bo‘yoqlarda yaratiladi. haykaltaroshlik. haykaltaroshlik - borliqni uch o‘lchovli shaklda tasvirlaydigan san’at turi (4-5-rasm - lar). haykalni har tarafdan aylanib tom osha qilishimiz mumkin. haykaltarosh ilhom jabborovni ng «amir temur», «ahmad al-farg‘oniy», jaloliddin mirtojiyevning «bobur», «ibn sino», «alisher navoiy», «mirzo ulug‘bek» asarlari haykaltaroshlikning yumaloq turiga kiradi. agar inson qiyofasi boshidan ko‘kragigacha tasvirlangan bo‘lsa, bunday haykal b y u s t deyiladi. [image: ] 4-rasmda tasvirlangan haykal - byustdir. binolarning devorlari va peshtoqlariga, tanga, medal kabi buyumlarning yuzasiga ishlangan bo‘rtma-qavariq tasvirlar haykaltaroshlikning re ly e fli h a y k a l namunalaridir. relyefli haykaltaroshlik qavariqliq darajasiga ko‘ra barelyef (kamroq o‘yiq), gorelyef (ko‘proq o‘yiq) turlariga bo‘linadi (6-7-rasm - lar). haykaltaroshlik asarlarini yaratishda loy, plastilin, gips, yog‘och, marmar, granit, bronza, hatto oltin, mis, kumush kabi qim m atbaho metallardan ham foydalaniladi. tasviriy …
3 / 6
. 1948-yilda namangan shahrida tug‘ilgan . 1968-yilda respublika rassomlik bilim yurti , 1976-yilda repin nomidagi sankt- peterburg rassomlik , haykaltaroshlik va me’morlik institutini tugatgan . 2003-yilda o‘zbekiston badiiy akademiyasining oltin medali bilan taqdirlangan . mavzuli kompozitsiyalar ustasi , portretlar hamda natyurmort janrida asarlar yaratgan . uning «namangan ohanglari », «« ona portreti », «« omon abdurazzoqov portreti », «« eski sebzor » asarlari mashhurdir . ) [image: ] iv. darsni mustahkamlash: o'tilgan mavzuni mustahkamlash maqsadida quyidagi savollardan foydalanish mumkin: 1. tasviriy san’atning qanday turlari bor? 2. tasviriy san’at janrlari bir-biridan nimasi bilan farq qiladi? v. uyga vazifa: "o'zbekiston - mening vatanim" mavzusidagi rasmni tugatish. o’ibdo’: ____________ _________________________ sana. ________________. sinflar._________________________ mavzu: “qovun va anor” mavzusida natyurmort ishlash darsning maqsadi: ta’limiy : o'quvchilarga natyurmort ishlash va uning chizilish bosqichlari haqida ma’lumotlar berish. tarbiyaviy: o’quvchilarning ba’diy, estetik maadaniyatini oshirish; rivojlantiruvchi:asboblar bilan ishlash malakalarini rivojlantirish; badiiy fikr doirasini kengaytirish. kommunikativ kompetensiya: muloqotga kirishishda …
4 / 6
lantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism: 1.salomlashish 2.davomatni aniqlash. 3. uy vazifasini tekshirish va baholash. ii. o‘tilganlarni takrorlash: og‘zaki savol-javob o‘tkazish va uyga berilgan vazifani tekshirish. iii. yangi mavzu bayoni: ona vatanim izda yetishtirilgan m evalar o‘zining chiroyli shakli va rangi bilan rassom larni ilhom lantirib, ularni natyurm ort yaratishga qiziqtiradi. (bugun siz «qovun va anor» deb nomlangan natyurm ort rasmini naturaga qarab ishlaysiz. buyumlarni o zig a qarab rasm chizish n a tu ra d a n rasm is h la s h deyiladi. mevalar, gullar, qush va hayvon tulumlari, sabzavotlar, poliz ekinlari, o‘quv qurollari, uy-ro‘zg‘or buyumlari, kasbga oid buyumlar tasvirlangan surat n aty u rm o rt deyiladi. «qovun va anor» mavzusida natyurmort rasmini chizishni ikki bosqichda amalga oshiramiz. birinchi darsda natyurmort rasm qalamtasvirda ishlansa, ikkinchi darsda rangtasvirda yakunlanadi. ishni naturani diqqat bilan kuzatishdan boshlang. rasm chizish bosqichlarini 20-rasm …
5 / 6
chizilish bosqichlari haqida ma’lumotlar berish. tarbiyaviy: o’quvchilarning ba’diy, estetik maadaniyatini oshirish; rivojlantiruvchi: asboblar bilan ishlash malakalarini rivojlantirish; badiiy fikr doirasini kengaytirish. kommunikativ kompetensiya: muloqotga kirishishda muomala madaniyatiga rioya qilish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: axborot manbalaridan (televizor, radio, audio-video yozuv, telefon) foydalana olish. o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘qib-o‘rganish orqali bilimini oshirib borish. ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: o‘quvchilik burch va huquqlarini, vazifalarini bilish va ularga rioya qilish. milliy va umummadaniy kompetensiya: san’at asarlarini tahlil qilish. darsning jihozlanishi: mavzuga oid buyumlar, ko’rgazmali qurol va rasmlar. darsning borishi kompetensiyali dars ishlanmani to’liq olish uchun biz bilan bog’laning telegram tel: 998902869494 to’lov turi: clic va boshqa sizga qulay usulda karta raqam uzkard 8600042332624641 [bookmark: _goback]humo 9860030355671931 image3.png image4.png image5.png image6.png image7.png image1.png image2.png

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 6 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"4-sinf tasviriy san'at" haqida

sana : ___________. sinflar:_______________________ mavzu: tasviriy san’atning tur va janrlari darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga taviriy san’at turlari haqida ma’lumot berish. tarbiyaviy: ularni estetik didini tarbiyalash. rivojlantiruvchi: o’quvchilarning badiiy ijodiy qobiliyatlari, badiiy - estetik didlarini o’stirish, tasviriy malakalarini rivojlantirish. kommunikativ kompetensiya: muloqotga kirishishda muomala madaniyatiga rioya qilish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: axborot manbalaridan (televizor, radio, audio-video yozuv, telefon) foydalana olish. o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘qib-o‘rganish orqali bilimini oshirib borish. ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: o‘quvchilik burch va huquqlarini, vazifalarini bilish va ularga rioya qilish. milliy va u...

Bu fayl DOCX formatida 6 sahifadan iborat (7,3 MB). "4-sinf tasviriy san'at"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 4-sinf tasviriy san'at DOCX 6 sahifa Bepul yuklash Telegram