2-sinf-musiqa yangi kitob asosida

DOCX 52 стр. 1,8 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 52
2-sinf musiqa fani sinf_______________________sana____________________ birinchi chorak 1- dars vatanimizni madh etamiz mavzu: o`zbekiston respublikasini davlat madhiyasi darsning blok chizmasi: 1 tashkiliy qism: a) salomlashish b) davomat aniqlash v) o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirsh. 2 2 o’tilgan mavzuni takrorlash mustahkamlash: “aql charhi” o’yini, “topqirlik” mashqlari yordamida takrorlanib, mustahkamlanadi. 7 3 o’quvchilarga yangi mavzu haqida tushuncha beriladi. 10 4 tinglash: nota yozuvlaridan yoki audio cd disk yozuvlaridan foydalanib, arab hamda eron musiqa asaridan namunalar eshittirilib, suhbat-munozara o’tkaziladi. 8 5 musiqa savodi: darslikda berilgan kuy parchasini dirijyorlik qilib, notalarni aniq va ravon sof tovushda kuylashga erishish. 8 6 jamoa bo’lib kuylash 7 7 dars yakuni: test sinovlari orqali mavzuni mustahkamlash. uyga vazifa: mavzuni o’qish, qo’shiqni yod olish 3 darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarda ona-vatanga bo'lgan mehr-muhabbatni shakllantirish. t.k.1o‘z fikrini og‘zaki bayon qila olish, mavzudan kelib chiqib savollarga to‘g‘ri javob berish. — tarbiyaviy:«o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi»ning mualliflari haqida tushuncha berish.tk5: orasta kiyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga …
2 / 52
yurtimizda qanday bayram nishonlandi? 2. siz bu bayramni qanday o'tkazdingiz? 3. mustaqillik deganda nimani tushunasiz? 4. o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi mualliflari kimlar? madhiya qanday yangraydi? o'qituvch o'quvchilardan savollarga aniq javoblar olgach, ularning fikrlarini umumlashtirib, to'ldirib, madhiyaning bastakori m.burhonov va shoir a.oripovlarning hayoti va ijodi haqida tushuncha beradi. yangi mavzuni boshlashdan avval «klaster» usulini qo'llab, doskaga «vatan» so'zi yozib qo'yiladi. o'qituvchi «vatan deganda nimani tushunasiz?» deb savoi beradi. o'quvchilar birma-bir vatan haqida bilganlarini doskaga chiqib yozadilar. shu orqali o'quvchilarning vatan haqidagi bilimlari aniqlanadi va mustahkamlanadi. [image: c:\documents and settings\user\moi dokumenti\moi risunki\,, 358.jpg]shundan so'ng o'qituvchi ijrosida ona-vatanni, mustaqil diyorimizni madh etuvchi qo'shiq ifodali ijro etiladi. qo'shiq mazmuni o'qnvchilar bilan tahlil etiladi va o'qituvchi hamkorligida kuyhnadi. o'quvchilar qo'shiq harakatlariga mos raqs harakatlarini bajaradilar. shoir p. mo’minning “vatanjonim – vatanim “she’r matnini o’qish va yod olish: vatanjonim – vatanim, bahra olib bag’ringdan, ko’zim quvnab ko’rganim ulg’ayaman mehringdan. istiqloldan kulganim, vatanjonim - vatanim, o’ zbekiston …
3 / 52
olish, mavzudan kelib chiqib savollarga to‘g‘ri javob berish. — tarbiyaviy:o'quvchilarda musiqiy va shovqinli tovushlarni qiyoslash asosida xulosalar chiqarish ko'nikmasini shakllantirish.tk5: orasta kiyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish, san’at asarlarini tushunish, insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish. — rivojlantiruvchi: o'quvchilarda musiqa tinglash va jamoa bo'lib kuylash malakalarini mustahkamlash.fk3: tinglagan qo‘shiq va kuyni ohangidan bilib oladi, ularning nomlarini aytib beradi. darsning metodi: aralash. darsning jihozi: — 2-sinf musiqa darsligi; — o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi mualliflarining portretlari; — fortepiano, texnik vositalar, musiqa savodiga oid plakatlar. darsning borishi o'quvchilar musiqa sadolari ostida sinfga kiradilar. i tashkiliy qism. salomlashish, davomot aniqlash, tozalikni nazorat qilish. uyga berilgan vazifani tekshirish. o'quvchilar chizgan rasmlari haqida gapirib beradilar. ii o’tgan darsni mustahkamiash. uy vazifasini tekshirish. o'quvchilardan uy vazifasi so'ralib, baholanadi. o'tilgan mavzuni takrorlash. “o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi”mualliflari so'raladi va o'qituvchi hamkorligida kuylanadi. musiqa savodi.nota yo'li, nota laming yozilishi va nomlanishi, nota cho'zimlari to'g'risida musiqa savodidan savollar beriladi, 1-sinfda olgan bilimlari mustahkamlanadi …
4 / 52
di.o'quvchilarga musiqa asari namunasida ovoz sozlash mashqi o'tkazish. musiqa tinglash va jamoa bo'lib kuylash.o'qituvchi tomonidan h.muhamedovaning «vatanjonim - vatanim» qo'shig'i ijro etiladi. o'quvchilar qo'shiqni tinglab, o'qituvchi bilan qo'shiq mazmuni, xarakteri haqida suhbat o'tkazadilar. keyin qo'shiqjumlalar bo'yicha kuylab o'rganiladi. qo'shiq aytish qoidalariga rioya etgan holda gunmlarga bo'linib qo'shiq ijro etiladi. qo'shiq xarakteriga mos raqs harakatlari bajariladi. iv yangi mavzuni mustahkamlash nota chizigi va skripka kaliti haqidagi o’quvchilar bilimlarini mustahkamlash. nota daftarlarida skripka kalitini yozilishini mashq qiladilar. [image: ][image: ] v baholashdars yakunida o'quvchilar darsdagi ishtiroki asosida baholanadilar va rajbatlantiriladilar. vi uyga vazifa. «vatanjonim - vatanim» qo'shig'ini yod olish. “ko’rildi”_________________________ o’ibdo’ 2-sinf musiqa fani sinf_______________________sana____________________ 3-dars. vatanjonim –vatanim p.mo`min she`ri d.omonullayeva musiqasi darsning blok chizmasi: 1 tashkiliy qism: a) salomlashish b) davomat aniqlash v) o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirsh. 2 2 o’tilgan mavzuni takrorlash mustahkamlash: “aql charhi” o’yini, “topqirlik” mashqlari yordamida takrorlanib, mustahkamlanadi. 7 3 o’quvchilarga yangi mavzu haqida tushuncha beriladi. 10 4 …
5 / 52
li tovushlarni qiyoslash asosida xulosalar chiqarish ko'nikmasini shakllantirish.tk5: orasta kiyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish, san’at asarlarini tushunish, insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish. — rivojlantiruvchi: o'quvchilarda musiqa tinglash va jamoa bo'lib kuylash malakalarini mustahkamlash.fk3: tinglagan qo‘shiq va kuyni ohangidan bilib oladi, ularning nomlarini aytib beradi. darsning metodi: aralash. darsning jihozi: — 2-sinf musiqa darsligi; — o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi mualliflarining portretlari; — fortepiano, texnik vositalar, musiqa savodiga oid plakatlar. darsning blok-chizmasi t/r dars bosqichlari vaqti 1 tashkiliy qism 3 minut 2 uy vazifalarini tekshirish 5 minut 3 o'tilganlarni takrorlash 10 minut 4 yangi mavzu ustida ishlash 20 minut 5 mustahkanilash 5 minut 6 uyga vazifa 2 minut darsning borishi o'quvchilar musiqa sadolari ostida sinfga kiradilar. i tashkiliy qism. salomlashish, davomot aniqlash, tozalikni nazorat qilish. uyga berilgan vazifani tekshirish. o'quvchilar chizgan rasmlari haqida gapirib beradilar. ii o’tgan darsni mustahkamiash. uy vazifasini tekshirish. o'quvchilardan uy vazifasi so'ralib, baholanadi. o'tilgan mavzuni takrorlash. “o'zbekiston respublikasining …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 52 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "2-sinf-musiqa yangi kitob asosida"

2-sinf musiqa fani sinf_______________________sana____________________ birinchi chorak 1- dars vatanimizni madh etamiz mavzu: o`zbekiston respublikasini davlat madhiyasi darsning blok chizmasi: 1 tashkiliy qism: a) salomlashish b) davomat aniqlash v) o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirsh. 2 2 o’tilgan mavzuni takrorlash mustahkamlash: “aql charhi” o’yini, “topqirlik” mashqlari yordamida takrorlanib, mustahkamlanadi. 7 3 o’quvchilarga yangi mavzu haqida tushuncha beriladi. 10 4 tinglash: nota yozuvlaridan yoki audio cd disk yozuvlaridan foydalanib, arab hamda eron musiqa asaridan namunalar eshittirilib, suhbat-munozara o’tkaziladi. 8 5 musiqa savodi: darslikda berilgan kuy parchasini dirijyorlik qilib, notalarni aniq va ravon sof tovushda kuylashga erishish. 8 6 jamoa bo’lib kuyl...

Этот файл содержит 52 стр. в формате DOCX (1,8 МБ). Чтобы скачать "2-sinf-musiqa yangi kitob asosida", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 2-sinf-musiqa yangi kitob asosi… DOCX 52 стр. Бесплатная загрузка Telegram