tas san'at 2-sinf

DOCX 39 pages 5.9 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 39
[bookmark: _goback]2- sinf tasviriy san’at o’quv fanidan ars ishlanma (haftasiga 1 soat. jami 34 soat) [bookmark: bookmark1] 1-dars mavzu :tasviriy san’atda “rang va tuslar”. sana______________ darsning maqsadi: ta`limiy: dts talablari asosida dars o`tish,o'quvchilarning badiiy-ijodiy qobilyatlarini rivojlantirish; ularning kuzatuvchanligi va xotirasini o'stirish; rasm ishlash malakalarini takomillashtirish. t.k.2televizordan to‘g‘ri foydalanish. t.k.6maktabga kelib ketadigan vaqtni bilish. tarbiyaviy: o’quvchilarning estetik zavq olishini, dizayn san’ati, loyihalash, zavqlanish, badiiylikni oshirish; t.k.3 mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish.t.k.4o‘zining o‘quvchilik burchi va vazifalarini bilish. rivojlantiruvchi: tasviriy san’at ifoda vositalari va tasvirlashga ko’nikmalar hosil qilish.f.k.1naturaning xarakterli jihatlarini kuzata oladi; amaliy ishda tasvirlay oladi. f.k.2 tasvirni ishlashda asosiy va hosila ranglarni to‘g‘ri qo‘llay oladi. tasviriy faoliyat turi: naturaga qarab rasm ishlash. darsning usuli: yangi bilim berish ,takrorlash. darsning jihozi: a) o’qituvchi uchun: o’quvchilar ishidan namuna; maktab va boshqa binolar aks ettirilgan rasmlar, chizish bosqichlarini ko'rsatuvchi rasm. b) o’quvchilar uchun: rasm daftar, qalam, o’chirg’ich, yozuv daftari, toza latta. darsning …
2 / 39
o'tiladi. o'quvchilar maktab binosi fotosurati va tengdoshlari chizgan rasm bilan tanishtiriladi va bino tuzilishi haqida suhbat uyushtiriladi. fotosuratda, asosan, to'rtburchak shakllari va to'g'ri chiziqlar borligi ta’kidlanadi. binoning rasmini ishlash bosqichlari namoyish etiladi. qalamni ushlash. siyrak chizilgan chiziqlar och rangir anglatadi. zich chizilgan chiziqlar to‘q rangni anglatadi. asosiy qism: topshiriq bayoni. dars maktab hovlisida o'tkaziladi. o'qituvchi o'quvchilarga oddiy qalam yordamida rasm chizish yo'llarini eslatib o'tadi. qalam uchini chiqarish va qalamdan foydalanish qoidalari eslatiladi. dastlab qalam bilan chiziqlar chizish mashqi o'tkaziladi. mashqlarning sinfda bir necha marotaba takrorlanishi maqsadga muvofiq bo'ladi. so'ngra bino tasvirini qalamda chizish darslikda berilgan bosqichlar asosida o'rgatiladi. kamalak jilosi aks etgan rasm yordamida undagi ranglar haqida savol-javob orqali suhbat uyushtiriladi. o'quvchilar e’tibori tabiatdagi va san’atdagi ranglarning o'zaro bog'liqligiga, ranglarni ko'ra bilish kabi muhim masalalarga qaratiladi. kamalakning 7 xil rangli joylashuvininy doimiy ketma-ketligi buzilmasiigi ta’kidlanadi va ular o'quvchilar tomonidan eslab qolinishiga sharoit yaratish lozim bo'ladi. ranglarning ramziy ma’nolari haqida savol-javob …
3 / 39
o'quvchilarga amaliy yordam va maslahatlar beradi. iv.darsni mustahkamlash; maktab rasmini chizganda asosiy e’tibor nimalarga qaratiladi? oddiy qora qalam yordamida to‘q ranglarni qanday hosil qilish mumkin? v. dars jarayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash. o'quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko’ra o'qituvchi tomonidan baholab boriladi. amaliy mashg'ulotni yaxshi bajargan o'quvchilar ishi namoyish etiladi va tahlil qilinadi. o'quvchilarning ishlari baholanib, darsga xulosa yasaladi. vi.uyga vazifa : sinfda ishlana boshlangan «bizning maktab» rasmini qalamda yakunlang.«bizning mahalla» [bookmark: bookmark2] 2-dars. mavzu :mevalar va milliy idishlardan tashkil topgan natyurmort rasmini chizish. sana______________ darsning maqsadi: ta`limiy: dts talablari asosida dars o`tish,o'quvchilarga bosqichma bosqich natyurmort tasvirlash usullarihaqida ma’lumot berish;yo'lsimoh naqshlarni ishlashning o'ziga xos xususiyatlari va uning ahamiyati bilan tanishtirish; t.k.1darsga oid ko‘rsatmalar va o‘qituvchi nutqini tushunish.t.k.5 orasta kiyinish, yurish-turishda kattalardan o‘rnak olish. rivojlantiruvchi: o'quvchilarning tasviriy malakalarini o'stirish; f.k.1 naturaning shakli, hajmi, tuzilishini kuzata oladi; f.k.2 ish joyini to‘g‘ri tashkil eta oladi; tasvirni qog‘oz …
4 / 39
orishi. i.tashkiliy qism :salomlashish , davomatni aniqlash, navbatchining axboroti. sinf tozaligini nazorat qilish, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini nazorat qilish. ii. o`tgan mavzuni so`rab baholash.o'tilgan mavzuda berilgan uyga vazifasini tekshirish. o'tgan darsda uyga vazifa qilib berilgan topshiriqiar tekshiriladi, ba’zi ishlar baholanadi va namoyish qilinadi. iqtidorli o'quvchilar ishi ham tekshiriladi va ularning muallifflari rag'batlantiriladi. sh. yangi mavzuning bayoni: mevalar rasmini ishlash rassom g`. abdurahmonovning natyurtmortiga kuzgi mevalardan olma, nok, olxo`ri, poliz ekinlaridan qovun va tarvuz tasvirlangan. ularning rangi va shklini diqqat bilan kuzating.siz ham rasmingizda shunday ranglardan foydalanishga harkat qiling . natyurmort – “jonsiz tabiat”tasviridir.unda uy-ro`zg`or buyumlari mevalar, sabzavotlar, gullar kabi narsalar tasvirlanadi. amaliy mashg'ulot: olma rasmini ishlash bosqichlari. iv.darsni mustahkamlash; o`quvchilar ishini nazorat qilish. ular bilan birgalikda rasmni ishlash. dars jarayonida fikr yuritilgan tushunchalar savollar yordamida takrorlanadi. amaliy mashg'ulotni yaxshi bajargan o'quvchilar ishlari namoyish etiladi va tahlil qilinadi. o'quvchilarning ishlari baholanib, darsga xulosa yasaladi. v. dars jarayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va …
5 / 39
tirish; t.k.5 orasta kiyinish, yurish-turishda kattalardan o‘rnak olish.o`zi yashayotgan joy haqida , uning ko`rinishi haqidagi bilimlarini oshirish.t.k.1darsga oid ko‘rsatmalar va o‘qituvchi nutqini tushunish. tarbiyaviy: badiiy va estetik didlarini o'stirish; ularning badiiy fikr doirasini kengaytirish; t.k.3 mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish.t.k.4o‘zining o‘quvchilik burchi va vazifalarini bilish. rivojlantiruvchi: qalam va mo'yqalam bilan ishlash malakalarini takomillashtirish. f.k.1naturaning xarakterli jihatlarini kuzata oladi; amaliy ishda tasvirlay oladi. f.k.2 tasvirni ishlashda asosiy va hosila ranglarni to‘g‘ri qo‘llay oladi. tasviriy faoliyat turi: borliqni idrok etish va naturadan rasm ishlash. darsning usuli: yangi bilim berish. darsning jihozi: a) o’qituvchi uchun:shahar va qishloq manzaralari tasvirlangan rasmlardan namunalar, «perspektiva»ga doir ko'rgazmali qurol. b) o’quvchilar uchun: rasm daftar, qalam, o’chirg’ich, yozuv daftari, toza latta. darsning borishi. i.tashkiliy qism :salomlashish , davomatni aniqlash, navbatchining axboroti. sinf tozaligini nazorat qilish, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini nazorat qilish. ii. o`tgan mavzuni so`rab baholash.o'tilgan mavzuda berilgan uyga vazifasini tekshirish. o'tgan darsda uyga vazifa qilib …

Want to read more?

Download all 39 pages for free via Telegram.

Download full file

About "tas san'at 2-sinf"

[bookmark: _goback]2- sinf tasviriy san’at o’quv fanidan ars ishlanma (haftasiga 1 soat. jami 34 soat) [bookmark: bookmark1] 1-dars mavzu :tasviriy san’atda “rang va tuslar”. sana______________ darsning maqsadi: ta`limiy: dts talablari asosida dars o`tish,o'quvchilarning badiiy-ijodiy qobilyatlarini rivojlantirish; ularning kuzatuvchanligi va xotirasini o'stirish; rasm ishlash malakalarini takomillashtirish. t.k.2televizordan to‘g‘ri foydalanish. t.k.6maktabga kelib ketadigan vaqtni bilish. tarbiyaviy: o’quvchilarning estetik zavq olishini, dizayn san’ati, loyihalash, zavqlanish, badiiylikni oshirish; t.k.3 mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish.t.k.4o‘zining o‘quvchilik burchi va vazifalarini bilish. rivojlantiruvchi: tasviriy san’at ifoda vositalari va tasv...

This file contains 39 pages in DOCX format (5.9 MB). To download "tas san'at 2-sinf", click the Telegram button on the left.

Tags: tas san'at 2-sinf DOCX 39 pages Free download Telegram