2-c rasm kons

DOCX 39 sahifa 5,9 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 39
[bookmark: _goback] 2- sinf tasviriy san’at o’quv fanidan ars ishlanma (haftasiga 1 soat. jami 34 soat) [bookmark: bookmark1] 1-dars mavzu : tasviriy san’atda “rang va tuslar”. sana______________ darsning maqsadi: ta`limiy: dts talablari asosida dars o`tish, o'quvchilarning badiiy-ijodiy qobilyatlarini rivojlantirish; ularning kuzatuvchanligi va xotirasini o'stirish; rasm ishlash malakalarini takomillashtirish. t.k.2 televizordan to‘g‘ri foydalanish. t.k.6 maktabga kelib ketadigan vaqtni bilish. tarbiyaviy: o’quvchilarning estetik zavq olishini, dizayn san’ati, loyihalash, zavqlanish, badiiylikni oshirish; t.k.3 mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish. t.k.4 o‘zining o‘quvchilik burchi va vazifalarini bilish. rivojlantiruvchi: tasviriy san’at ifoda vositalari va tasvirlashga ko’nikmalar hosil qilish. f.k.1 naturaning xarakterli jihatlarini kuzata oladi; amaliy ishda tasvirlay oladi. f.k.2 tasvirni ishlashda asosiy va hosila ranglarni to‘g‘ri qo‘llay oladi. tasviriy faoliyat turi: naturaga qarab rasm ishlash. darsning usuli: yangi bilim berish ,takrorlash. darsning jihozi: a) o’qituvchi uchun: o’quvchilar ishidan namuna; maktab va boshqa binolar aks ettirilgan rasmlar, chizish bosqichlarini ko'rsatuvchi rasm. b) o’quvchilar uchun: …
2 / 39
ri aytib o'tiladi. o'quvchilar maktab binosi fotosurati va tengdoshlari chizgan rasm bilan tanishtiriladi va bino tuzilishi haqida suhbat uyushtiriladi. fotosuratda, asosan, to'rtburchak shakllari va to'g'ri chiziqlar borligi ta’kidlanadi. binoning rasmini ishlash bosqichlari namoyish etiladi. [image: c:\..\..\docume~1\raxmonov.o\locals~1\temp\finereader11\media\image17.jpeg] [image: c:\..\..\docume~1\raxmonov.o\locals~1\temp\finereader11\media\image18.jpeg] qalamni ushlash. siyrak chizilgan chiziqlar och rangir anglatadi. zich chizilgan chiziqlar to‘q rangni anglatadi. asosiy qism: topshiriq bayoni. dars maktab hovlisida o'tkaziladi. o'qituvchi o'quvchilarga oddiy qalam yordamida rasm chizish yo'llarini eslatib o'tadi. qalam uchini chiqarish va qalamdan foydalanish qoidalari eslatiladi. dastlab qalam bilan chiziqlar chizish mashqi o'tkaziladi. mashqlarning sinfda bir necha marotaba takrorlanishi maqsadga muvofiq bo'ladi. so'ngra bino tasvirini qalamda chizish darslikda berilgan bosqichlar asosida o'rgatiladi. [image: c:\..\..\docume~1\raxmonov.o\locals~1\temp\finereader11\media\image22.jpeg]kamalak jilosi aks etgan rasm yordamida undagi ranglar haqida savol-javob orqali suhbat uyushtiriladi. o'quvchilar e’tibori tabiatdagi va san’atdagi ranglarning o'zaro bog'liqligiga, ranglarni ko'ra bilish kabi muhim masalalarga qaratiladi. kamalakning 7 xil rangli joylashuvininy doimiy ketma-ketligi buzilmasiigi ta’kidlanadi va ular o'quvchilar tomonidan eslab qolinishiga sharoit yaratish …
3 / 39
hda endigina ko'nikma hosil qilayotganlarini inobatga olib, maktab binosi shartli ravishda yassi deb qabul qilinishi mumkin. shuning uchun o'quvchilar imkon boricha maktab binosi to'g'risiga o'tqazilishi kerak. o'quvchilar maktab hovlisiga chiqib «bizning maktab» mavzusida naturaga qarab rasm chizishga kirishadilar. o'qituvchi aylanib yurib o'quvchilarga amaliy yordam va maslahatlar beradi. iv.darsni mustahkamlash; maktab rasmini chizganda asosiy e’tibor nimalarga qaratiladi? oddiy qora qalam yordamida to‘q ranglarni qanday hosil qilish mumkin? v. dars jarayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash. o'quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko’ra o'qituvchi tomonidan baholab boriladi. amaliy mashg'ulotni yaxshi bajargan o'quvchilar ishi namoyish etiladi va tahlil qilinadi. o'quvchilarning ishlari baholanib, darsga xulosa yasaladi. vi.uyga vazifa : sinfda ishlana boshlangan «bizning maktab» rasmini qalamda yakunlang.«bizning mahalla» [bookmark: bookmark2] 2-dars. mavzu : mevalar va milliy idishlardan tashkil topgan natyurmort rasmini chizish. sana______________ darsning maqsadi: ta`limiy: dts talablari asosida dars o`tish, o'quvchilarga bosqichma bosqich natyurmort tasvirlash usullari haqida ma’lumot berish;yo'lsimoh …
4 / 39
t turi: dekorativ kompozitsiya. darsning usuli: yangi bilim berish. darsning jihozi: a) o’qituvchi uchun: naqshlar aks etgan buyurnlar rasmlari va naqshlangan buyumlardan namunalar, shu mavzuda parallel sinf o'quvchilari tomonidan ishlangan naqsh namunalari. b) o’quvchilar uchun: rasm daftar, qalam, o’chirg’ich, yozuv daftari, toza latta. darsning borishi. i.tashkiliy qism :salomlashish , davomatni aniqlash, navbatchining axboroti. sinf tozaligini nazorat qilish, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini nazorat qilish. ii. o`tgan mavzuni so`rab baholash.o'tilgan mavzuda berilgan uyga vazifasini tekshirish. o'tgan darsda uyga vazifa qilib berilgan topshiriqiar tekshiriladi, ba’zi ishlar baholanadi va namoyish qilinadi. iqtidorli o'quvchilar ishi ham tekshiriladi va ularning muallifflari rag'batlantiriladi. sh. yangi mavzuning bayoni: mevalar rasmini ishlash rassom g`. abdurahmonovning natyurtmortiga kuzgi mevalardan olma, nok, olxo`ri, poliz ekinlaridan qovun va tarvuz tasvirlangan. ularning rangi va shklini diqqat bilan kuzating.siz ham rasmingizda shunday ranglardan foydalanishga harkat qiling . [image: ] [image: ] [image: ] natyurmort – “jonsiz tabiat”tasviridir.unda uy-ro`zg`or buyumlari mevalar, sabzavotlar, gullar kabi narsalar tasvirlanadi. …
5 / 39
ishlari baholanib, darsga xulosa yasaladi. vi.uyga vazifa : sinfda ishlangan naqshni bo'yang, mevalardan natyurmort chizing. [bookmark: bookmark3] 3-dars. mavzu: manzara mavzusida rasm ishlash. sana______________ darsning maqsadi: ta`limiy: dts talablari asosida dars o`tish ,o'quvchilarni badiiy ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish; ularning tasviriy malakalarini shakllantirish; kuzatuvchanlik va xotirani o'stirish; t.k.5 orasta kiyinish, yurish-turishda kattalardan o‘rnak olish.o`zi yashayotgan joy haqida , uning ko`rinishi haqidagi bilimlarini oshirish. t.k.1 darsga oid ko‘rsatmalar va o‘qituvchi nutqini tushunish. tarbiyaviy: badiiy va estetik didlarini o'stirish; ularning badiiy fikr doirasini kengaytirish; t.k.3 mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish. t.k.4 o‘zining o‘quvchilik burchi va vazifalarini bilish. rivojlantiruvchi: qalam va mo'yqalam bilan ishlash malakalarini takomillashtirish. f.k.1 naturaning xarakterli jihatlarini kuzata oladi; amaliy ishda tasvirlay oladi. f.k.2 tasvirni ishlashda asosiy va hosila ranglarni to‘g‘ri qo‘llay oladi. tasviriy faoliyat turi: borliqni idrok etish va naturadan rasm ishlash. darsning usuli: yangi bilim berish. darsning jihozi: a) o’qituvchi uchun: shahar va qishloq manzaralari tasvirlangan rasmlardan …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 39 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"2-c rasm kons" haqida

[bookmark: _goback] 2- sinf tasviriy san’at o’quv fanidan ars ishlanma (haftasiga 1 soat. jami 34 soat) [bookmark: bookmark1] 1-dars mavzu : tasviriy san’atda “rang va tuslar”. sana______________ darsning maqsadi: ta`limiy: dts talablari asosida dars o`tish, o'quvchilarning badiiy-ijodiy qobilyatlarini rivojlantirish; ularning kuzatuvchanligi va xotirasini o'stirish; rasm ishlash malakalarini takomillashtirish. t.k.2 televizordan to‘g‘ri foydalanish. t.k.6 maktabga kelib ketadigan vaqtni bilish. tarbiyaviy: o’quvchilarning estetik zavq olishini, dizayn san’ati, loyihalash, zavqlanish, badiiylikni oshirish; t.k.3 mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish. t.k.4 o‘zining o‘quvchilik burchi va vazifalarini bilish. rivojlantiruvchi: tasviriy san’at ifoda vositalari ...

Bu fayl DOCX formatida 39 sahifadan iborat (5,9 MB). "2-c rasm kons"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 2-c rasm kons DOCX 39 sahifa Bepul yuklash Telegram