ona_tili_4_sinf_3_chorakyu_tuzuvchi_boboeva_n

PDF 145 стр. 4,1 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 145
1 2 olot tumanidagi 7-umumiy o‘rta ta’lim maktabining boshlang‘ichta’limo‘qituvchisi n.h.ergashova ish tajribasidan o‘qituvchi uchun qo‘llanma. tuzuvchilar: raxmonova dilfuza maxmudovna- buxoro viloyati xalq ta’limi boshqarmasi boshlang‘ich ta’lim metodisti. ismatova husnora ahadovna – olot tuman xalq ta’limi bo‘limi boshlang‘ich ta’lim metodisti. ergashova nigora hazratovna – olot tumanidagi 7-umumiy o ‘rta ta’lim maktabining boshlang‘ich ta’limo‘qituvchisi. bekmurodova zebiniso bahromovna- olot tumanidagi 17- idum ning boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchisi taqrizchilar: asatova barfiya faxriddinovna -buxoro shahar 24- umumiy o‘tra ta’lim maktabining boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi to‘rayeva nasiba haydarovna -olot tumanidagi 9-umumiy o‘rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi shorak davomida oʻtilishi kerak:40 soat dars ishlanmalar soni:40 ta 20____- yil ____ - sana _____________dagi buxoro viloyat xalq ta’limi boshqarmasi huzuridagi boshlang‘ich ta’lim o‘quv-metodika kengashining ____ - sonli qarori bilan ommalashtirishga tavsiya etilgan. 3 4 – sinf ona tili iii chorak 1.mavzu:ot yasovchi qo‘shimchalar. 172-174-mashqlar darsning maqsadi: ta’limiy:o‘quvchilarning ot yasovchi qo‘shimchlari haqida egallagan bilimlarini mustahkamlash, ular so‘z yasovchi …
2 / 145
ing borishi: t/r bo‘limlar vaqti 1 tashkiliy qism 5 daqiqa 2 o‘tilgan mavzuni mustahkamlash 10daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 20 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 5 darsni yakunlash va baholash 3daqiqa 6 uyga vazifa 2daqiqa i.tashkiliy qism. darsning oltin qoidalariga amal qilinadi. 4 dars davomida qaysi guruh qoidani buzsa, 1 balidan pasaytiriladi o‘qituvchi to‘rtlik bilan boshlaydi. salom aziz bolalarim, guli, rayxon lolalarim. qani tinglang so‘zlarim, jajji o‘g‘il qizlarim . ona yurt egasisiz istiqlol ertasisiz. bo‘ling aqlu rasolar, ham bilimdon donolar. navbatchi axboroti. qani ayting bolalar, kim navbatchi bo‘ladi. bugungi kun hisobin menga aytib beradi. darsga hozirlikni tekshirish. o‘quvchilar guruhlarga bo‘linadi. guruhlarning ta’rifi eshitiladi. 1-guruh “topqirlar”, 2-guruh“bilimdonlar”,3-guruh “donolar”, 4-guruh” “epchillar”, 5-guruh“zukkolar” o‘qituvchi: -fanimizni qanday olqishlaymiz? hamma: ona tilim jon tilim, bobomdan meros tilim. o‘zbek uchun qadrli, barchaga e’zoz tilim. 5 ii.o‘tilgan mavzuni mustahkamlash husnixat daqiqasi: kitob –insonni komillikka va ulug‘likka yetaklaydi 1-shart:o‘tilgan mavzularni mustahkamlash maqsadida musoboqa tarzida har bir …
3 / 145
lar bilan nimalar yordamida bog‘lanadi? - kelishiklarning nomi, so‘rog‘i va qo‘shimchasini tartib bilan ayta olasizmi? -qaysi kelishik qo‘shimchasi otni otga, qaysilari otni fe’lga bog‘laydi? -otlar gapda qaysi bo‘lak vazifasida keladi? -qaysi qo‘shimchalaryordamida yangi otlar hosil qilinadi? 172- mashq. matnni o‘qing. ajratib ko‘rsatilgan otlarni ko‘chirib, asos va qo‘shimchalarga ajrating. baxtli kunlar, rangin gullar quchog‘ida tug‘ilding sen. seni o‘ylab uzoq tunlar, 6 mijja qoqmas chegarachi. senga ravon asfalt yo‘llar, qurayotir minglab ishchi. senga atab maktab solar, binokorlar marmarlardan... (quddus muhammadiy) har bir guruhdagi o‘quvchilarga ajratib ko‘rsatilgan so‘zlar yozilgan qog‘oz tarqatilib “kim chaqqon”o‘yini o‘tkaziladi.unda o‘quvchilar ajratib ko‘rsatilgan otlarni asos va qo‘shimchaga ajratib izohlab berishadi so‘z yasovchi qo‘shimchalarni alohida va so‘z o‘zgartiruvchi qo‘shimchalarni alohida izohlashadi yechim: quchoq+i+da=quchog‘ida chegara+chi=chegarachi bino+kor+lar=binokorlar marmar+lar+dan topshiriq: so‘zlar tarkibidagi qaysi qo‘shimchalar so‘zma’nosini o‘zgartiryapti? bu qo‘shimchalar qanday nomlanadi? yechim: so‘zlartarkibidagiegalikqo‘shimchasiso‘zma’nosinio‘zgartir yapti. otyasovchiqo‘shimchalardanso‘ngegalik,kelishikvako‘plikq o‘shimchalariqo‘shiladi. o‘qituvchikasblargaqiziqtirishmaqsadidavao‘quvchilarningso‘z boyliginioshirishuchun“lotto”ta’limiyo‘yinidanfoydalanadi. so‘zlararalashholdaberiladi, berilganotlardanma’nodoshlarinitanlabguruhlarbo‘yichadoskaga yozdiriladi. 1.binokor-quruvchi. 2. o‘qituvchi-muallim. 3. shifokor-tabib. 4. mevazor- bog‘zor. 5. suvchi –mirob ushbu so‘zlarishtirokidaikkitagap …
4 / 145
mmasi” metodidan foydalanilib, ot yasovchi qo‘shimchalar va kelishik qo‘shimchalarini taqqoslash o‘rinli. buning uchun o‘quvchilarga ushbu ko‘rinishdagi chizma beriladi. o‘quvchilar avval ot yasovchi qo‘shimchalar, so‘ng kelishik qo‘shimchalarning o‘ziga xosxususiyatlarini yozib chiqadilar. yechim:ot yasovchi qo‘shimchalar-chi,-kor,-dosh, zor,-loq kelishik qo‘shimchalar -ning,-ni,-ga,-da, -dan o‘xshsh tomonlari-ikkalasi ham qo‘shimcha, ikkalasi ham otga bog‘lanadi. iv mustahkamlash. “o‘rnini top” ta’limiy o‘yini orqali mavzu mustahkamlanadi. o‘qituvchi qo‘shimchalar yozilgan tarqatmani guruhlarga ot yasovchi qo‘shimchalar o‘xshash tomonlari kelishik qo‘shimchalar 8 tarqatadi. 1-dosh 2-kor 3-ga 4-siz 5-la 6-ning 7-dor 8-li 9-dan 10-zor 11-illa 12-da 13-loq 14-chi 15-ni 1.ot yasovchi qo‘shimchalar: 1,2,7,10,13,14 2.sifat yasovchi qo‘shimchalar: 4,8 3.fe’l yasovchi qo‘shimchalar:5,11 4.so‘zlarni o‘zaro bog‘lovchi qo‘shimchalar:3,6,9,12,15 5. kelishik qo‘shimchalar:6,15,3,12,9 v. darsga yakun yasash va baholash. darsda faol qatnashgan o‘quvchilar guruhlari rag‘batlantiriladi va baholanadi. vi. uyga vazifa.174–mashq. o‘qing. so‘zlarga mos so‘z yasovchi qo‘shimchalarni qo‘shib ko‘chiring. sinf... futbol... soat... uzum... tennis... gul... bino... parta... yechim:sinfdosh,futbolchi, soatsoz, uzumzor, tennischi, gulchi, binokor, partadosh. so‘zlarning asosi qaysi turkumga oid? hosil bo‘lgan so‘zlarchi? …
5 / 145
yangi bilim beruvchi ko ‘nikmalarni umumlashtiruvchi dars. darsning metodi:savol-javob, ta’limiy o‘yinlar, “ma’nodoshini top” usuli,”guruhini top” o‘yini darsning jihozi: rasm,rangli ko‘rgazmalar va jadvallar. darsning borishi: t/r bo‘limlar vaqti 1 tashkiliy qism 5 daqiqa 2 o‘tilgan mavzuni mustahkamlash 10daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 20 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 5 darsni yakunlash va baholash 3daqiqa 6 uyga vazifa 2daqiqa i.tashkiliyqism. davomatnianiqlash. navbatchiaxborotinitinglash. darsgahozirliknitekshirish. ii.o‘tgan mavzuni mustahkamlash: o‘quvchilarning olgan baholarini qisqacha tahlili o‘tkaziladi. yo‘l qo‘yilgan xatolari yuzasidan ko‘rsatma beriladi. o‘tilgan mavzu yuzasidan savol- javob o‘tkaziladi. 10 sinf... futbol... soat... uzum... tennis... gul... bino... parta... sinf... -chi tennis... -zor futbol... -zor gul... -kor soat... -dosh bino... -dosh uzum... -soz parta... –chi yechim:sinfdosh,futbolchi, soatsoz, uzumzor, tennischi, gulchi, binokor, partadosh so‘zlarning asosi qaysi turkumga oid? hosil bo‘lgan so‘zlar- chi? yechim:so‘zlarning asosi ot turkumiga oid ya’ni narsa nomi berilgan .hosil bo‘lgan so‘zlar esa shaxs oti va joy oti hisoblanadi . husnixat daqiqasi: hisobli do‘st ayrilmas. …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 145 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "ona_tili_4_sinf_3_chorakyu_tuzuvchi_boboeva_n"

1 2 olot tumanidagi 7-umumiy o‘rta ta’lim maktabining boshlang‘ichta’limo‘qituvchisi n.h.ergashova ish tajribasidan o‘qituvchi uchun qo‘llanma. tuzuvchilar: raxmonova dilfuza maxmudovna- buxoro viloyati xalq ta’limi boshqarmasi boshlang‘ich ta’lim metodisti. ismatova husnora ahadovna – olot tuman xalq ta’limi bo‘limi boshlang‘ich ta’lim metodisti. ergashova nigora hazratovna – olot tumanidagi 7-umumiy o ‘rta ta’lim maktabining boshlang‘ich ta’limo‘qituvchisi. bekmurodova zebiniso bahromovna- olot tumanidagi 17- idum ning boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchisi taqrizchilar: asatova barfiya faxriddinovna -buxoro shahar 24- umumiy o‘tra ta’lim maktabining boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi to‘rayeva nasiba haydarovna -olot tumanidagi 9-umumiy o‘rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o‘qituvch...

Этот файл содержит 145 стр. в формате PDF (4,1 МБ). Чтобы скачать "ona_tili_4_sinf_3_chorakyu_tuzuvchi_boboeva_n", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: ona_tili_4_sinf_3_chorakyu_tuzu… PDF 145 стр. Бесплатная загрузка Telegram