tabiat 4-sinf sayyoralar dars ishlanma

DOCX 12 pages 10.0 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 12
aim.uz [bookmark: _goback] ( darsni boshqarish modeli ) № dars boshqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 daqiqa 2 o’quvchilarni darsning maqsadi va borish tartibi bilan tanishtirish 2 daqiqa 3 guruhlarga topshiriqlar orqali o’tilgan mavzuni so’rash 10 daqiqa 4 yangi mavzuni o’zlashtirishga tayyorgarlik ko’rish 2 daqiqa 5 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 6 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 7 yakunlash va baholash 2 daqiqa 8 uy vazifasini berish 2 daqiqa [image: right][image: right]mavzuning texnalogik xaritasi mavzu : sayyoralar maqsad: o’quvchilarga sayyoralar haqida ma’lumot berish. quyosh sistemasi haqida tushunchaga ega bo’ldirish sayyoralar haqidagi ma’lumotlarini rivojlantirish. ta’limiy o’quvchilarda sayyoralar haqida tushuncha berish, quyosh sistemasidagi sayyoralar haqida ma’lumotlarini boyitish. ularning koyinot haqidagi bilimlarini kengaytirish tarbiyaviy hayotiy ko’nikmalar va bilish faoliyatini tarbiyalash, atrof muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo’lishga o’rgatish, ziyraklik faollik, ijodkorlik tuyg’ularini tarbiyalashni ona vatanni sevish, uni qadrlashga o’rgatish rivojlantiruvchi birgalikda, hamkorlikda, ishlash ko’nikmasini shakllantirish, koyinotdagi sayyoralarni farqlashga, o’zaro yordam ko’rsatish ko’nikmasini hosil qilish, yangi …
2 / 12
tarqatma materiallar darsning borishi o’qituvchining faoliyatining mazmuni o’quvchi faoliyatining mazmuni bilish faoliyatining mohiyti · savollar bilan murojaat qilish: -avvalgi darsda ninimalar bilib oldingiz? -“tabiatshunoslik” darsligi asosida nimalarni bilib oldingiz? - videolar, multimediyalar yoqdimi? · o’tilgan mavzu bilan yangi mavzuni bog’laydi. · savollarga javob beradi. · berilgan topshiriqlarni bajaradi. · o’zining qiziqishlarini bayon etadi. · mavzudan olgan bilimlarini o’z hayotida qo’llaydi. zaruriy bilimlarning dolzabligida · mavzuga tegishli savollar asosida kirish suhbatini tashkil etish. · o’quvchilarning bergan javoblarini izohlaydi, to’ldiradi. · darslik bilan ishlashga o’rgatadi. · mavzuga doir rasmlar, multimedia materiallarini ko’rsatadi. · savol- javoblarda ishtirok etadi. · berilgan topshiriqlarni bajaradi. · suv naqidagi ma’lumotlari bilan o’rtoqlashadi, suvni qanday maqsadlarda ishlatish mumkinligi to’g’risida ma’lumot beradi. · rasmlar, globus hamda multimediya materiallarini ko’radi. · ko’rganlari haqida so’zlab beradi. · amaliy mashg’ulotda ishtirok etadi. bilish faoliyatini tashkil etish · kitob bilan ishlashni tashkil etadi. · rasmlar mazmuni asosida qiziqarli hikoya qiladi. · rasmlar asosida …
3 / 12
shga o’rgatish, o’zaro yordam ko’rsatish ko’nikmasini hosil qilish; v) rivojlantiruvchi: birgalikda, hamkorlikda, ishlash ko’nikmasini shakllantirish, “quyosh sistemasida”gi sayyoralarni farqlashga o’rgatish, yangi so’zlar hisobiga lug’at boyligini oshirish ko’nikmasini rivojlantirish,bilim,ko’nikma va malakalarini rivojlantirish; dars turi: yangi bilim beruvchi. dars metodi:“ savol- javob”, “tushuntirish” pedagodik texnalogiya: “tezkor savol-javob”“guruhlarda ishlash”, “insert”, “zinama-zina”; didaktik o’yin “kim chaqqon” mashqi. dars jihozi: texnik vositalar, darslik, globus, sayyoralar haqidagi rasmlar, slayd, tarqatma materiallar. darsning borishi: 1.tashkiliy qism (prezidentimizning “chet tillarni o’rganish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari” to’g’risidagi 1875- sonli qarorini amalda bajariishi). bugungi sana, oy, yil, fasl, hafta kunlari, navbatchidan ingiliz tilida so’raladi. navbatchi axboroti tinglanadi. ii. ma’navyat daqiqasi 2015- yil “keksalarni e’zozlash”yili deb nomlanganligi aytiladi.o’quvchilar tomonidan she’rlar aytiladi. e’zoz asl farzand bo’lay desangiz gulday unib o’say desangiz duo olib to’lay desangiz ezgu ishlar qilay desangiz har bir tongni savobdan boshlang keksalarni ezozlab yashang… kuz faslida nishonlanadigan bayramlar so’raladi.(ingiliz tilida). o’quvchilar bayramlarni inglis tilida sanab, mustaqillikka,ustoz va murabbiylarga,ona tilimizga, …
4 / 12
sistemasidagi sayyora. yulduzlar. quyosh o’tilgan mavzu “zinama-zina”texnalogiyasi orqali mustahkamlanadi. o’quvchilar uch guruhga bo’linadi. 1-guruh: yulduzlar 2-guruh:zvyozdi 3-guruh: stars guruh sardorlari saylanadi. har bir guruh sardori o’zining rag’bat kartochkalarini yig’ib boradi. guruhlaga topshiriq: o’tilgan mavzu boyicha krossvord beriladi. savollar. 1. yer nina deb ataladi? 2. mirzo ulug’bek qurdirgan inshoot nomi nima? 3. yerga eng yaqin bo’lgan yulduz? 4. bizdan nihoyatda olisda olovdek yonib turadigan shar shakldagi ulkan osmon jismi nima deb ataladi? 5. yulduzlarni kuzatadigan asbob nomi nima? 6. kim yiliga 4 marta kiyim almashtiradi? 7. samoga parvoz qiluvchi qurilma nomi nima? 8. yulduzlarni o’rgangan ulug’ bobokalonimiz kim? 9. mirzo ulug’bek qurdirgan rasadxona qayerda joylashgan? 10. yer quyosh atrofida aylanib chiqqanda nima o’zgaradi? guruhlar krossvordni yechib zina shakda sinf temir doskasiga qo’yadilar. taqdimot:sardorlar yechgan krossvordni izohlaudilar. g’olib guruh rag’batlantiriladi. o’quvchilardan qanday so’z hosil bo’lganni so’raladi.o’quvchilar “sayyoralar”so’zi hosil bo’lganini aytadilar. iv. yangi mavzu:sayyyoralar bugungi o’tiladigan mavzu sayyoralar ekanligi o’qituvchi tomonidan aytiladi. o’qituvchi …
5 / 12
a? 4. quyosh sistemasidagi qaysi sayyoraga inson zotining oyog’i tekkan? 5. yerdan qaraganda qaysi sayyora eng yorqin nur taratadi ? 6. qdimda qaysi sayyorani “urush xudosi” deb atshgan? vi.yangi mavzuni mustahkamlash: yangi mavzu “insert” metodi orqali mustahkamlanadi guruhlarga topshiriq: oquvchilarga 8 ta sayyoralar beriladi ularni tartibi bilan joylashtirish topshiriladi. har bir guruh a’zolari sayyoralar haqida ma’lumotlar beradilar. [image: merkuriy][image: venera] [image: zemlya] merkuriy sayyorasi vnera sayyorasi yer sayyorasi [image: mars] [image: yupiter] [image: saturn] mars sayyorasi yupiter sayyorasi saturn sayyorasi www. .google.com [image: uran] [image: neptun] uran sayyorasi neptun sayyorasi www. .google.com har bir guruh sardorlari chiqib boshqa guruh a’zolari yo’l qo’ygan kamchiliklarni to’ldiradi, umumlashtirib xulosalaydi. g’olib guruh rag’bat kartochkalari bilan rag’batlantiriladi. vii. darsni yakunlash va baholash: muloqat metodi. 1. quyosh sistemasida nechta sayyora bor? 2. eng kichik sayyora qaysi? 3. eng katta sayyora qaysi? 4. saturn sayyorasining nechta tabiiy yo’ldoshi bor? 5. qaysi sayyorada hayot bor? 6. mars sayyorasi …

Want to read more?

Download all 12 pages for free via Telegram.

Download full file

About "tabiat 4-sinf sayyoralar dars ishlanma"

aim.uz [bookmark: _goback] ( darsni boshqarish modeli ) № dars boshqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 daqiqa 2 o’quvchilarni darsning maqsadi va borish tartibi bilan tanishtirish 2 daqiqa 3 guruhlarga topshiriqlar orqali o’tilgan mavzuni so’rash 10 daqiqa 4 yangi mavzuni o’zlashtirishga tayyorgarlik ko’rish 2 daqiqa 5 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 6 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 7 yakunlash va baholash 2 daqiqa 8 uy vazifasini berish 2 daqiqa [image: right][image: right]mavzuning texnalogik xaritasi mavzu : sayyoralar maqsad: o’quvchilarga sayyoralar haqida ma’lumot berish. quyosh sistemasi haqida tushunchaga ega bo’ldirish sayyoralar haqidagi ma’lumotlarini rivojlantirish. ta’limiy o’quvchilarda sayyoralar haqida tushuncha berish, quyosh sistemasidagi sayyoralar haqida ma’lumotlarini...

This file contains 12 pages in DOCX format (10.0 MB). To download "tabiat 4-sinf sayyoralar dars ishlanma", click the Telegram button on the left.

Tags: tabiat 4-sinf sayyoralar dars i… DOCX 12 pages Free download Telegram