2-sinf-lola-rasmini-chizish

DOC 8 стр. 8,7 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 8
[image: image1.png] romitan tuman xalq ta’lim bo’limiga qarashli 1-umumta’lim maktabi boshlang'ich sinf o’qituvchisi rajabova zebinisoning texnologiya fanidan “chovgum ushlagich tikish” mavzusida 3- sinfda akt asosida o’tkazilgan ochiq [image: image23.jpg]dars ishlanmasi romitan dars: tasviriy san`at mavzu: “lola” rasmini chizish darsning maqsadi: ta`limiy: o`quvchilarga lola rasmini chizishni o`rgatish. lola guli haqida ma`lumot berish. tarbiyaviy: dars jarayonida ahillik, o`zaro hurmat, guruhda ishlash, vaziyatni to`g`ri baholay olish fazilatlarini tarbiyalash; rivojlantiruvchi: o`quvchilarning tasviriy san`atda bo`lgan qobiliyatini rivojlantirish; dars turi: yangi bilimni shakllantiruvchi darsning metodi: ko`rgazmalilik, tushuntirish, “maymoqvoy va qizaloq”o`yini, “aqliy hujum” metodlari, ertak o`yini, darsning jihozi: darslik, ko`rgazma qurollar, tarqatma kartochkalar, kompyuterda slayd, multimediya. darsning borishi: i. tashkiliy qism. navbatchi o`quvchining axboroti tinglanishdan oldin, sinf o`quvchilari guruhlarga bo`linadi. guruhlarni oldingi mavzular asosida fasllar nomi bilan nomlaymiz. 1-guruh: “bahor” 2-guruh: “yoz” 3-guruh: “kuz” 4-guruh: “qish” navbatchi axboroti tinglanadi. o`quvchilarning darsga tayyorgarligi, uyga berilgan vazifa tekshiriladi va tahlil qilinadi. o`tgan mavzu “sahrodagi karvon” asosida chizilgan rasmi va …
2 / 8
z tabiatida ko`proq qaysi rang ishlatiladi? 9. karvonlar nega tuziladi? 10. qish faslini chizganda qaysi rang ko`proq ishlatiladi? 11. karvon tuzishda qaysi hayvonlardan foydalaniladi? 12. qaysi hayvonlardan karvon tuzilsa foydaliroq… nega? savollarga to`g`ri javob bergan o`quvchilar rag`bat kartochkasi bilan taqdirlanadi. dars oxirida rag`bat yig`gan guruhlarning kartochkalari jamlanib hisoblanadi. ko`p ball yig`gan guruh g`olib hisoblanadi. iii. yangi mavzu bayoni. o`qituvchi yangi mavzuni e`lon qilishdan oldin, bolarlardan so`raydi. biz karvon so`zini qaysi fandan, qaysi matnda eshitganmiz? o`qish fanidan, “kichkina alisher” matnida. hozir qaysi oy? bu oyda qaysi ajdodlarimizning tug`ilgan kunlarini o`tkazamiz? alisher navoiy, zahiriddin muhammad bobor bobokalonlarimizning tug`ilgan kunlarini nishonlaymiz? hozir har bir guruhning oldiga mazayka portret berilgan shu qismlardan bobomiz zahiriddin muhammad boburning portretlarini tuzamiz. portretning ost qismida bobokalonimizning g`azal, baytlari berilgan sahna namoyishi tugaguncha shu misralarni yodlab, yoddan aytib berish sharti beriladi. sahna ko`rinishi: alisher navoiy bolalik paytlaridayoq juda ziyrak, aqlli, odobli bola bo`lgan ekan. u juda tiyrak bo`lganligi uchun …
3 / 8
osa xursand bo`lib ketibdi. u darhol otning yoniga borib uni silab silab qo`yibdi. otiga minib karvon ketgan izi tomon ketayotganda yo`lda lola gulini ko`rib qolibdi. otdan tushib lolani qo`liga olib ilhomlanib bayt aytib, izlar ketgan tomonga qarab ketib qolibdi. ani nazm etki tarhi toza bo`lg`ay, ulusqa mayli beandoza bo`lg`ay. yo`q ersa nazm qilg`oni xaloyiq. mukarrar aylamak sendin ne loyiq. sahna namoyishidan so`ng o`qituvchi bolalarning yasagan mazayka portretini ko`rib chiqadi va har bir guruhdagi portret ostida yozilgan baytni yoddan so`raydi. [image: image4.png] [image: image5.png] [image: image6.png] [image: image7.png] [image: image8.png] [image: image9.png] [image: image10.png] [image: image11.png] o`qituvchi quyidagi savollarni berib yangi mavzuni e`lon qiladi. -xo`sh bolajonlar alisher yo`lda nimani topib oldi? -lola gulini. -lolalar qayerda o`sadi? -tog`da. -ularni nimani qizi deymiz? -tog`ni. bugungi mavzuyimiz ham “lola” rasmini ishlash. -xo`sh bolalar lolalarning qanday ranglarini bilasiz? [image: image12.jpg] slaydlar orqali yangi mavzu tushuntiriladi. [image: image13.png] [image: image14.png] o`quvchilar “lola” rasmi chizadilar. mantiqiy slayd …
4 / 8
kartichkasiga ega bo`ladi. [image: image20.png] darsni yakunlash: guruhdagi rag`bat kartichkalari yig`ilib ballari jamlanadi, g`olib guruh aniqlanadi. o`quvchilar darsga qatnashishiga qarab baholanadi. uyga vazifa: yo`lsimon lola tasvirlangan naqsh chizish, gullayotgan shox rasmi. [image: image21.png] [image: image22.jpg] [image: image24.png]
5 / 8
2-sinf-lola-rasmini-chizish - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 8 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "2-sinf-lola-rasmini-chizish"

[image: image1.png] romitan tuman xalq ta’lim bo’limiga qarashli 1-umumta’lim maktabi boshlang'ich sinf o’qituvchisi rajabova zebinisoning texnologiya fanidan “chovgum ushlagich tikish” mavzusida 3- sinfda akt asosida o’tkazilgan ochiq [image: image23.jpg]dars ishlanmasi romitan dars: tasviriy san`at mavzu: “lola” rasmini chizish darsning maqsadi: ta`limiy: o`quvchilarga lola rasmini chizishni o`rgatish. lola guli haqida ma`lumot berish. tarbiyaviy: dars jarayonida ahillik, o`zaro hurmat, guruhda ishlash, vaziyatni to`g`ri baholay olish fazilatlarini tarbiyalash; rivojlantiruvchi: o`quvchilarning tasviriy san`atda bo`lgan qobiliyatini rivojlantirish; dars turi: yangi bilimni shakllantiruvchi darsning metodi: ko`rgazmalilik, tushuntirish, “maymoqvoy va qizaloq”o`yini, “aqliy hujum” metodlar...

Этот файл содержит 8 стр. в формате DOC (8,7 МБ). Чтобы скачать "2-sinf-lola-rasmini-chizish", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 2-sinf-lola-rasmini-chizish DOC 8 стр. Бесплатная загрузка Telegram