yo’lsimon shaklda naqsh ishlash. 2-sinf

DOC 5 pages 2.5 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 5
sana: fan:tasviriy san’at mavzu:yo’lsimon shaklda naqsh ishlash. darsning maqsadi:a)o’quvchilarga naqshlarning turlari,naqsh bezaklari va yo’lsimon naqsh ishlash bosqichlari haqida ma’lumot berish,amaliy san’at turlari bilan tanishtirish. b)san’at asarlarini asrash va tartibli bo’lishni tushuntirish,naqqoshlik,kashtachilik hunarlariga yo’naltirish,milliy amaliy san’at turlariga qiziqishlarini oshirish v)o’quvchilarning qalam bilan ishlash,ranglarni to’g’ri tanlsh,simmtriyaga rioya qilish malakalarini o’stirish. dars turi:rivojlantiruvchi,noan’anaviy tasviriy faoliyat turi: dekorativ kompozitsiya dars jihozi:naqsh namunalari so’zana rangli rasmlar sharlar,slayd dars metodi:interfaol,suhbat,savol-javob,munozara,”domino” o’yini,”aql charxi” o’yini darsning borishi:i.tashkiliy qism 1. salomlashish assalom ma’rifat nurin taratib, ufqimiz ustida quyosh bo’lganlar. ranglardan go’zallik nurin yaratib ilm osmonida oydek to’lganlar dars maqsadi: shu vatan farzandi har bir o’g’il-qiz albatta orzularga yetajakmiz biz yurtboshi ishonchin oqlaymiz chunki shu buyuk diyorning kelajagimiz. dars shiori: fikrlab so’z aytsa,aqlli inson xo’p o’ylab quloqqa quyib ol shu on izlanib ijod qil ilm yo’lida asriy an’analar etadi davom. ii.uy vazifasini baholash o’qituvchi:qadrli o’quvchilar,bugungi darsimizni sayohat usulida o’tkazamiz.tarixiy amaliy san’at namunalari saqlanayotgan qaysi shaharlarni bilasiz? o’quvchilar:toshkent,samarqand,buxoro,marg’ilon,xiva o’qituvchi:tayyorlaning,sayohatimiz boshlanadi.qani,barchamiz ”o’zbekiston” …
2 / 5
uvchilar vagonning ol qatoridan joy egallaydi.keyingi shaharga yetguncha ”kim topqir” usulida savollarga to’g’ri javob bergan o’quvchilarga vagonlardagi sovg’alar beriladi. 1. xonatlas turlarini sanang 2. axromatik ranglarni sanang 3. o’zbekistonda xizmat ko’rsatgan san’at arbobi amir temur,al-farg’oniy,jaloliddin manguberdi haykallarini ishlagan haykaltarosh kim? 4. kashtachilik naqshidagi bezak turlarini sanang 5. bino va inshoootlarni lyihalash va qurish san’ati qanday nomlanadi? 6. alisher navoiy,z.m bobur asarlariga ilustrasiyalar ishlagan sharqning buyuk musavviri kim? 7. narsalar kuzatuvchidan uzoqlashgan sari qanday ko’rinadi? 8. qizil rangning qarama-qarshisini ayting 9. xromatik ranglar qaysilar? 10. naqshda bezak gullarining takrorlanib yoki almshinib kelishi nima deyiladi? 11. palak,so’zana,choyshab amaliy san’atning qaysi turiga mansub? 12. tabiiy materiallar,qog’oz va mato bo’laklarini qog’ozga yopishtirish yo’li bilan hosil qilingan tasvir nima? 13. badiiy asar mazmunini to’ldiruvchi yoki ko’rgazmali tasvirlovchi rasm nomi nima? 14. ikki bezak guli naqshga misol ayting iii.o’tilgan mavzuni mustahkamlash o’qituvchi:amaliy bezak turlarini sanang (zargarlik,kashtachilik,kulolchilik,o’ymakorlik,zardo’zlik) amaliy bezak san’ati rivojlangan qaysi shahrlarni bilasiz? (toshkent,samarqand,buxoro,marg’ilon namangan) naqsh …
3 / 5
ahar tasvirlangan? o’quvchi:poytaxtimiz-toshkent shahri o’qituvchi:nimalarning rasmini ko’ryapsiz? o’quvchi:binolar,sopoldan ishlangan buyumlar (slayddan toshkent shahri tasvirlangan rasmlar ko’rsatiladi) ”domino” o’yini orqali har bir guruhga so’zlar yozilgan konvertlar tarqatiladi.so’zlardan gap hosil qilsalar,yangi mavzu haqidagi ma’lumotlarga ega bo’ladilar.masalan,”yo’lsimon naqshlar do’ppilarda,sozanalarda uchraydi” hosil qilingan gaplar xattaxtaga yopishtiriladi.naqshlarni har qadamda uchratamiz.naqshlar gullar,mevalar va boshqa shaklar asosida ishlanadi.naqshlarda uchraydigan bezaklar slayd orqali ko’rsatiladi o’qituvchi:kitobda tasvirlangan so’zanada bezaklar qanday joylashtirilgan? o’quvchilar:simmetrik joylashtirilgan. [image: image7.png] naqsh ishlash bosqichlari va naqqoshlarning suratlari slayd orqali namoyish etiladi.so’ngra o’qituvchi qo’shimcha ma’lumot keltiradi: usta shirin murodov (1879-1957) o’zbekistonda xizmat ko’rsatgan san’at arbobi,me’mor,ganch o’ymakorligi ustasi.usta yoqubjon raufov (1888-1974) naqqosh,ustao’zbekiston xalq rassomi bezaklar och rangda bo’lsa,naqsh asosi to’q rangda bo’ladi.bezaklar to’q rangda bo’lsa,naqsh asosi och rangda bo’ladi.o’qituvchi xattaxtada bosqichma-bosqich naqsh ishlaydi.har bir o’quvchining ishi nazorat qilinadi. ”aql charxi” o’yini o’tkaziladi. 1- guruh a’zolari mevalar nomini oldingi o’quvchi aytgan meva nomiga qo’shib aytadi.2-guruh gullar nomini,3-guruh esa sabzavotlar nomini aytadi. rasm ishlash davom ettiriladi. [image: image2.png] [image: …
4 / 5
yerlarda uchratamiz? 3. mehnat haqida maqollar ayting. 4. geometrik shakllar nomini ayting 2- guruh: 1. naqshlardagi bezaklar och rangda bo’lsa,naqsh asosi qanday rangda bo’ladi? 2. gulli naqshlar bilan ko’proq nimalar bezatiladi? 3. odob haqida maqollar ayting. 4. kvadrat deb qanday shaklga aytiladi? 3- guruh: 1. naqshlardagi bezaklar to’q rangda bo’lsa,naqsh asosi qanday rangda bo’ladi? 2. naqsh bezaklarining nomlarini ayting. 3. do’stlik haqida maqollar ayting 4. to’g’ri to’rtburchak deb qanday shaklga aytiladi? darsda faol qatnashgan guruh va o’quvchilar baholanadi. uyga vazifa:sinfda ishlangan naqshni bo’yashni yakunlash.uydagi gilamdan andaza olib,gilam rasmini ishlash
5 / 5
yo’lsimon shaklda naqsh ishlash. 2-sinf - Page 5

Want to read more?

Download all 5 pages for free via Telegram.

Download full file

About "yo’lsimon shaklda naqsh ishlash. 2-sinf"

sana: fan:tasviriy san’at mavzu:yo’lsimon shaklda naqsh ishlash. darsning maqsadi:a)o’quvchilarga naqshlarning turlari,naqsh bezaklari va yo’lsimon naqsh ishlash bosqichlari haqida ma’lumot berish,amaliy san’at turlari bilan tanishtirish. b)san’at asarlarini asrash va tartibli bo’lishni tushuntirish,naqqoshlik,kashtachilik hunarlariga yo’naltirish,milliy amaliy san’at turlariga qiziqishlarini oshirish v)o’quvchilarning qalam bilan ishlash,ranglarni to’g’ri tanlsh,simmtriyaga rioya qilish malakalarini o’stirish. dars turi:rivojlantiruvchi,noan’anaviy tasviriy faoliyat turi: dekorativ kompozitsiya dars jihozi:naqsh namunalari so’zana rangli rasmlar sharlar,slayd dars metodi:interfaol,suhbat,savol-javob,munozara,”domino” o’yini,”aql charxi” o’yini darsning borishi:i.tashkiliy qism 1. salomlas...

This file contains 5 pages in DOC format (2.5 MB). To download "yo’lsimon shaklda naqsh ishlash. 2-sinf", click the Telegram button on the left.

Tags: yo’lsimon shaklda naqsh ishlash… DOC 5 pages Free download Telegram