undosh tovushlarning aytilishi va yozilishi 4-sinf 2018

DOCX 5 sahifa 1,2 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 5
sana: mavzu:undosh tovushlarning aytilishi va yozilishi darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarning unli va undosh harflarning o‘ziga xos xususiyatlari, jarangli va jarangsiz undosh tovushlarning to‘g‘ri talaffuzi va imlosi haqidagi bilimlarini aniqlash va mustahkamlash; fk1:unli va undosh tovushlar talaffuzi va imlosi, so‘zlarni bo‘g‘inga bo‘lish va ko‘chirishni, so‘zlarni bo‘g‘in-tovush va tovush-harf jihatdan tahlil qilishni bilish; fk2: talaffuz me’yorlariga rioya qila olish, bo‘g‘in ko‘chirish qoidasiga rioya qila olish; tarbiyaviy: kattalarga hurmatda bo‘lish, ularni qadrlashga o‘rgatish; tk3:o‘zining xato va kamchiliklarini to‘g‘ri tushunish, o‘zini nazorat qila olish va xatolarini tuzatishga harakat qilish; tk4:o‘zidankattalarga, o‘rtoqlarigavao‘zidankichiklargayordamberish; tk6:kundalik faoliyatda mavzuga oid jadvallarni o‘qiy olish; rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning ijodiy matn yaratish ko‘nikmalarini rivojlantirish; fk1:o‘qituvchi nutqini va mavzuga oid tushunchalarni, o‘zaro savol-javob, topshiriqlarni, kichik matnlarni, mavzu doirasidagi video va audio (multimedia ilovalari) matnlarini tinglab tushuna olish. dars turi: mustahkamlovchi dars. darsning metodi:suhbat, analiz, mustaqil ish metodi. darsning jihozi:mavzuga oid rasmlar, multimedia ilovalari. darsning borishi:i.tashkiliy qism. o’qituvchi:salom o’g’il-qizlarim, ko’zlari yulduzlarim. o’quvchilar:salom ustoz muallim bizga …
2 / 5
lar qanday tilak bildirasiz? sinfga alisher navoiy siymosidagi o’quvchi kirib keladi. navoiy:g’urbatda g’arib shodmon bo’lmas emish, el anga shafiqu,mehribon bo’lmas emish. oltin qafas ichra,gar qizil gul bitsa bulbulg’a tikandek oshiyon bo’lmas emish. o’qituvchi:keling, bobojon,darsimizga marhabo. navoiy:bolajonlar,yoningizga shoshdim va sizlarning bilimingiz sinamoq istadim.xo’sh men haqimda nelar bildingiz? buyuk shoirimiz 1441-yilda hirot shahrida dunyoga kelib,juda ko’p she’rlar,g’azal va ruboiylar,pand-nasihatlar yozganlar. “davom ettir” metodida pand-nasihatlaridan aytishadi bilmaganni…………… oz-oz o’rganib………… o’qituvchi:keling,bizning darsimizga mehmon bo’lib o’quvchilar bilimiga baho bering. biz bugun sinfimizni 3 guruhga bo’lib olib boramiz. 1-guruh:alifbo 2-guruh:unlilar 3-guruh:undoshlar guruhlar taqdimoti o’tkaziladi. ii.o’tilgan mavzuni so’rash 1-topshiriq 1-guruh:kun yangiliklari 2-guruh:oltin qoidalar 3-guruh:dts talablarini aytadi 2-topshiriq 1-guruhga test savollari tarqatiladi. 2-guruh:tezkor savol-javob 3-guruh:”ha” yoki “yo’q” o’yini o’tkaziladi. 3-topshiriq 1-guruh:ega va kesim qatnashgan gap tuzib,uyushiq bo’lakli gap-kesim uyushgan gapga aylantiradi 2-guruh:boshida undalma ishtirok etgan gaplar tuzadi 3-guruh:ega uyushgan gaplar tuzadi 4-topshiriq “xatosini top” ta’limiy o’yini bir bor ekan, bir yo‘q ekan. dunyoda juda quvno. bir bola bor …
3 / 5
tinchligimiz,do’stligimiz,mehrimiz,quvonchimiz gul bor joyda-kulgu,tabassum,shodlik hukm suradi. boychechak qo’shig’i yangi mavzu bayoni undosh tovushlarning aytilishi va yozilishi.97-99-mashqlar til va so’z haqida maqol chiroyli yozuv qilinadi. “bu meniki” metodi yordamida rivoyat,maqol,latifa,afsona,topishmoq,ertak,tez aytish so’zlariga ta’rif beriladi. 97- mashq.maqollarni o‘qing, ma’nosini izohlang. ajratib ko‘rsatilgan so‘zlarning aytilishi va yozilishini taqqoslang. 1. yolg‘onchining rost so‘zi ham yolg‘on. 2. odobli farzand— oila ko‘rki. 3.do‘st so‘zini tashlama,tashlab boshing qashlama. 4. hunari va odobi bo‘lmagan kishidan baxt va davlat ketadi. ko‘chiring.rost, farzand so‘zlariga yaqin ma’noli so‘zlar toping. [image: ] [image: ] so‘z oxiridagi qaysi undosh tovushlar talaffuzda tushib qoladi? rost-chin,haqiqat farzand-bola,go’dak 98- mashq. rasmni kuzating. berilgan so‘zlar ishtirokida hikoya tuzing. munavvar, qahhor, do‘ppi, avtobus, hassa, minnatdorchilik bildirdi, izzat bobo. tuzgan hikoyangizni yozing. yonma-yon kelgan bir xil tovushli so‘zlarning tagiga chizing. ularning talaffuzi va yozilishini taqqoslang. [image: ] 99- mashq. yonma-yon kelgan undosh tovushlardan birini tushirib o‘qing. so‘z ma’nolaridagi o‘zgarishni tushuntiring. qattiq — qatiq, tilla — tila, cho‘qqi — cho‘qi,mashshoq …
4 / 5
yting. image1.png image2.png image3.png image4.png image5.png
5 / 5
undosh tovushlarning aytilishi va yozilishi 4-sinf 2018 - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 5 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"undosh tovushlarning aytilishi va yozilishi 4-sinf 2018" haqida

sana: mavzu:undosh tovushlarning aytilishi va yozilishi darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarning unli va undosh harflarning o‘ziga xos xususiyatlari, jarangli va jarangsiz undosh tovushlarning to‘g‘ri talaffuzi va imlosi haqidagi bilimlarini aniqlash va mustahkamlash; fk1:unli va undosh tovushlar talaffuzi va imlosi, so‘zlarni bo‘g‘inga bo‘lish va ko‘chirishni, so‘zlarni bo‘g‘in-tovush va tovush-harf jihatdan tahlil qilishni bilish; fk2: talaffuz me’yorlariga rioya qila olish, bo‘g‘in ko‘chirish qoidasiga rioya qila olish; tarbiyaviy: kattalarga hurmatda bo‘lish, ularni qadrlashga o‘rgatish; tk3:o‘zining xato va kamchiliklarini to‘g‘ri tushunish, o‘zini nazorat qila olish va xatolarini tuzatishga harakat qilish; tk4:o‘zidankattalarga, o‘rtoqlarigavao‘zidankichiklargayordamberish; tk6:ku...

Bu fayl DOCX formatida 5 sahifadan iborat (1,2 MB). "undosh tovushlarning aytilishi va yozilishi 4-sinf 2018"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: undosh tovushlarning aytilishi … DOCX 5 sahifa Bepul yuklash Telegram