2_5449561394015896750

DOCX 1.7 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1
o’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi namangan viloyat xalq ta’limi boshqarmasi uychi tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli 14-sonli umumiy ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi mirzayeva moparxonning o’qish fanidan 1 soatlik dars ishlanmasi [image: ] namangan 2020ushbu dars ishlanma uychi tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli 14-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi mirzayeva moparxon tomonidan yangi pedagogik texnologiyalar asosida 4-sinflar uchun “alisherning yoshligi” mavzusidagi dars ishlanmadan boshlang’ich sinf o’qituvchilari o’qish darslarida foydalanishlari mumkin. tuzuvchi: mirzayeva mahpora – mirzayeva moparxon – uychi tumanidagi 14-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining oliy toifali boshlang’ich sinf o’qituvchisi taqrizchilar: mirzayeva mahpora – m. payziboyeva – namangan viloyati xalq ta’limi bo’limi boshlang’ich ta’lim metodisti d. ahmedova – uychi tumani xalq ta’limi bo’limi boshlang’ich ta’lim metodisti m. jo’rayeva – 14-sonli umumta’lim maktabi boshlang’ich sinf uslubiy birlashma rahbari ushbu dars ishlanma boshlang’ich sinf o’qituvchilariga tavsiya etiladi. [image: ] mirzayeva moparxon – uychi tumani xalq ta’limi bo’limiga qarashli 14-sonli umumiy o’rta …
2
espublika boshlang’ich sinf o’qituvchilarining pedagogik o’qishida “boshlang’ich sinflarda ta’lim samaradorligini oshirish vazifalari” ma’ruzasi bilan ishtirok etdi. [image: ] [image: ] mavzu: alisherning yoshligi. oybek darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarning to’g’ri, ravon, ifodali va obrazli qilib o’qish malakalarini takomillashtirish, og’zaki nutqini o’stirish. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni buyuk vatandoshlarimizga munosib avlod bo’lishga, ularning hayot yo’lidan ibrat olishga undash. o’quvchilarda yuksak ma’naviy–axloqiy fazilatlarni shakllantirish, buyuk ajdodlarimiz merosini qadrlash orqali ma’naviy barkamol shaxsni tarbiyalash. ularning qalbida o’qish, izlanishga ishtiyoqni kuchaytirish. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda tirishqoqlik, intiluvchanlik sifatlarini rivojlantirish, xotirani mustahkamlash. darsning turi: yangi bilim beruvchi darsning metodi: suhbat, savol-javob, tushuntirish, “raqamlar tilsimi” metodi, “mosini top” o’yini, “so’zli tasavvurlar” mashqi, “menga so’z bering” metodi. darsning jihozlari: darslik, pirls test, 5 ta muhim tashabbusga slayd, multimedia vositalari. darsning borishi: tashkiliy qism: salomlashish; navbatchi hisobotini tinglash; ma’naviyat daqiqasi; o’quvchilarni 5 ta muhim tashabbus bo’yicha guruhlarga ajratib, nomlaymiz. 1-tashabbus bo’yicha “yosh ijodkor” guruhi; 2-tashabbus bo’yicha “ yosh sportchi” guruhi; 3-tashabbus …
3
i namunalarini namoyish etadilar; har bir guruh o’z tashabbuslariga (guruhlariga) ta’rif beradilar, ya’ni 5 ta muhim tashabbusni aytadilar. ma’naviyat daqiqasini “raqamlar tilsimi’’o’yini bilan yakunlaymiz. ( 8 ) ( 1 ) ( 9 ) ( 21 ) ( 14 ) masalan: 1-sentabr mustaqillik kuni 1-oktabr o’qituvchi va murabbiylar kuni 1-dekabr oitsga qarshi kurash kuni 1-yanvar yangi yil bayrami 1-mart zulfiyaxonim tavvallud topgan kun 1-iyun bolalarni himoya qilish kuni o’quvchilar vatan haqida o’zbekcha, ruscha, inglizcha she’rlar aytishadi. o’tilgan mavzuni so’rab baholash. “pahlavon va shoir “ ertagi mazmuni o’quvchilardan savol javob asosida so’raladi. savol : 1. pahlavon mahmud qayerga sayohat qildi? 2. u nima uchun sultonning taklifini rad etdi? 3. pahlavon mahmudning kurashda yosh bahodirdan yengilish sababini ayting. 4. pahlavon mahmud qanday qilib sultonning taxtiravoni o’rnatilgan filni botqoqdan qutqarib qoldi? 5. pahlavon mahmud sultondan nimani so’radi? testlar: 1. filni halokatdan qutqarib qolgan pahlavon kim? a . murod b. ibrohim d. sulton e. mahmud …
4
alar. biz bugun sizning bolaligingizni o’rganmoqchimiz. bizning safimizga keling, dam oling. yangi mavzu o’qib eshittiriladi. alisherning yoshligi oybek [image: ] [image: ] [image: ] alisher katta bog’ hovlining har bir burchagini tomosha qilib uzoq yurdi. daraxtlarning novdalariga osilgan rangdor qafaslardagi to’ti, bulbul, maynalarni maroq ila tomosha qiladi. ularning qafas ichra tinimsiz sakrashlarini, sayrashlarini uzoq kuzatadi. qushlarga qarab yuradigan maxsus xizmatkorga ergashib, unga bitmas-tuganmas savollar berdi. bir payt qarshisida yetti yoshlardagi shahzoda husayn paydo bo’ldi. uning boshida kichkina ipak salla, ustida yangi baxmal to’n,oyoqlarida zarhal etik, kamariga oltin sopli kichik xanjar suqilgan. husayn osmonga sapchishga tayyor, olovday shijoatli bola edi. -qullar, kanizlar oyog’iga o’ralib ne qilib yurursen?- deb so’radi qah-qahlab husayn. -qushlarni sayr eturmen, bir-biridan ko’rkam…-deb javob berdi alisher… shahzoda husayn va alisher ko’chaga otildilar. katta maydonda yigitlar o’q uzish mashqi ila mashg’ul edilar. beklar, mirshablar ko’p edi. bolalar qiziqib tomosha qildilar. bir tomonda ikki fil lopillab, qaydandir katta-katta xarilarni tashib …
5
tortdi osmonga qarab husayn. -kabutarlar farishtalarga o’xshaydi-ya!-dedi o’ylanib alisher. -men xo’p sevadurmen kabutarlarni,tomoshadan charchashni bilmaydurmen, ishqim baland… shu topda husaynning oldida beo’xshov o’ralgan katta sallali, ko’zlari hiylakor,o’ttizlardan oshgan bir yigit, qo’llari ko’ksida, ta’zim ila to’xtadi: -shahzoda, kech bo’ldi, ruxsat bersalar, ketaylik. -shahzoda, xayr, yaxshi borsinlar,-dedi alisher ham hayajonda. alisher asta yurib, ichkariga kirdi. bazm avjida edi. mehmonlar oldiga yoyilgan dasturxonda qalashtirib tashlangan taomlar, rango-rang mevalar, qo’llarini ko’ksiga qo’yib uchib yurgan kanizaklar toboqlarda yangi-yangi taomlar tortib, guloblar tashirdilar. alisherning onasi shivirlab: - o’tira qol, shovqin qilma,- deb o’g’lining oldiga u-bu taomlardan surib qo’ydi. musiqa tinchimasdi, bir to’da cholg’uchilar xonaning chetida o’tirib, tanbur, dutor, ruboblarni nihoyatda mohirlik bilan chertar edilar… ko’ngli shirin mavjlarga to’lib xayolchan o’ltirgan alisher onasining tizzasini sekin turtdi: -musiqa sehrli-ya, o’yinlarni qarang,menga yoqadur… gulbegim kulimsiragan holda mamnun shivirladi: -tingla! bazm oqshomga qadar davom etdi. keyin malika boshliq mehmonlar hovliga chiqib bazmni tag’in qizitdilar. -yur, o’g’lim, ketaylik-dedi gulbegim past tovush …

Want to read more?

Download the full file for free via Telegram.

Download full file

About "2_5449561394015896750"

o’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi namangan viloyat xalq ta’limi boshqarmasi uychi tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli 14-sonli umumiy ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi mirzayeva moparxonning o’qish fanidan 1 soatlik dars ishlanmasi [image: ] namangan 2020ushbu dars ishlanma uychi tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli 14-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi mirzayeva moparxon tomonidan yangi pedagogik texnologiyalar asosida 4-sinflar uchun “alisherning yoshligi” mavzusidagi dars ishlanmadan boshlang’ich sinf o’qituvchilari o’qish darslarida foydalanishlari mumkin. tuzuvchi: mirzayeva mahpora – mirzayeva moparxon – uychi tumanidagi 14-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining oliy toifali boshlang’ich sinf o’qituvchisi taqrizchilar: mir...

DOCX format, 1.7 MB. To download "2_5449561394015896750", click the Telegram button on the left.

Tags: 2_5449561394015896750 DOCX Free download Telegram