4-sinf-rangin-qorlar-2

DOCX 12 pages 4.7 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 12
[image: ][image: ] mavzu: rangin qorlar. olloyor. sana: __________________ darsning maqsadi: ta`limiy: o'quvchilarning qish fasli haqidagi tushunchalarini boyitish. matn ustida ishlashga o`rgatish ; shoirning qishning xususiyatlarini she'r orqali tasvirlashdagi mahoratini ochib berish; o'quvchilarning qishning xususiyatlari, qorning hayot uchun foydasi haqidagi tushunchalarini boyitish. tarbiyaviy:tabiatdan zavq olishga, unga zarar keltirmaslikka o'rgatish, tasviriy ifodalarni kiritish. rivojlantiruvchi:ularni mustaqil fikrlash qobiliyatlarini o'stirish, xotirasini mustahkamlash.o'qish ko'nikmalarini takomillashtirish, lug'atini so'zlar bilan boyitish. o'quvchilarning mustaqil ishlash, ijodiy fikrlash qobiliyatlarini oshirish. tabiatni sevish, uning ehsonlarini qadrlashga o'rgatish. darsning turi. yangi bilim beruvchi, matn o'qish darsi. darsning metodi. izohli o'qish, mustaqil ish metodi, tarmoqlash metodi. guruhlarda ishlash. darsning jihozi: qog'oz, flomaster, yelim, qisqich, qaychi, testlar, rag'batlantirish uchun jetonlar. sinf sharoiti. o'qituvchi turli usullar bilan o'quvchilarni guruhlarga ajratadi. sinfdagi partalar doira shaklida qo'yib chiqiladi. darsning borishi: i. tashkiliy qism: salomlashish , davomatni aniqlash, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini nazorat qilish. bir so’z bor , u ilk kalomdan boshlanar, odobning boshi ham undan boshlanar. …
2 / 12
rasmlardan foydalanib so'zlang. · qish bekorchilik faslimi? · qor haqidagi afsonani bilasizmi? afsona qisqa so'zlab beriladi: qadimda osmondan un yog'ilar ekan. odamlar o'z ehtiyojlariga yarashasini olib, uylariga olib kirar ekan. qishloqda bir ochko'z boy unlarni o'ziga keragidan ham ortig'ini qoplab o'z uyiga tashiy boshlabdi. hatto yer yuzini chegaralab olibdi. o'z yerim degan joylardagi unlarni boshqalarga bermabdi. shunda osmon-u qish va bulutlarning jahli chiqib, unlarni muzdek qorga aylantirib qo'yishibdi. savol: tabiatda ranglar har xil. siz qaysi ranglarni yaxshi, yoqimli deb hisoblaysiz? [image: ] o`quvchilar fikri tinglanadi va umumlashtiriladi. ii. o`tilgan mavzuni so`rash: o`quvchilar o`tgan darsda qudrat hikmatning «qish to'zg'itar momiq par» nomli she`rini o`tishganini aytishadi. doskaga qish fasli tasvirlangan rasmlar ilinadi. [image: ] o'qituvchi: 1. «qish to'zg'itar momiq par» she'rining muallifi kim ekan? 2. u haqida nimalarni bilasiz? o 'quvchining javobi: qudrat hikmat — iste'dodli bolalar shoiri. u qisqa umr ko'rgan. shoir o'z ijodini kichkintoylarni ilmga ishtiyoq, ona-vatanga, jonajon yurtimizga sadoqat …
3 / 12
bolalarim. meni taniysizlarmi? mening bir yilda to`rtta otim bor . kim aytib beradi. bolalar: qish, bahor yoz, kuz. [image: rrr]yilbobo: bir yilda to`rtta fasl bor,12 oy bor ular birin ketin keladilar. qish bo`lmay turib bahor kelmaydi. bahor bo`lmay yoz kelmaydi. yoz bo`lmay turib kuz kelmaydi.kuzsiz esa qish kelmaydi.men hozir o`z fasllarimni sizlarning huzuringizga taklif qilaman. ketma-ket fasllar kirib keladilar. ko`m-ko`k archa ko`targan qish kirib keladi va topishmoq aytadi. yerni qor qoplar, soyni muz yopar. ayoz behazil bu qaysi fasl? pushti libosda gulchambar taqqan bahoroy kirib keladi. [image: ] qor erib shoshar ariqlar toshar. gullar ko`p asal bu qaysi fasl? atrofda bahor erib bitdi qor. dalada hosil bu qaysi fasl? yashil rangli libosda mevalar ko`tarib yoz fasli kirib keladi. qizdirar quyosh [image: ]cho`g`dek yonar tosh dalada hosil, bu qaysi fasl? o`quvchi: keldi oltin yoz mevalar pishdi. daraxtlar shoxi egilib tushdi. oldik ko’p hosil, olma o`rik, nok. shakardan asal , uzum qildi …
4 / 12
-qani o’qingchi, yangi mavzu nima ekan? doskaga mavzu nomi - «rangin qorlar » yoziladi. so'ng guruhga qish fasli bilan bog'liq holda nom tanlashlari mustaqil ish qilib beriladi. oquvchilar uch guruhga bo`linadi. 1 -guruh «qorparcha», 2-guruh «qish» 3-guruh «qorbobo», guruh a'zolari o'zlarining ichidan sardor saylaydi, sinf o'quvchilari guruhga bo'linib o'tiradilar. o'qituvchi guruhlar bilimi teng bo'lishi uchun qizil, ko'k, oq, yashil, sariq rangli doirachalardan foydalanadi. bir xil rangdagi doira egalari bir guruhni tashkil etishi aytiladi. har bir guruh o'ziga nom tanlaydi. buning uchun o'quvchilarni darsga hozirlash, qiziqtirish, harakatga keltirish, mavzuni mustaqil anglab yetishlari uchun topishmoqlardan foydalanish lozim. [image: ]o`qituvchi: bolalar men hozir sizlarga vaqt o`lchovlari haqida topishmoq aytaman. bir katta daraxt( 1yil) unda bor 4 ta shox(4-fasl) bir shoxida 3 ta butog`(3oy) har butog`da 4 tadan novda( 1oyda 4 ta hafta) har novdada 7 tadan barg (hafta kunlari) bargning bir tomoni oq, bir tomoni qora.( kun,tun) avgust may iyul aprel yoz bahor …
5 / 12
a yangi yil bayrami sovg'alarini, qorqizimni olib kelaman. ularning kuy-qo'shiqlari, o'yin-kulgilari jaranglagan bayramni birga nishonlayman. men tufayli ayozboboning izg'irin sovuqlarini sezmaydilar. men ularga kuch-quvvat bag'ishlayman. hammangizni yangi — qutlug' yilingiz bilan tabriklayman. 8-dekabr - o'zbekiston respublikasi konstitutsiyasi kunini, 31- dekabr yangi yil bayramini nishonlaydi. 14-yanvar harbiylar kunini bayram qiladi. 9-fevralda ulug' bobomiz mir alisher navoiyning tavalludi nishonlanadi. o'qituvchi o'quvchilarning javobini umumlashtirib, har bir guruhni rag'batlantiradi. o`tgan mavzu yuzasidan guruhlarga topshiriqlar beriladi, ularni javoblari tinglanadi va baholanadi. 1-topshiriq. “qorparcha guruhi ” qaysi misrada o'xshatish borligini aniqlang. o'quvchilar: yetar shuncha yoqqaning uzoq dala, qirga bor — buyruq. vodiylarga fayz berib gullat bog'-u rog'ini — buyruq. o'ra kumush choyshabga, o'lkamning har yog'ini. javob: oxirgi to'rtlikda 5-misrada bor. o'ra kumush choyshabga. “ qish” guruhi. she'rni yana ichingizda o'qib, qorga berilgan buyruqni toping. yetar shuncha yoqqaning uzoq dala, qirga bor — buyruq. vodiylarga fayz berib gullat bog'-u rog'ini — buyruq. javob: o'ra kumush choyshabga, o'lkamning …

Want to read more?

Download all 12 pages for free via Telegram.

Download full file

About "4-sinf-rangin-qorlar-2"

[image: ][image: ] mavzu: rangin qorlar. olloyor. sana: __________________ darsning maqsadi: ta`limiy: o'quvchilarning qish fasli haqidagi tushunchalarini boyitish. matn ustida ishlashga o`rgatish ; shoirning qishning xususiyatlarini she'r orqali tasvirlashdagi mahoratini ochib berish; o'quvchilarning qishning xususiyatlari, qorning hayot uchun foydasi haqidagi tushunchalarini boyitish. tarbiyaviy:tabiatdan zavq olishga, unga zarar keltirmaslikka o'rgatish, tasviriy ifodalarni kiritish. rivojlantiruvchi:ularni mustaqil fikrlash qobiliyatlarini o'stirish, xotirasini mustahkamlash.o'qish ko'nikmalarini takomillashtirish, lug'atini so'zlar bilan boyitish. o'quvchilarning mustaqil ishlash, ijodiy fikrlash qobiliyatlarini oshirish. tabiatni sevish, uning ehsonlarini qadrlashga o'rgatish. darsni...

This file contains 12 pages in DOCX format (4.7 MB). To download "4-sinf-rangin-qorlar-2", click the Telegram button on the left.

Tags: 4-sinf-rangin-qorlar-2 DOCX 12 pages Free download Telegram