2-sinf uchun 1 dars ishlanma o'simliklar 4 hpi

PDF 11 pages 647.5 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 11
qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi 2-kurs talabasi pozilov hamidjon ikromjon oʻgʻli qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi, 2-kurs talabasi hamidjon pozilovning 2-sinf uchun tabiiy fanlaridan “oʻsimliklarning xilma-xilligi” deb nomlangan bir soatlik dars ishlanmasi qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi 2-kurs talabasi pozilov hamidjon ikromjon oʻgʻli sana: “__” _________ 2022-yil. sinf: 2- ‟______”. mavzu: oʻsimliklarning xilma-xilligi. darsning maqsadi: ta’limiy: oʻquvchilar oʻzbekistonda va yer yuzida oʻsadigan oʻsimliklar haqida qisqacha umumiy ma’lumotni bilib olishadi. bevosita oʻzlarining uylarida va koʻchalarida oʻsayotgan oʻsimlik turlari haqida kuzatish asosida xulosa qiladilar. oʻsimliklar tabiatning va hayotning asosi ekanligi, havo va hayot manbai (ozuqa) ekanligi haqida muhim bilimlarni oʻzlashtiradilar. tarbiyaviy: har bir oʻsimlikning atrof-muhitga va inson hayotiga ijobiy ta’sirini, shuning uchun ularni asrab-avaylash va koʻpaytirish muhimligini bilib olishadi. oʻsimliklarga ehtiyotkorona munosabatda boʻlish va ularni nobud qilmaslikka, aksincha alohida e’tibor va mehr, gʻamxoʻrlik koʻrsatib parvarish qilish lozimligini, natijada ulardan insonlar va tabiatga koʻplab manfaatlar boʻlishi haqida atroflicha ma’lumotlar oladilar. rivojlantiruvchi: oʻquvchilar qoʻshimcha …
2 / 11
uzida oʻsadigan boshqa oʻsimliklarning suratlaridan koʻrsatiladi va oʻsimliklar dunyosi haqida videorolik qoʻyib beriladi. darsning borishi: t/r boʻlimlar vaqti 1 tashkiliy qism 5 daqiqa 2 oʻtgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 oʻquvchilarni ragʻbatlantirish. darsni yakunlash. 8 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i. tashkiliy qism. a) salomlashish: assalomu alaykum, aziz bolajonlar! hamma sogʻ-omonmi?! b) davomatni aniqlash (davomat har bir dars boshlanishidan oldin olinadi, chunki qaysi bir oʻquvchi kechikib kelgan boʻlishi yoki biror sabab bilan darsdan ketgan boʻlish ehtimoli mavjud): bugungi tabiiy fanlar darsiga hammamiz tayyormizmi? bugungi sinf navbatchisi hisobotini tinglaymiz, boʻlmasa: (navbatchi oʻquvchi hisoboti tinglanadi). c) tozalikni tekshirish (tozalikni tekshirish 1-soatdan keyin u qadar muhim emas. har kuni 1-darsdayoq tekshirib olinadi): barchamiz pokiza tanamizga ozoda va tekis, chiroyli liboslarimizni kiyib olganimizni tekshirib olamiz! qoʻllarimiz va yuzlarimizdan nur yogʻiladi-ya! demak, barcha bolajonlar tongda turib, yuz-qoʻllarini yaxshilab yuvishibdi, …
3 / 11
, uyga berilgan vazifani tekshirib olish. a) uyga berilgan vazifani tekshirish: (navbatchi oʻquvchi qolgan oʻquvchilardan tabiiy fanlardan tutilgan vazifa daftarini oʻqituvchi stoliga yigʻib qoʻyadi. oʻtilgan dars boʻyicha ogʻzaki qisqacha savol-javob oʻtkazib olinadi). iii. yangi mavzuni bayon etish. bolajonlar, atrofimizni o‘rab turgan tabiat jonli va jonsiz tarkibiy qismlardan iboratligi haqida bilamiz-a? tabiatning jonli tarkibiy qismiga o‘simliklar kirishidan xabardormiz. ular tabiiy sharoitga bog‘liq holda juda xilma-xildir. o‘simliklar deb, quyosh nuri, havo, tuproq va suvdan o‘z hayoti uchun zarur moddalarni olib, tanasida to‘plash qobiliyatiga ega tirik organizmlar dunyosiga aytiladi. o‘simliklarning kelib chiqishi yerda hayot paydo bo‘lishi va ilk rivojlanish davrlariga to‘g‘ri keladi. bundan 3 mlrd. yil oldin dastlabki qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi 2-kurs talabasi pozilov hamidjon ikromjon oʻgʻli ko‘k-yashil suvo‘tlar paydo bo‘lgan. o‘simliklarning oziqlanish jarayonida atrof-muhitdan qattiq, gazsimon va suyuq moddalarni shimib olishga moslanishi natijasida ularning tanasi murakkablashib borgan. shu tariqa o‘simliklar rivojlanib, hozirgidek turli-tuman ko‘rinishga ega bo‘ldi. odamlarning va hayvonlarning hayotini …
4 / 11
qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi 2-kurs talabasi pozilov hamidjon ikromjon oʻgʻli saksovul, yantoq kabi o‘simliklar qurg‘oqchil sharoitga moslashgan. bu o‘simliklarning ildizi juda uzun bo‘lib, yerosti suvlaridan to‘yinadi. cho‘llarda yantoq, shuvoq, tereskan, jung‘or gulsapsari, nashtarbarg, merendera, cho‘l yulg‘uni, sassiqqavron, saksovul, juzg‘un, quyonsuyak, oqtikan kabi o‘simliklar o‘sadi. cho‘lning ayrim joylarida bahorda boychechak, lola va lolaqizg‘aldoqlar bilan qoplanib, chiroyli manzarani hosil qiladi. o‘t o‘simliklar bilan qalin qoplangan o‘rmonsiz tog‘ oldi qirlar va past tog‘larni adirlar tashkil etadi. adirlar turli xil o‘simliklarga boy. o‘lkamiz adirlarida isiriq, sebarga, jumagul, qoqio‘t, yovvoyi sabzi, sachratqi, gulsapsar, qizilcha, omonqora, astragal, lolaqizg‘aldoq, tugmachagul, dalachoy, gazako‘t, qarg‘ajiyda, kavrak va boshqa o‘simliklar o‘sadi. shuningdek, zirk, na’matak, do‘lana, turang‘il kabi butalar, chinor, terak, qayrag‘och kabi daraxtlar ham ko‘p uchraydi. tog‘, adir, o‘rmon, yaylov va cho‘llarda, ya’ni tabiat bag‘rida o‘sadigan o‘simliklar tabiiy o‘simliklar deb ataladi. odamlar tomonidan ekilib, parvarish qilinadigan o‘simliklar madaniy o‘simliklardir. o‘simliklarni o‘t, buta va daraxt turlariga bo‘lib o‘rganamiz. qoʻqon universiteti, …
5 / 11
htadan to‘p bo‘lib o‘sadi. tog‘larda na’matak, cho‘llarda juzg‘un, saksovul, quyonsuyak kabi butalarni uchratish mumkin. kech kuzda butalarning barglari to‘kilib, keyingi yili yangi barglar chiqaradi. butalar ko‘p yil davomida gullab, meva beradi. na’matakning bir joydan o‘ndan qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi 2-kurs talabasi pozilov hamidjon ikromjon oʻgʻli ortiq, ba’zilarining undan ham ko‘p poyalari o‘sib chiqqan bo‘ladi. uning bo‘yi 2 metrgacha bo‘lib, aprel oyida oppoq, pushti, sariq gullar bilan qoplanadi. gullarining hidi xushbo‘y bo‘ladi. asalarilar na’matak gullaridan bol yig‘ib, ularni changlatadi. changlangan gullaridan mevalari hosil bo‘ladi. na’matak mevasi avgust-sentabr oylarida pishadi. mevasi shifobaxsh hisoblanadi. daraxtlarning poyasi yog‘ochlangan, qattiq, bitta va yo‘g‘on bo‘ladi. yo‘l chetlarida chinor, qarag‘ay, eman, zarang, terak, tol kabi daraxtlarni ko‘rish mumkin. tog‘ yonbag‘irlarida archa, yong‘oq, do‘lana, yovvoyi olma, olcha, bodom kabi daraxtlar ko‘p o‘sadi. o‘rmonlarda daraxtlar zich bo‘lib o‘sadi. o‘rmonlar daraxtlar o‘sishi uchun issiqlik va namlik yetarli bo‘lgan joylarda hosil bo‘ladi. o‘rmon qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi 2-kurs talabasi …

Want to read more?

Download all 11 pages for free via Telegram.

Download full file

About "2-sinf uchun 1 dars ishlanma o'simliklar 4 hpi"

qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi 2-kurs talabasi pozilov hamidjon ikromjon oʻgʻli qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi, 2-kurs talabasi hamidjon pozilovning 2-sinf uchun tabiiy fanlaridan “oʻsimliklarning xilma-xilligi” deb nomlangan bir soatlik dars ishlanmasi qoʻqon universiteti, boshlangʻich ta’lim yoʻnalishi 2-kurs talabasi pozilov hamidjon ikromjon oʻgʻli sana: “__” _________ 2022-yil. sinf: 2- ‟______”. mavzu: oʻsimliklarning xilma-xilligi. darsning maqsadi: ta’limiy: oʻquvchilar oʻzbekistonda va yer yuzida oʻsadigan oʻsimliklar haqida qisqacha umumiy ma’lumotni bilib olishadi. bevosita oʻzlarining uylarida va koʻchalarida oʻsayotgan oʻsimlik turlari haqida kuzatish asosida xulosa qiladilar. oʻsimliklar tabiatning va hayotning asosi ekanligi, havo va...

This file contains 11 pages in PDF format (647.5 KB). To download "2-sinf uchun 1 dars ishlanma o'simliklar 4 hpi", click the Telegram button on the left.

Tags: 2-sinf uchun 1 dars ishlanma o'… PDF 11 pages Free download Telegram