ikki amalli ifodalar

PDF 7 стр. 3,5 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 7
___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 2-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: ikki amalli ifodalar darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni ikki amalli ifodalar bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash f.k.3: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish. darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: savol javob, tushuntirish darsning jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 …
2 / 7
ich maʼlumotni olgach, balx, buxoro va samarqandda tahsil koʻrgan. malikshoh va nizomulmulk (1019—92) daʼvati bilan 1074- yilda isfahonda rasadxona qurdirgan va unga rahbarlik qilgan. yulduzlar jadvali https://uz.wikipedia.org/wiki/nishopur https://uz.wikipedia.org/wiki/matematik https://uz.wikipedia.org/wiki/astronom https://uz.wikipedia.org/wiki/faylasuf https://uz.wikipedia.org/wiki/hakim https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=mutafakkir&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/shoir https://uz.wikipedia.org/wiki/balx https://uz.wikipedia.org/wiki/buxoro https://uz.wikipedia.org/wiki/samarqand https://uz.wikipedia.org/wiki/nizomulmulk https://uz.wikipedia.org/wiki/isfahon https://uz.wikipedia.org/wiki/rasadxona (zij), 1079-yilda yangi isloh qilingan taqvim (kalendar) tuzgan. bu taqvim yevropada undan 500 yil keyin joriy qilingan grigoriy kalendaridan ham aniqroq boʻlgan. umar xayyom ilmda ham, ijodda ham oʻzini shayx urrais abu ali ibn sinoning hassos va sadoqatli shogirdi hisoblagan. ibn sino asarlarini tushunmagan kishilar ularni izohlash va sharhlashni undan soʻraganlar. u ustozining bir qator asarlarini arabchadan forschaga tarjima qilib, sharhlab bergan, uning gʻoya va qarashlarini davom ettirgan hamda targʻib qilgan. xorazmlik ulugʻ alloma abu rayho n beruniy ota-onasidan juda yosh yetim qolgan va iroqiylar xonadonida tarbiyalangan. iroqiylarning oxirgi vakili xorazmshoh, abu abdulloh muhammad ibn ahmad ibn iroq hisoblanadi. xorazmshohning jiyani — amakisining oʻgʻli abu nasr mansur ibn iroq beruniyning ustozi …
3 / 7
bn muhammad bosib oladi. beruniy iroqiylar xonadoniga mansubligi uchun maʼmunning gʻazabidan qochib, ray shahriga (hozirgi tehron yaqinida) keladi. u rayda mashhur olim — matematik va astronom al- xoʻjandiy, tabib va faylasuf ar-roziylar bilan tanishadi. beruniy rayda oʻzining „al-faxriy sekstanti“ risolasini yozadi. 997-yil beruniy katga qaytdi. bu davrda xorazmda oʻzgarishlar boʻlib, maʼmun vafot etib, uning oʻrniga ali ibn maʼmun taxtga chiqqan edi. 997 yilda buxorolik mashhur tabib abu ali ibn sino ham urganjga keladi. https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=zij&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/kalendar https://uz.wikipedia.org/wiki/yevropa https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/astronomiya https://uz.wikipedia.org/wiki/matematika https://uz.wikipedia.org/wiki/geodeziya https://uz.wikipedia.org/wiki/geografiya https://uz.wikipedia.org/wiki/mineralogiya https://uz.wikipedia.org/wiki/990 https://uz.wikipedia.org/wiki/995 https://uz.wikipedia.org/wiki/tehron https://uz.wikipedia.org/wiki/997 https://uz.wikipedia.org/wiki/ibn_sino ii. o`tgan mavzuni mustahkamlash.o’quvchilarni bilim va ko’nikmalari tekshiriladi savollar orqali uyga berilgan vazifa so’ralib o’quvchilar baholanadi. 8. hisoblang. 6 • 3 + 8 • 1=26 4 • 9 – 2 • 7=22 (41 + 15) : 8=7 5 • 7 + 5 • 9=80 10 • 9 – 9 • 7=27 2 • (41 – 39)=4 9. tog'da sayyohlar togʻga chiqish musobaqasini …
4 / 7
quvchilar necha gulpushti sumbul ekdilar? lola 4 ta nargis 4 • 6=24 ta sumbul 24 : 3=8 ta umumiy 4 + 24 + 8= 36 javob umumiy 36 ta gul ekdilar 2. agar bog'da hammasi bo'lib 100 ta daraxt boʻlsa, bog'dagi daraxtlar haqida masala tuzing. teraklar 50 ta emanlar 10 ta chinorlar 100-50-10=40 ta javob: 40 ta eman daraxti bor 3. misollarni namuna boʻyicha yeching. namuna: 6 • 3 : 9= 18 : 9 = 2 3 • 4 : 2=12 : 2=6 5 • 4 : 10=20 : 10=2 21 : 3 • 2= 7 • 2=14 25 : 5 • 7= 5 • 7=35 4. masalalarga doir ifodalar tuzing. a) istirohat bog'ida a ta ignabargli daraxtlar, ulardan 2 marta koʻp yaproqli daraxtlar bor. bog'da hammasi boʻlib nechta daraxt bor? a • 2 = 2a b) istirohat bog'ida b ta ignabargli daraxtlar, ulardan 2 marta koʻp yaproqli daraxtlar bor. …
5 / 7
ikki amalli ifodalar - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 7 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "ikki amalli ifodalar"

___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 2-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: ikki amalli ifodalar darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni ikki amalli ifodalar bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga ya...

Этот файл содержит 7 стр. в формате PDF (3,5 МБ). Чтобы скачать "ikki amalli ifodalar", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: ikki amalli ifodalar PDF 7 стр. Бесплатная загрузка Telegram