2-sinf o'qish savodxonligi 10-bo'lim. 3-4-5-dars

PDF 7 pages 319.0 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 7
3-mavzu: transport turlari darsning maqsadi: “mashinalar odamlarga qanday yordam beradi?” ertagi bilan tanishtirish; jamoada ishlash ko‘nikmasini shakllantirish; bog‘lanishli nutqini o‘stirish. tayanch so‘zlar: transportlar bahsi, odamga foyda keltirish, svetofor. didaktik materiallar. mavzuga mos rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: umumiy so‘z bilan nomlang. har bir qatorga alohida o‘qiladi. olma, anor, nok- (meva) albom,chizg‘ich, qalamdon-(o‘quv qurollari) ot, echki, qo‘y-(uy hayvonlari) ii. o‘tilganlarni takrorlash. (10 daqiqa) shamol va quyosh manbalari haqida to‘plagan ma’lumotlar o‘qitiladi . hikoyani elektrostansiyalar haqidagi bilimlar bilan boyitilgan holda qayta so‘zlanadi. iii. darsning asosiy qismi. (27 daqiqa) amaliy topshiriq: o‘quvchilarga savol beriladi. nima odamning uzog‘ini yaqin qiladi? mavzuni tushuntirish. darslikda berilgan rasm kuzatiladi. suhbat uyushtiriladi. o‘quvchilarga quyidagi savollar beriladi. rasmda nimalarni ko‘ryapsiz? ularni bitta so‘z bilan nima deymiz? qanday transport turlarini bilasiz? ular insonga qanday yordam beradi? o‘quvchilarning fikri umumlashtiriladi va to‘ldiriladi. matni ustida ishlash. “mashinalar odamga qanday yordam beradi?” ertagi navbatma-navbat …
2 / 7
mda berilgan transportlaning gaplarini topib o‘qitiladi. ertakni rollarga bo‘lib o‘qitiladi va sahnalashtiriladi. darslikdagi topishmoqlar o‘qitiladi va javoblari aniqlanadi. iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) - darsda nimalarni bilib oldingiz? - biz bugun darsda nimalarni bajardik? v. uyga vazifa. (2 daqiqa) siz kelajakda qanday transportlar bo‘lishini istaysiz? “kelajak transporti” mavzusida rasm ishlang. 4-mavzu: yo‘l belgilari so‘zga kirganda… dars maqsadi: - kavsar turdiyevaning “yo‘l harakati qoidalari” she’ridan oligan parcha bilan tanishtirish; - yo‘l belgilarinini tanishtirish orqali yo‘l harakati qoidalariga amal qilishga o‘rgatish; - ifodali o‘qish ko‘nikmasini shakllantirish. tayanch so‘zlar: yo‘l belgilari, ularning mazmuni. didaktik materiallar: yo‘l belgilari tasviri tushirilgan rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashqni o‘tkazish. “so‘zlar juftligi” mashqi. juftlashib kelgan so‘zlarni aniqlang.(svetofor belgi) svebeltogifor ii. o‘tilganlarni takrorlash. (8 daqiqa) siz kelajakda qanday transportlar bo‘lishini istaysiz? “kelajak transporti” mavzusida rasm ishlangan rasmlar ko‘rgazmasi tashkil qilinadi. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy topshiriq. …
3 / 7
r nima haqida ekan? 2. yo‘l belgilari nima uchun kerak deb o‘ylaysiz? 3. siz yana qanday yo‘l belgilarini bilasiz? 4. yo‘lda qanday qoidalarga amal qilasiz? darslikdagi topshiriqlar bajariladi. kichik guruhlarda darslikda berilgan belgilar nimani bildirishi muhokama qilinadi. mashq daftari bilan ishlash. mashq daftaridagi yo‘l belgilarining nomlari yoziladi. darslikdagi topishmoqning javobi (svetofor va yo‘l belgilari) topilgandan so‘ng, daftarga svetoforning har bir chirog‘i qanday ma’no anglatishi yoziladi. “oynadagi aks” mashqi. juftlikda oynadagi aksi berilgan gap o‘qiladi va mazmuni izohlanadi. iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) -bugun darsda nimalarni bilib oldik? darsda nimalarni bajardik? v. uyga vazifa. (1 daqiqa) yo‘l belgilari va svetofor haqida she’rlar topib yod oling. 5-mavzu: ajoyib topilma dars maqsadi: - sinken xoppning “yun va sofus” asaridan oligan parcha mazmuni bilan tanishtirish; - ajoyib topilmalar haqida qisqacha ma’lumot berish; - og‘zaki nutqini va lug‘at boyligini oshirish. - muammolarni hal qilish malakalarini rivojlantirish. tayanch so‘zlar: yun sofus, sehrli bo‘r didaktik …
4 / 7
uchun? darslikda berilgan rasm yuzasidan suhbatlashiladi va berilgan ma’lumot o‘qitiladi. matn ustida ishlash. mashq daftaridagi topshiriq bajariladi. - norvegiyada tug‘ilgan sinken xopp taxallusi bilan ijod qilgan yozuvchining asl ismini bilib olasiz. muallif haqida qisqacha ma’lumot beriladi. sinken xopp taxallusi bilan ijod qilgan yozuvchi, shoira signe mari brokman norvegiyada tug‘ilgan. ilk she’riy to‘plamlari – “murabbiyaning she’rlari”, “tog‘ tekisligi manzarasi” uning asl ismi bilan, qolgan asarlari sinken xopp taxallusida nashr etilgan. “yun va sofus” ertagi o‘quvchilarga navbatma-navbat o‘qitiladi. matn yuzasidan savollarga javob beriladi. 1. yun nimani topilma deb hisobladi? 2. u qayerga rasm chizdi? 3. nima uchun uning chizgan rasmi g‘alati chiqdi? 4. bolakay o‘zini kim deb tanishtirdi? 5. nega yun quyonning rasmini tezda o‘chirdi? 6. agar sizning ham sehrli bo‘ringiz bo‘lganda nimaning rasmini chizgan bo‘lar edingiz? nima uchun? 7. sizga ertakning qaysi qismi ko‘proq yoqdi? fikringizni izohlang. 8. sizga ertak matnida notanish so‘zlar uchradimi? matndagi notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi o‘tkaziladi. …
5 / 7
s rasm ishlang. o‘ylab ko‘ring, siz yana nimalarni “yordamchilar” ro‘yxatiga kiritgan bo‘lardingiz? yun quyonning boshini chizar-chizmas sofus undan hoziroq bas qilishini so‘radi. 5. “lkkalamiz bir bo‘lsak, zerikmaymiz”, deb o‘yladi yun. 4. yun chizishni tugatgan zahoti bolakayga jon kirdi.3. yun eshik rasmini chizgan edi, u darrov ochiladigan bo‘ldi. 6. devorga bo‘r bilan bolakay rasmini chizdi. 2. oxiri ko‘k rangga bo‘yalgan devorning oldiga kelib to‘xtadi. 1.

Want to read more?

Download all 7 pages for free via Telegram.

Download full file

About "2-sinf o'qish savodxonligi 10-bo'lim. 3-4-5-dars"

3-mavzu: transport turlari darsning maqsadi: “mashinalar odamlarga qanday yordam beradi?” ertagi bilan tanishtirish; jamoada ishlash ko‘nikmasini shakllantirish; bog‘lanishli nutqini o‘stirish. tayanch so‘zlar: transportlar bahsi, odamga foyda keltirish, svetofor. didaktik materiallar. mavzuga mos rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: umumiy so‘z bilan nomlang. har bir qatorga alohida o‘qiladi. olma, anor, nok- (meva) albom,chizg‘ich, qalamdon-(o‘quv qurollari) ot, echki, qo‘y-(uy hayvonlari) ii. o‘tilganlarni takrorlash. (10 daqiqa) shamol va quyosh manbalari haqida to‘plagan ma’lumotlar o‘qitiladi . hikoyani elektrostansiyalar haqidagi bilimlar bilan boyitilgan holda qayta so‘zlanadi. iii. darsning asosiy qismi. (27...

This file contains 7 pages in PDF format (319.0 KB). To download "2-sinf o'qish savodxonligi 10-bo'lim. 3-4-5-dars", click the Telegram button on the left.

Tags: 2-sinf o'qish savodxonligi 10-b… PDF 7 pages Free download Telegram