2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 3-4-dars

PDF 6 стр. 277,0 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 6
3-mavzu: yovlashmoq — oson, yarashmoq — qiyin darsning maqsadi: - abdurahmon akbarning “bir qishloq bolalari” she’ri bilan tanishtirish; - o‘quvchilarda o‘zaro hurmat hissini tarbiyalash; - ifodali o‘qish, gap tuzish malakasini shakllantirish . tayanch so‘zlar: xushmuomala bo‘lish, bir-birini kamsitmaslik. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: “qarsaklar” mashqi. o‘qituvchi qarsak chaladi, o‘quvchilar qaytaradi. ii. o‘tilganlarni takrorlash. (10 daqiqa) rivoyat mazmunini so‘zlab beriladi. siz yana “do‘stlik” haqida o‘qigan asarlar mazmuni bilan o‘rtoqlashiladi. iii. darsning asosiy qismi. (28 daqiqa) amaliy topshiriq: “aqliy hujum” metodi. muhokama uchun savol. “yovlashmoq-oson, yarashmoq-qiyin” deganda nimani tushunasiz? mavzuni tushuntirish. darslikda berilgan rasm kuzatiladi. suhbat uyushtiriladi. o‘quvchilarga quyidagi savollar beriladi. 1. rasmda kimlar tasvirlangan? 2. ular nima qilishyapti? 3. ularning urishib qolishiga nima sabab bo‘lgan deb o‘ylaysiz? 4. bunday holatning oldini olish uchun numa qilish kerak? o‘quvchilarning fikri umumlashtiriladi va to‘ldiriladi. yodda tuting! til insonning ham do‘sti, ham …
2 / 6
lingan? 4. esh o‘rnidan turib ularga nima dedi? shu joyini she’rdan topib o‘qing. 5. “qahramon” bo‘lish oson, nomusli bo‘lmoq og‘ir”misrasini qanday tushundingiz? 6. sizning sinfingizda she’rdagi holat uchrab turadimi? 7. bu holat boshqa takrorlanmasligi uchun nima qilish kerak deb o‘ylaysiz? 8. she’rdan qanday xulosa chiqardingiz? she’rni ifodali o‘qiladi. she’r matnidagi notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi o‘tkaziladi. dast – shartta, tez, birdan. o‘qraymoq – jahl, g‘azab bilan qaramoq. “teskarisini top” mashqi. “do‘st” so‘ziga qarama-qarshi ma’noli sozlar topiladi: yov, dushman she’r matnida uchragan qarama-qarshi ma’noli so‘zlarni aniqlanadi. (o‘rtoq-yov, baland-past, oson-og‘ir…) she’r mazmunini gaplarda ifodalab hikoya tuziladi. hikoyada bolalarga tavsif beriladi va she’rning tarbiyaviy ahamiyatiga to‘xtaladi. “oynadagi aks” mashqi. maqolning oynadagi aksini juftlikda o‘qitiladi va mazmuni yoritiladi. do‘st orttiraman desang, shirin suhbat qil. tez aytish musobaqasi o‘tkaziladi. donogina durdona duyoraga dugona. mashq daftari bilan ishlash. daftardagi topshiriq bajariladi. she’r matnida tilga olingan bolalarning ismlari topib yoziladi. o‘quvchilar she’rdan chiqargan xulosalarini daftarga yozadilar. bajarilgan …
3 / 6
hqi. berilgan so‘zdagi har bir harfdan boshlanadigan yangi so‘zlar tuzing. rishta ii. o‘tilganlarni takrorlash. (8 daqiqa) “bir qishloq bolalari” she’ri ifodali o‘qitiladi. do‘stlik haqidagi maqollardan yoddan so‘raladi. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy topshiriq: “gap tuzish” mashqi. “do‘st” so‘zi bilan partadoshingizga gaplar tuzib bering. muhokama uchun savollar. 1. qanday gaplar tuzdingiz? 2. o‘rtog‘ingiz tuzgan gapni aytib bering. mavzuni tushuntirish. “ibrat bola”ning gaplari darslikdan o‘qitiladi. do‘stlik nafaqat insonlar o‘rtasida, balki, millat va davlatlar o‘rtasida, odam va hayvonlar hamda jonivorlar orasidagi mustahkam rishtadir. o‘qilgan gapning mazmuni darslikdagi rasmga bog‘lanib suhbat uyushtiriladi. o‘quvchilarga quyidagi savollar beriladi. 1. rasmda kimlar tasvirlangan? 2. ularga qanday ta’rif bera olasiz? 3. chin do‘stlik qanday bo‘lishi kerak deb o‘ylaysiz? matn ustida ishlash. muallif haqida qisqacha ma’lumot berish. olimova hidoyat o‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zosi, jurnalist. hidoyat olimova 1959-yil forish tumanida tavallud topgan. uning “qizil olma”, “ orzu daraxti”, “g‘aroyib hukm” ertak va hikoyalar to‘plami o‘quvchilar ko‘nglidan o‘rin olgan. …
4 / 6
tomonga uchish jarayoni haqidagi gaplarni o‘qing. “topib, tuzamiz” mashqi. “chin” so‘ziga ma’nodosh va qarama-qarshi ma’noli so‘z topiladi. (chin-rost, chin-yolg‘on) topgan so‘zlaringiz bilan gaplar tuzing. mashq daftari bilan ishlash. mashq daftaridagi topshiriqlar bajariladi. berilgan parchada adashgan so‘zlarni toping va tagiga chizing. kunlarning birida qarg‘a kiyik uchun qoʻyilgan toʻrga tushib oʻzini har yonga urib oh-voh deya yordam kutayotgan chumchuqni koʻrib qolibdi. qarg‘a darhol bedanani topib birgalashib uni qutqaribdi. chumchuq uning bu olijanobligiga javoban doʻstlik taklif qilibdi. shunday qilib kiyik bilan bedana doʻstlashibdilar. fikrlar mazmuni to‘g‘ri bo‘lsa, bulutchani moviy rangga bo‘yang. xato bo‘lsa, kulrangga bo‘yang. t/r fikrlar mazmuni 1 chumchuq uzoq safarlarga chiqmagan, oʻzga joylarni koʻrmagan ekan. 2 erta bahorda qarg‘a uchib ketibdi. 3 ular yoʻl yarmiga yetmasdan ortga qaytishga qaror qilishibdi. 4 chumchuq darhol sichqonni topib birgalashib qarg‘ani qutqaribdi. “yashiringan so‘zlar” mashqi. kichik jamoada ishlash uchun topshiriq.yashiringan so‘zlarni topib o‘qing. do‘stlikitobidaryostiqbola (do‘stlik, kit, kitob, tobi, daryo, yostiq, bola) tez aytish musobaqasi o‘tkaziladi. …
5 / 6
2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 3-4-dars - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 6 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 3-4-dars"

3-mavzu: yovlashmoq — oson, yarashmoq — qiyin darsning maqsadi: - abdurahmon akbarning “bir qishloq bolalari” she’ri bilan tanishtirish; - o‘quvchilarda o‘zaro hurmat hissini tarbiyalash; - ifodali o‘qish, gap tuzish malakasini shakllantirish . tayanch so‘zlar: xushmuomala bo‘lish, bir-birini kamsitmaslik. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: “qarsaklar” mashqi. o‘qituvchi qarsak chaladi, o‘quvchilar qaytaradi. ii. o‘tilganlarni takrorlash. (10 daqiqa) rivoyat mazmunini so‘zlab beriladi. siz yana “do‘stlik” haqida o‘qigan asarlar mazmuni bilan o‘rtoqlashiladi. iii. darsning asosiy qismi. (28 daqiqa) amaliy topshiriq: “aqliy hujum” metodi. muhokama uchun savol. “yovlashmoq-oson, yaras...

Этот файл содержит 6 стр. в формате PDF (277,0 КБ). Чтобы скачать "2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 3-4-dars", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 2-sinf o'qish savodxonligi 11-b… PDF 6 стр. Бесплатная загрузка Telegram