2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 5-6-dars

PDF 5 sahifa 273,4 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 5
5-mavzu: do‘st har vaqtda qo‘llaydi darsning maqsadi: - asen bosevning “sanko” she’ri bilan tanishtirish; - she’rni ifodali o‘qish va qofiyadosh so‘zlarni aniqlashni o‘rgatish; - o‘rtoqlari bilan muloqot qilish ko‘nikmasini shakllantirish. tayanch so‘zlar: darsga tayyorlanmagan bola, do‘stlarning yordami. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. ( 3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: “qofiyadoshini top” mashqi. berilgan so‘zga qofiyadosh so‘z toping. yulduz ii. o‘tilganlarni takrorlash. (7 daqiqa) ertakning mazmunini so‘zlab beriladi. “chin do‘stlik” mavzusida tuzgan matn o‘qitiladi. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy topshiriq: “mendan so‘ra” mashqi. partadoshingizdan eng yaqin do‘sti haqida ko‘proq ma’lumot so‘rang. muhokama uchun savollar. 1. partadoshingizning eng yaqin do‘sti kim? 2. u haqida qanday ma’lumotga ega bo‘ldingiz? 3. sizga qaysi ma’lumot qiziq bo‘ldi? mavzuni tushuntirish. rasm asosida suhbat uyushtiriladi. o‘quvchilarga quyidagi savollar berish tavsiya qilinadi. 1. rasmda qanday holat tasvirlangan? 2. siz nima deb o‘ylaysiz, bolalar nima qilishyapti? o‘quvchilar fikri umumlashtiriladi va …
2 / 5
ganda nimani tushundingiz? 3. she’rda qaysi so‘zlar joy nomini bildiradi? 4. sanko doskaga chiqqanda qanday voqea yuz berar ekan? 5. uning bunday javob berishiga nima sabab bo‘lgan deb o‘ylaysiz? she’r matnidagi notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi o‘tkaziladi. shipshimoq – pichirlamoq. anglamoq – tushunmoq. maritsa daryosi – bolgariyadagi daryo. pistirma – poylash uchun yashirin joy. “ifodali o‘qish” mashqi. she’rni tinish belgilariga rioya qilib, ifodali o‘qish mashqi o‘tkaziladi. o‘qituvchi she’rni ifodali o‘qishni boshlaydi. o‘quvchilar yarim ovozda o‘qib o‘qituvchiga jo‘r bo‘ladi. “qofiyadoshini top” mashqi. she’rdagi qofiyadosh so‘zlar og‘zaki aniqlanadi: qo‘llaydi-yo‘llaydi, hazil-ahil, har dam-yordam,… “ma’nodoshini top” mashqi. “ahil” so‘ziga yaqin ma’noli so‘z topiladi: ahil-inoq mashq daftari bilan ishlash. daftardagi topshiriqlar mustaqil bajariladi. tez aytish musobaqasi o‘tkaziladi. iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) - she’r nima haqida? - darsda yana nimalarni bilib oldingiz? v. uyga vazifa. (2 daqiqa) she’rni yod oling. siz o‘zingizni qanday do‘st deb hisoblaysiz? xislatlaringizni yozing. 6-mavzu: bo‘lim yuzasidan takrorlash darsning …
3 / 5
z? 2. do‘stlik haqida yana qanday maqollar bilasiz? darslikda berilgan savollarga javob beriladi. a) bo‘limdagi qaysi asar sizga ko‘proq yoqdi? nima uchun? b) “do‘stlik “ deganda nimani tushunasiz? d) siz do‘stlik haqida qanday asar o‘qigansiz, multfilmlar ko‘rgansiz? juftlikda ishlash uchun topshiriq beriladi. maqollardagi rasmlar so‘z bilan ifodalanib o‘qiladi va mazmuni yoritiladi. darslikdagi rasm asosida og‘zaki hikoya tuziladi. kichik guruhda ishlash uchun topshiriq. topshiriqni bajarishdan oldin o‘quvchilar 4 kishilik kichik guruhlarga bo‘linadi. ularga a4 formatdagi oq qog‘ozlar tarqatiladi. guruh ishtirokchilari darslikda berilgan ko‘rsatma asosida “do‘stlar dastasi”ni hosil qilishadi. varaqqa o‘z qo‘lingizning izini tushirishadi. kaftiga ismini, barmoqlariga do‘stlaringizning ismini yozishadi. guruhlarga qo‘shimcha tarzda krossvord yechish topshirig‘i berilishi mumkin. 1. do‘stlik bo‘lsa barqaror, ________ bo‘lar dunyoda. 2. “chin do‘st” ertagining qahramoni. 3. ____ xolmatni “qo‘y” dedi. 4. __________da hikmat ko‘p. 5. _______ norni dedi: “kal” 6. ibn sinoga maslahat bergan inson. 7. do‘st so‘ziga ma’nodosh so‘z 8. _________ga ketmas hazil, u do‘stlar bilan …
4 / 5
2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 5-6-dars - Page 4
5 / 5
2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 5-6-dars - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 5 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 5-6-dars" haqida

5-mavzu: do‘st har vaqtda qo‘llaydi darsning maqsadi: - asen bosevning “sanko” she’ri bilan tanishtirish; - she’rni ifodali o‘qish va qofiyadosh so‘zlarni aniqlashni o‘rgatish; - o‘rtoqlari bilan muloqot qilish ko‘nikmasini shakllantirish. tayanch so‘zlar: darsga tayyorlanmagan bola, do‘stlarning yordami. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. ( 3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: “qofiyadoshini top” mashqi. berilgan so‘zga qofiyadosh so‘z toping. yulduz ii. o‘tilganlarni takrorlash. (7 daqiqa) ertakning mazmunini so‘zlab beriladi. “chin do‘stlik” mavzusida tuzgan matn o‘qitiladi. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy topshiriq: “mendan so‘ra” mashqi. partadoshingizdan eng yaqin do‘sti haqida ko‘proq ma’lumot so‘...

Bu fayl PDF formatida 5 sahifadan iborat (273,4 KB). "2-sinf o'qish savodxonligi 11-bo'lim. 5-6-dars"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 2-sinf o'qish savodxonligi 11-b… PDF 5 sahifa Bepul yuklash Telegram