3-sinf ona tili yillik konspekt

PDF 8 sahifa 317,6 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 8
1 sana:___________ tekshirdi;________________ 3-sinf ona tili mavzu: 1- sentabr — o'zbekiston respublikasining mustaqilligi kuni. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o'quvchilarning vatan haqidagi tushunchalarini aniqlash, ularda ona-vatanga mehr-muhabbat hissini oshirish. b) tarbiyaviy:vatanimiz tarixi, bugungi kuni va kelajagi, mustaqillik kuni haqidagi tushunchalarini kengaytirish. c) rivojlantiruvchi:o'quvchilar nutqini boyitish va o'stirish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: ko‘rgan lavhalaridan ma’lumotlar yig‘ish; o‘zinio‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash; ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: davlat ramzlarini bilish; milliy va umummadaniy kompetensiyasi: orasta kiyinish; matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: maktabga kelib ketadigan vaqtni bilish; nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish): mavzu doirasida o‘qituvchi nutqini va sodda audio (multimedia ilovalari) matnlarni va topshiriqlarini tinglab tushuna oladi; lingvistik kompetensiya: o‘zbek tilida nutq tovushlarini to‘g‘ri talaffuz qila oladi, so‘zlarni talaffuz me’yorlariga rioya qilagan holda bo‘g‘inlab ko‘chirish qoidasiga rioya qila oladi, mavzuga oid so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda qo‘llay oladi, tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay oladi. …
2 / 8
ik, erkinlik berdi. o'z boyligimiz o'zimizniki bo'ldi. qullikdan qutuldik. — endi bizning nimalarimiz bor? — o'z bayrog'imiz, gerbimiz, madhiyamiz bor. — o'zbekiston respublikasining davlat bayrog'i qachon tasdiqlangan? (1991-yilning 18-noyabr kuni.) — bayroqning moviy rangi nimani bildiradi? (tinchlik mazmuni aks etgan osmon va obihayot ramzini.) — oq rangi nimani ifodalaydi? (muqaddas tinchlik ramzi. oq rang poklik, beg'uborlik, sokinlik, orzu-havaslar tozaligi, ichki go'zallikka intilishning timsoli.) — yashil rang-chi? (tabiatning yangilanish ramzi, umid va shod-u xurramlik timsoli.) — qizil chiziqlar nimani ifodalaydi? (vujudimizda jo'shib oqayotgan hayotiy qudrat irmoqlaridir.) — yarim oy tasviri nimani ko'rsatadi? (bizning tarixiy an’analarimiz bilan bog'liq bo'lib, qo'lga kiritilgan mustaqilligimiz ramzidir.) 2 — yulduzlar-chi? (o'zbek xalqi madaniyati qandayligini, uning komillikka, o'z tuprog'ida saodatga intilishi ramzi.) — davlatimiz gerbi qachon tasdiqlangan? (1992- yil 2- iyul kuni.) — bu haqda nimalar deya olasiz? — charaqlab turgan quyosh, o'ng tomonda bug'doy boshoq-lari, chap tomonda paxta chanoqlari, gerbning yuqori qismida sakkiz qirrali yulduz, uning …
3 / 8
qodiriylar turli davr kishilari bo'lsa ham, ularning maqsadi ozod yurt farzandi bo'lish ekani haqida qisqacha ma’lumot beriladi. vatanimiz, xalqimiz hayoti va mehnati, bugungi shodiyona kunimizni tasvirlovchi turli rasmlar bilan suhbat davom ettiriladi. 4. kitob bilan ishlash. darslikning 4- betidagi „istiqlol" she’ri 3—4 o'quvchiga o'qitiladi. 5. lug'at ustida ishlash. istiqlol — erkinlik, mustaqillik, ozodlik mevasi. sabo — shamol. ma’vosi — turar joyi, manzili. 6. husnixat malakalarini shakllantirish. 1- sentabr — o'zbekiston respublikasi mustaqilligi kuni. shu vatanda yashashning o'zi baxtdir gaplarini yozdirish. 7. darsni yakunlash. 1. mustaqillik kunini biz qanday nishonlaymiz? 2. ko'chalar, maydonlar qanday bezatiladi? 3. mustaqillik maydonida bo'lganmisiz? 4. siz vataningizni sevasizmi? nima uchun? va h.k. sana:___________ tekshirdi;________________ 1-dars mavzu: nutq, gap, so‘z. 1-4-mashqlar. darsning maqsadi: o'quvchilarning gap, so'z, nutq haqidagi tushunchalarini aniqlash; rasmlar asosida so'z, so'zlar ishtirokida gaplar va gaplardan hikoya (matn) tuzish qobiliyatlarini o'stirish; gapda so'zlarning o'zaro bog'lanishiga e'tibor qaratish; chiroyli yozuv malakalarini rivojlantirish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: …
4 / 8
hirish qoidasiga rioya qila oladi, mavzuga oid so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda qo‘llay oladi, tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay oladi. darsning turi: takrorlash, mustahkamlash. darsning metodi: suhbat. darsning jihozi: turli xil rasmlar („maktab“, „birinchi qo'ng'iroq") darsning borishi: 1. tashkiliy qism. uzoq muddatli ta’til davrida o'quvchilar bir-biridan biroz uzoqlashib qoladilar. shu sababli o'quvchilarning faolligini oshirib, ular orasida do'stlikni mustahkamlab olish maqsadida „muzyorar“ mashg'uloti o'tkaziladi. mashg'ulot quyidagi tartibda olib boriladi. donli ekinlardan biri- (loviya, no'xat yoki guruch) solib tikilgan kichik xaltacha o'qituvchi tomonidan biror o'quvchiga, ismini aytgan holda („farhod“ deb) otiladi. xaltachani ilib olgan farhod boshqa o'rtog'ining ismini aytib xaltachani unga uloqtiradi. mashg'ulot shu tartibda davom etadi. endi o'quvchilar navbatdagi xaltachani irg'itganda o'rtoqlarining ismlarini va ismlarining bosh harfidan boshlanadigan insoniy xislatlarni qo'shib aytib, xaltachani uloqtiradilar. masalan: gulnoza — go'zal, fazilat —farosatli, jasur — jasoratli. 2. darslik bilan ishlash. 1- mashq. rasm asosida suhbat. o'quvchilar darslikdagi rasmni diqqat bilan kuzatadilar, rasmdagi narsa va shaxslarni …
5 / 8
mana, qo'ng'iroq ham chalindi. qo'ng'iroqni chalish huquqi a 'lochi qiz xolidaga berildi. 3. darslikdagi 2- mashq ustida ishlash. mashq matnidagi gaplar o'quvchilarga o'qitiladi. mashqning shartiga ko‘ra bir-biridan qanday ajratilganligi, gaplar nimalardan tuzilganligi aniqlanadi. o'quvchilar oxirgi gapni ko'chirib yoza-dilar va yozganlarini kitobdan tekshiradilar. har ikki mashq yuzasidan quyidagi savol-javob o'tkaziladi: — biz rasm orqali nimani bildirdik? — rasm orqali fikrimizni bildirdik. — fikrimizni nima orqali bildirdik? — fikrimizni gaplar orqali bildirdik. — gaplar orqali bildirilgan fikr nima deyiladi? — gaplar orqali bildirilgan fikr nutq deyiladi. — nutq nimalardan tuziladi? — nutq gaplardan tuziladi. — gaplar nimalardan tuziladi? — gaplar so'zlardan tuziladi. savollarga berilgan javoblardan darslikdagi qoida chiqariladi. 4. husnixat mashqlari o'tkazish. mashq uchun quyidagi material beriladi. aa. adolat — aqlli. adolat — aqlli qiz. o'qituvchi husnixat qoidalarini o'quvchilarga eslatadi. jumla-dan, partada o'tirish, daftar va ruchkadan to'g'ri foydalanish, harf unsurlariga e’tibor berish, harflarning yozuvda bir-biriga ulanishi, 4 qo'lni uzmasdan yozish va so'zlar …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 8 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"3-sinf ona tili yillik konspekt" haqida

1 sana:___________ tekshirdi;________________ 3-sinf ona tili mavzu: 1- sentabr — o'zbekiston respublikasining mustaqilligi kuni. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o'quvchilarning vatan haqidagi tushunchalarini aniqlash, ularda ona-vatanga mehr-muhabbat hissini oshirish. b) tarbiyaviy:vatanimiz tarixi, bugungi kuni va kelajagi, mustaqillik kuni haqidagi tushunchalarini kengaytirish. c) rivojlantiruvchi:o'quvchilar nutqini boyitish va o'stirish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: ko‘rgan lavhalaridan ma’lumotlar yig‘ish; o‘zinio‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash; ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: davlat ramzlarini bilish; milliy va umummadaniy kompetensiyasi: orasta kiyinish; matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xab...

Bu fayl PDF formatida 8 sahifadan iborat (317,6 KB). "3-sinf ona tili yillik konspekt"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 3-sinf ona tili yillik konspekt PDF 8 sahifa Bepul yuklash Telegram