3-sinf ona tili 2-chorak yangi

DOCX 11 стр. 225,7 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 11
_____________ viloyati _____________ tumani _________- umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _______________________________ning ona tili fanidan 3- “____” sinfi uchun 2020-2021-o’quv yilida yozgan kundalik ish rejasi sana_________________ 1 mavzu: bosh bo`laklar 108 - 110 - mashqlar darsning maqsadi: ta`limiy: kesim va ega gapning bosh bo‘laklari, ularning so‘roqlari, gapning bosh bo‘laklarini aniqlash va tegishlicha belgilash haqida bilim berish. tarbiyaviy: barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish; o'zbek xalqining milliy urf-odat, an'ana va qadriyatlarini amalda qo'llash malakalarini shakllantirish. rivojlantiruvchi: og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish. mustaqil fikrlashga o`rgatish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya : tk-2: rasmli kitoblar, jurnallarni mustaqil o‘qib-o‘rganish orqali bilimini oshirib borish; tk-3: maktabda, oilada va turar joylarida bo‘layotgan jarayonlarda (turli tadbirlar, shanbalik va h. k.) ishtrok etish. tk-5: mustaqillik yillarida bunyod etilgan inshootlarni hamda muqaddas qadamjolarni bilish va ularni hurmat qilish. fk-1: rasmlar asosida va o‘qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi; matn nuqning yozma shakli, matnning gaplardan tuzilishini biladi, …
2 / 11
`roqlarga javob bo`ladi? 4.kim? nima? so`roqlari qayday so`zlarga beriladi? 5. qanday? qanaqa/?so`roqlariga javob bo`ladigan so`zlar nimani ifodalaydi? misollar yozing? 6. nima qildi? nima qiliyapti? nima qiladi? nima qilmoqchi? so`roqlari qanday so`zlarga beriladi? sh. yangi mavzuning bayoni: 108 – mashq.o`qing va ko`chiring. [image: ] [image: ] o'qituvchi suhbat davomida gaplarni doskaga yozib boradi: kim? (yamin) nima qiladi? (qatnaydi.) kimlar? (bolalar) nima qiladilar? (o'rganadilar.) o'qituvchi o'quvchilar javobini umumlashtiradi: — demak, birinchi gap yamin haqida aytilgan. yamin — gapning egasi. yamin haqida nima deyilganini bildirgan so'z — qatnaydi. qatnaydi — gapning kesimi. shunday qilib, yamin duradgorlik to'garagiga qatnaydi gapida yamin — ega, eganing tagiga bir chiziq chizamiz, qatnaydi — kesim, kesimning fagiga ikki chiziq chizamiz va hokazo. iv. yangi mavuni mustahkamlash; 108-mashq. nuqtalar o‘rniga so‘roqlar mazmuniga mos so‘zlami qo‘yib, matnni o‘qing. ko‘chiring. bosh bo‘laklarni aniqlang. (kim?) ... mashinani yurgizdi. (nima?) ... bekatda to‘xtadi. (kim?) ... kasallarni davolaydi. (kim?) ... sahnada 0‘ynaydi. (nima?) ... …
3 / 11
___________ sana_________________ 2 mavzu: bosh bo`laklar 111 - 113 - mashqlar darsning maqsadi: ta`limiy: kesim va ega gapning bosh bo‘laklari, ularning so‘roqlari, gapning bosh bo‘laklarini aniqlash va tegishlicha belgilash haqida bilim berish. tarbiyaviy: barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish; o'zbek xalqining milliy urf-odat, an'ana va qadriyatlarini amalda qo'llash malakalarini shakllantirish. rivojlantiruvchi: og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish. mustaqil fikrlashga o`rgatish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya : tk-3: kattalarga, kichiklarga va o‘rtoqlariga yordam berish. tk-6: mamlakatimizdagi bayram kunlarini bilish; ehtiyoji uchun kerak bo‘lgan narsalardan (o‘quv qurollari, kiyim-kechagi) tejab foydalanish. fk-1: rasmlar asosida va o‘qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi; nutq jarayonida o‘zlashtirgan yangi so‘zlarni og‘zaki nutqda qo‘llay oladi; fk-2: mashq matnidagi so‘zlarni qo‘shib, gap ohangiga rioya qilgan holda ravon va ifodali o‘qiy oladi; darsning turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. darsning metodi : aqliy hujum, suhbat, savol-javob, ta’limiy o‘yini. darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, ona tili darsligi darsning borishi. i.tashkiliy qism …
4 / 11
. ega, kesimning tagiga chizing. [image: ] [image: ] — jo'ja nima dedi? (qoch, o'rtoqjon, mushuk yetib keladi.) — o'rdak nima qildi? (o'rdak alpon-talpon qochdi.) — mushuk nima qildi? (quvladi.) — o'rdak-chi? (o'rdak o'zini suvga otdi.) — mushuk-chi? (ko'l bo'yida qotib qoldi.) iv. yangi mavuni mustahkamlash; 112-mashq. so`zlarni o`qing va ulardan gaplar tuzing. [image: ] topshiriq: tuzgan gaplaringizni yozing. tekshiring. bosh bo`laklarga so`roq bering. ularni yonma-yon yozing. v. dars jarayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash. o'quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko’ra o'qituvchi tomonidan baholab boriladi. dars yakunida umumiy baholar e'lon qilinadi va faol, bilimdon o'quvchilar rag'batlantiriladi. vi.uyga vazifa. 113- mashq. “ko`rib chiqildi va tasdiqlandi”o`tibdo`: _______________________ sana_________________ 3 mavzu: bosh bo`laklar 114 - 116 - mashqlar darsning maqsadi: ta`limiy: kesim va ega gapning bosh bo‘laklari, ularning so‘roqlari, gapning bosh bo‘laklarini aniqlash va tegishlicha belgilash haqida bilim berish. tarbiyaviy: barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish; …
5 / 11
i; mavzuga oid so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda qo‘llay oladi; tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay oladi. darsning turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. darsning metodi : aqliy hujum, suhbat, savol-javob, ta’limiy o‘yini. darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, ona tili darsligi darsning borishi. i.tashkiliy qism : salomlashish , davomatni aniqlash, navbatchining axboroti. sinf tozaligini nazorat qilish, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini nazorat qilish. ii. o`tgan mavzuni so`rab baholash. uyga berilgan vazifani tekshirish va baholash. o`tilgan mavzular yuasidan savol-javob o`tkazish. 1.matn nima? u nimalardan tuziladi? 2.gap nima? gap nimalardan tuziladi? 3.so`zlar nimalarni bildiradi? ular qanday so`roqlarga javob bo`ladi? 4.kim? nima? so`roqlari qayday so`zlarga beriladi? 5. qanday? qanaqa/?so`roqlariga javob bo`ladigan so`zlar nimani ifodalaydi? misollar yozing? 6. nima qildi? nima qiliyapti? nima qiladi? nima qilmoqchi? so`roqlari qanday so`zlarga beriladi? sh. yangi mavzuning bayoni: 114 – mashq.qavs ichida berilgan so`roqlarga mos so`zlar qo`yib , matnni ko`chiring. mana qish ham ... (nima qildi?). qor yer ustini ... (nima qildi?). yer …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 11 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "3-sinf ona tili 2-chorak yangi"

_____________ viloyati _____________ tumani _________- umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _______________________________ning ona tili fanidan 3- “____” sinfi uchun 2020-2021-o’quv yilida yozgan kundalik ish rejasi sana_________________ 1 mavzu: bosh bo`laklar 108 - 110 - mashqlar darsning maqsadi: ta`limiy: kesim va ega gapning bosh bo‘laklari, ularning so‘roqlari, gapning bosh bo‘laklarini aniqlash va tegishlicha belgilash haqida bilim berish. tarbiyaviy: barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish; o'zbek xalqining milliy urf-odat, an'ana va qadriyatlarini amalda qo'llash malakalarini shakllantirish. rivojlantiruvchi: og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish. mustaqil fikrlashga o`rgatish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya : tk-2: rasmli kitob...

Этот файл содержит 11 стр. в формате DOCX (225,7 КБ). Чтобы скачать "3-sinf ona tili 2-chorak yangi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 3-sinf ona tili 2-chorak yangi DOCX 11 стр. Бесплатная загрузка Telegram