3_sinf_mmatematika_yechimlari_2_chorak_2021_2022_yil_uchun_100%

DOCX 8 sahifa 278,6 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 8
[bookmark: _goback]sana____________202___yil mavzu: 276:4 ko‘rinishidagi ifodalar 1 – 7 – misol va masalalar darsning maqsadi:ta`limiy: sonni 10, 100 marta orttirish bo'yicha bilim, ko'nikma va malakalarini shakllantirish. uch xonali sonni bir xonali songa yozma bo‘lish usullari haqida bilim berish. f.k.1.o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy:yurt tinchligi, xalq farovonligi, millatlararo totuvlik, diniy bag’rikenglik tushunchalarining mazmunini tushuntirish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; .rivojlantiruvchi:yangi dars texnologiyalari orqali o’quvchilardagi fikriy bog’liqlikni, mantiq va xotiraning rivojlanishiga imkoniyat yaratish, qandaydir muammoni hal qilishda o’z fikrini ochiq va erkin ifodalash mahoratini shakllantirish. f.k.2. matematik mulohazalarni og‘zaki va yozma tarzda ifodalay oladi; darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: suhbat, mustaqil ishlash, bahs - munozara. darsning jihozi: darslik, chizg'ich, mavzuga doir plakatlar. darsning borishi: i. tashkiliy qism: a) salomlashish; b) navbatchining axboroti; …
2 / 8
294:3 = 98 392:4 = 98 581:7= 83 2-masala. 3-sinf o‘quvchilari uchun avval 172 ta, keyin 143 ta darslik keltirildi. har bir o‘quvchiga 9 nomdagi darsliklar berildi. sinfda necha nafar o‘quvchi bor? yechish: 172 + 143 = 315 315 : 9 = 35 javob: 35 nafar o`quvchi bor. 3 - misol. 364 : 4 + 467 = 558 568 : 8 – 51 = 20 126 : 2 + 186 = 249 68 · 4 – 198 = 74 55 · 5 – 188 = 87 45 · 9 – 345 = 60 [image: ]4-masala. sayyohlar toshkentdan navoiy shahriga bo rish uchun 6 soat yo‘l yurishdi. ular jami 480 km masofani bosib o‘tgan bo‘lsa, 1 soatda o‘rtacha necha km yo‘l yurishgan? yechish: 480 : 6 = 80 javob: 80 km?soat. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. didaktik o`yin: 4. "qo'shnilarni top"o'yini. maqsad: sonlar ketma- ketligini mustahkamlash. mazmuni: o'qituvchi qo'shnilariga ko'ra sonni topishni …
3 / 8
a o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; .rivojlantiruvchi:yangi dars texnologiyalari orqali o’quvchilardagi fikriy bog’liqlikni, mantiq va xotiraning rivojlanishiga imkoniyat yaratish, qandaydir muammoni hal qilishda o’z fikrini ochiq va erkin ifodalash mahoratini shakllantirish. f.k.2. matematik mulohazalarni og‘zaki va yozma tarzda ifodalay oladi; darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: suhbat, mustaqil ishlash, bahs - munozara.telgram orqali @mehmonlarga telefon nomer 97-227-89-26 darsning jihozi: darslik, chizg'ich, mavzuga doir plakatlar. darsning borishi: i. tashkiliy qism: a) salomlashish; b) navbatchining axboroti; s) sinf tozaligini nazorat qilish. ii. o`tgan darsda berilgan topshiriqni so`rab , o`quvchilar bilimini baholash. uy vazifasini tekshirish, og'zaki so'rov, doskada va mustaqil ravishda misol, masalalarni yechish. uy vazifalarining bajarilishi, doskada yoki mustaqil ravishda misol, masalalarni yechishlariga qarab o'quvchilar baholanadi. iii.yangi mavzuning bayoni: yechilishini tushuntiring: 742:7 = 7 yuzlik 7 ga bo‘linadi, natija 1 bo‘linmaga yoziladi. [image: …
4 / 8
irinchisidan 440 ta kam ekanligi ma’lum bo‘lsa, bu ikki qo‘shiluvchining yig‘indisini toping. yechish: 720 – 440 = 280 javob yig`indisi 440 . v. baholash. darsdagi faol ishtirokiga qarab, o’quvchilar rag’batlantiriladi va dars yakunida ballar umumlashtirilib yakuniy ballar e’lon qilinadi. vi.uyga vazifa: 7 – 8 – misol va masala. sana____________202___yiltelgram orqali @mehmonlarga telefon nomer 97-227-89-26 mavzu: turli ko‘rinishda berilgan masalalar 1 - 8 – misol va masalalar darsning maqsadi:ta`limiy: to’g’ri to’rtburchak, tasmalarni teng bo’laklarga bo‘lish usullari haqida bilim berish. ijodiy fikrlashni rivojlantiruvchi mantiqiy misollar, boshqotirmalar, rebuslar bilan ishlash malakalarini o`stirish. t.k.1 sodda fikrlarni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; matematikaga oid audiomatnni tinglab, videotasvirlarni ko‘rib tushunish, tegishli munosabat bildira olish; f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; arifmetik amalda qatnashgan noma’lum tarkibiy qismini aniqlay oladi; tarbiyaviy:yurt tinchligi, xalq farovonligi, millatlararo totuvlik, diniy bag’rikenglik tushunchalarining mazmunini tushuntirish. t.k.3. o‘qituvchi bilan birgalikda yo‘l qo‘yilgan xato va noaniqliklarni topa olish, ularni tuzata …
5 / 8
slik, chizg'ich, mavzuga doir plakatlar. darsning borishi: i. tashkiliy qism: a) salomlashish; b) navbatchining axboroti; s) sinf tozaligini nazorat qilish. ii. o`tgan darsda berilgan topshiriqni so`rab , o`quvchilar bilimini baholash. uy vazifasini tekshirish, og'zaki so'rov, doskada va mustaqil ravishda misol, masalalarni yechish. uy vazifalarining bajarilishi, doskada yoki mustaqil ravishda misol, masalalarni yechishlariga qarab o'quvchilar baholanadi. iii.yangi mavzuning bayoni: 1-misol. olimpiada mayog‘ini minglab yuguruvchilar qo‘lmaqo‘l uzatib o‘yin o‘tkaziladigan joyga yetkazadilar. agar bir kunda 192 km masofa bosib o‘tilsa, 5 kunda o‘rtacha qancha masofa o‘tiladi? yechish: 192 · 5 = 960 javob: 960 km masofa bosib o`tiladi . 2 – masala. zavodda bir kunda diagrammada ko‘rsatilgan miqdordagi mahsulotlar konservalanadi. 2 kunda qancha mahsulot konservalanadi? [image: ] 1. 70 · 2 = 140kg 2. 30 · 2 = 60 kg 3. 90 · 2 = 180 kg. [image: ] 3-masala. sonlar o‘qida a va d nuqtalarga mos keluvchi sonlarni toping. [image: ] yechish; …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 8 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"3_sinf_mmatematika_yechimlari_2_chorak_2021_2022_yil_uchun_100%" haqida

[bookmark: _goback]sana____________202___yil mavzu: 276:4 ko‘rinishidagi ifodalar 1 – 7 – misol va masalalar darsning maqsadi:ta`limiy: sonni 10, 100 marta orttirish bo'yicha bilim, ko'nikma va malakalarini shakllantirish. uch xonali sonni bir xonali songa yozma bo‘lish usullari haqida bilim berish. f.k.1.o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy:yurt tinchligi, xalq farovonligi, millatlararo totuvlik, diniy bag’rikenglik tushunchalarining mazmunini tushuntirish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; .rivojlantiruvchi:yangi dars texnolo...

Bu fayl DOCX formatida 8 sahifadan iborat (278,6 KB). "3_sinf_mmatematika_yechimlari_2_chorak_2021_2022_yil_uchun_100%"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 3_sinf_mmatematika_yechimlari_2… DOCX 8 sahifa Bepul yuklash Telegram