3_sinf_matematika_4_chorak_yangi_2021_2022_to`liq_hajmda_pechatga

DOC 15 стр. 3,9 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 15
o`qituvchi [image: image170.jpg][image: image171.png] ____________ viloyati __________ tumani xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi ____-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _____________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan iv-chorak dars ishlanmalari [image: image172.png] 2021-2022-o’quv yili 3-sinflar matematika fanidan ishlanmalar tayyorlashda foydalanilgan iv-chorak taqvim rejasi t/r mavzular soat iv-chorak 1 bir xil maxrajli kasrlarni qo‘shish 1 2 bir xil maxrajli kasrlarni qo‘shishni mustahkamlash 1 3 bir xil maxrajli kasrlarni ayirish 1 4 bir xil maxrajli kasrlarni ayirishni mustahkamlash 1 5 yuz o‘lchov birliklari 1 6 yuz o‘lchov birliklarini mustahkamlash 1 7 yuzlarni taqqoslash 1 8 15-nazorat ishi 1 9 vaqt o‘lchovi birliklari 1 10 vaqt o‘lchov birliklari orasidagi munosabat 1 11 kalendar 1 12 burchak gradusi 1 13 burchak gradusini mustahkamlash 1 14 doiraviy diagrammalar. 1 15 o‘nli kasrlar 1 16 o‘nli kasrlarni mustahkamlash 1 17 16-nazorat ishi 1 18 noto‘g‘ri kasrlarni o‘nli kasr ko‘rinishida ifodalash 1 19 noto‘g‘ri kasrlarni o‘nli kasr ko‘rinishida ifodalashni mustahkamlash …
2 / 15
________________________________ mavzu: bir xil maxrajli kasrlarni qo‘shish darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni “ bir xil maxrajli kasrlarni qo‘shish ” xossalari bilan tanishrirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash f.k.3: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish. darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: savol javob, tushuntirish darsning jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob darsning shiori: «men yulduz bo'lmoqchiman » darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa …
3 / 15
] [image: image178.png] 2. to‘g‘ri to‘rtburchakni teng olti bo‘lakka bo‘lib, bitta bo‘lagini bo‘yang. endi yana bitta bo‘lagini bo‘yang. jami to‘rtburchakning qancha qismi bo‘yaldi? [image: image179.jpg]javob:jami 6dan 2 qismi bo`yaldi. yechish: [image: image2.png]+ [image: image4.png]=[image: image6.png] javob: to‘rtburchakning oltidan ikki qismi bo‘yalgan. maxraji bir xil kasrlarni qo‘shish uchun kasr maxraji o‘zi yoziladi, suratlari qo‘shiladi. 3.kasrlarni qo`shing. [image: image8.png] +[image: image10.png] =[image: image12.png] [image: image14.png] + [image: image16.png] =[image: image18.png] [image: image20.png] + [image: image22.png] = [image: image24.png] [image: image26.png] + [image: image28.png] = [image: image30.png] [image: image32.png] + [image: image34.png] = [image: image36.png] [image: image38.png] + [image: image40.png] = [image: image42.png] iv. yangi mavzuni mustahkamlash. shakllarning qancha qismi bo‘yalgan? qancha qismi bo‘yalmagan? kasr ko‘rinishida yozing. bo‘yalgan va bo‘yalmagan qismlarning yig‘indisini toping kavadrat: uchburchak to`g`rito`rtburchak [image: image44.png] + [image: image46.png] = [image: image48.png] [image: image50.png] + [image: image52.png] = [image: image54.png] [image: image56.png] + [image: image58.png] = [image: image60.png] 5. kasrning surati …
4 / 15
a ifodalang va ularning yig‘indisini toping. [image: image74.png] + [image: image76.png] =[image: image78.png] o`ibdo`:______________________________ sana:________________________________ mavzu: bir xil maxrajli kasrlarni qo‘shishni mustahkamlash darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni “ bir xil maxrajli kasrlarni qo‘shishni” xossalari bilan tanishrirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash f.k.3: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish. darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: savol javob, tushuntirish darsning jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob darsning shiori: «men yulduz bo'lmoqchiman » darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism …
5 / 15
9 bo‘lakka teng bo‘ling. besh bo‘lagini sariqqa, ikki bo‘lagini yashil rangga bo‘yang. natijada, kvadratning qancha qismi bo‘yaldi? bo‘yalgan qismini kasr ko‘rinishida ifodalang va ularning yig‘indisini toping. [image: image80.png] + [image: image82.png] = [image: image84.png] javob: [image: image86.png] qismi bo`yalgan 2. 1) 6, 14, 20 sonlarining yarmini toping. 2) 6,15 sonlarining uchdan bir qismini toping. 3) 8, 16, 24 sonlarining choragini toping iv. yangi mavzuni mustahkamlash. rasm asosida masala tuzing va uni yeching: [image: image87.png] berilgan: 26 metrlik havorang ibp g`altagi 18 m etrlik sariq ip g`altagi havorang ip to`plamida 3 ta g`altak ip bor sariq ip to`plamida ta g`altak ip bor jami iplar rangi qarab necha metrdan va ularning jami uzunligi qancha? 26 ∙ 3=78 18 ∙ 3=54 54+78=132 javob jami iplarning uzunligi 132 metr 4. savatdagi anorning choragi 6 dona bo‘lsa, yarmi necha donani tashkil etadi? uchdan bir qismi​chi? 6 ∙ 4=24 24:2=12 24:3=8 javob yarmi 12 ta 3 …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 15 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "3_sinf_matematika_4_chorak_yangi_2021_2022_to`liq_hajmda_pechatga"

o`qituvchi [image: image170.jpg][image: image171.png] ____________ viloyati __________ tumani xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi ____-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _____________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan iv-chorak dars ishlanmalari [image: image172.png] 2021-2022-o’quv yili 3-sinflar matematika fanidan ishlanmalar tayyorlashda foydalanilgan iv-chorak taqvim rejasi t/r mavzular soat iv-chorak 1 bir xil maxrajli kasrlarni qo‘shish 1 2 bir xil maxrajli kasrlarni qo‘shishni mustahkamlash 1 3 bir xil maxrajli kasrlarni ayirish 1 4 bir xil maxrajli kasrlarni ayirishni mustahkamlash 1 5 yuz o‘lchov birliklari 1 6 yuz o‘lchov birliklarini mustahkamlash 1 7 yuzlarni taqqoslash 1 8 15-nazorat ishi 1 9 vaqt o‘lchovi birliklari 1 10 vaqt o‘lcho...

Этот файл содержит 15 стр. в формате DOC (3,9 МБ). Чтобы скачать "3_sinf_matematika_4_chorak_yangi_2021_2022_to`liq_hajmda_pechatga", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 3_sinf_matematika_4_chorak_yang… DOC 15 стр. Бесплатная загрузка Telegram