6 adabiyot konspekt k li

DOC 145 pages 1.3 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 145
[image: image1][image: image2.jpg][image: image3.jpg] “tasdiqlayman” __-maktab rahbari: ___________________________ toshkent shahri ___________ tumani xalq ta’lim bo’limi tasarrufidagi _-umumta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi ________________________________ning adabiyot fanidan [image: image7.jpg] [image: image4.jpg][image: image5.png] [image: image6.png] «adabiyot» 6 sinflar uchun 6-____sinf «______» 6-___sinf «_________» mavzu: ma’naviyat xazinasi darsning maqsadi: a) ta’limiy: adabiyot fanining nazariy va amaliy asoslarini o’rganish jarayonida o’quvchilarda estetik did, estetik ong, adabiyotga muhabbat, badiiy tafakkur va tasavvurini kamolga yetkazish va barkamol avlod tarbiyasiga zamin yaratish. b) tarbiyaviy: adabiyot fani orqali o’quvchilarga dts asosida dars berish. shu bilan bir qatorda milliy va mumtoz adabiyotimizga milliy iftihor, qadriyat sifatida e’tirof etish va uni hurmat qilishga o’rgatish. c) rivojlantiruvchi: o’quvchilarni tafakkur va idrokini kengaytirish, ularni mustaqil fikrlashga o’rgatish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: mediamanba va kutubxonalardan zarur ma’lumotlarni topa olish va ulardan foydalanish. o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: doimiy ravishda o‘z-o‘zini ma’naviy rivojlantirish, mustaqil o‘qib-o‘rganish. ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: oila, maktabda bo‘layotgan tadbirlarda faol …
2 / 145
ilarning og’zaki nutqini o’stirish ii. o’tgan mavzuni so’rash. a) individual - tarqatma materiallar, kartochka. b) frontal (guruh bilan ishlash) iii. yangi mavzu: adabiyotning aynan ma’naviyat xazinasi ekanligining yana bir sababi shundaki, uning bag‘rida hozirga qadar insoniyat ardoqlab kelayotgan eng tansiq hislar - insonparvarlik (gumanizm), adolat, shafqat, o‘zaro hamjihatlik, do‘stlik, mehr va muruvvat, sevgi-muhabbat, go‘zallikka tashnalik singari o‘lmas insoniy hiyg‘ular jamuljamdir. adabiyotga oshno tutingan odam qalbiga bu hislar ko‘chib o‘tishi, uni hazrati insonga aylantirishi, hayotiga nur olib kirib, turmushini turfa mazmun bilan boyitishi aniqdir. yurtboshimiz «yuksak ma’naviyat - yengilmas kuch» asarida xalqimizdan yetishib chiqqan, uning dunyoga ma’rifatli millat sifatida tanilishiga ulkan hissa qo‘shgan buyuk ijodkorlar xizmatiga yuksak baho berar ekan, jumladan, mutafakkir bobomiz alisher navoiyni quyidagicha ta’riflaydi: «agar bu ulug‘ zotni avliyo desak, u avliyolarning avliyosi, mutafak-kir desak, mutafakkirlarning mutafakkiri, shoir desak, shoirlarning sultonidir». ko‘ryapsizki, xalqqa xizmat qilmoq uchun, uning yodida abadiy qolmoq uchun so‘zga, adabiyotga, ma’rifat va ma’naviyatga sidqidildan xizmat …
3 / 145
n qiziqadigan do‘stlaringiz yurish-turishiga, odob-axloqiga razm solib qarasangiz, ular boshqalardan ancha ajralib turishini sezmaslik-ko‘rmaslik ham mumkin emas. ularning gap-so‘zlari salmoqli, mazmunli bo‘lib borayotgani, bu bolalar ko‘cha changitib yurishdan ko‘ra biror foydali mehnat qilishga harakat qilishlari, uyatsiz so‘zlar bilan lafzini bulg‘ashdan tiyilishlarini ham sezsangiz kerak. ular uyda yozib kelgan inshosi yoki referatini o‘qib berayotganida eng to‘polonchi sinfdoshlaringiz ham jimgina eshita boshlagani ham bor gap. xo‘sh, bu kitobsevar bolalarning boshqalardan bir-ikki qadam oldinroqqa o‘tib olishlariga ham ota-onalar, ham ustozlarning nazariga tushishlariga ko‘proq nima sabab bo‘ldi? nega ko‘plab fan olimpiadalarida aksariyat o‘shalar g‘olib chiqyapti? nega maktabingizda o‘tkazilayotgan «davlat tili bayrami»ga sinfingizdan aynan shu bolalar tanlab olindi? nima uchun bu do‘stlaringiz ortidan turli xunuk gaplar eshitmaysiz? ularni boshqalardan ildamroq yurishiga kuch berayotgan narsa nima ekan? barakalla, to‘g‘ri topdingiz! buning nomi - ma’rifat. kitob orqali, adabiy asarlarni o‘qib-o‘rganish tufayli orttirilgan bebaho boylik - ma’naviyat va ma’rifat! iv. yangi mavzuni mustahkamlash: og’zaki savol-javob. v. uyga vazifa. …
4 / 145
rni mustaqil fikrlashga o’rgatish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: mediamanba va kutubxonalardan zarur ma’lumotlarni topa olish va ulardan foydalanish. o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: doimiy ravishda o‘z-o‘zini ma’naviy rivojlantirish, mustaqil o‘qib-o‘rganish. ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: oila, maktabda bo‘layotgan tadbirlarda faol ishtirok etish, barcha bilan xushmuomalada bo‘lish. milliy va umummadaniy kompetensiya: umuminsoniy va milliy qadriyatlarni e’zozlash, orasta kiyinish. dars uslubi: an’anaviy, noan’anaviy (tagiga chizilsin) dars jihozi: darslik, kompyuter, tarqatma materiallar, ko’rgazmali qurollar... dars shiori: adabiyotga e’tibor – kelajakka, ma’naviyatga e’tibor. (i.a.karimov) foydalaniladigan adabiyotlar: 1) «adabiyot» 6-sinf uchun darslik. 2) 6-sinf «adabiyot» darsligining elektron varianti. i. darsning borishi: a) salomlashish b) navbatchilik hisoboti, sinf tozaligi va davomatni nazorat qilish c) kirish suhbati, o’quvchilarning og’zaki nutqini o’stirish ii. o’tgan mavzuni so’rash. c) individual - tarqatma materiallar, kartochka. d) frontal (guruh bilan ishlash) iii. yangi mavzu: taniqli o‘zbek adibi g‘afur g‘ulomning tarjimayi holi, «mening o‘g‘rigina bolam» nomli hikoyasi bilan o‘tgan o‘quv yilida tanishgan edingiz. yodingizda bo‘lsa, …
5 / 145
andi. bunga qo‘shimcha, yurtimizni bosib olgan chor rusiyasi mustamlakachilari urash ortidagi og‘ir qora ishlarni bajartirish uchun bizning o‘lkamizdan ham erkaklarni - qo‘lidan ish keladigan kishilarni majburan mardikorlikka olib ketardi. boquvchisidan ajragan xonadonlar, ayollar va bolalar nihoyatda ayanchli ahvolda qolgan, shu sharoitda, og‘ir mehnat bilan yetishtiriladigan aksariyat noz-ne’matlarni chor hukumati turli bahonalar, aldovlar bilan yurtdan tashib ketardi. ko‘chalarda daydib yurgan to‘p-to‘p tilanchilar va gadoylar safiga urush bo‘layotgan joylardan jon saqlash uchun qochib kelgan yuz minglab och odamlar ham qo‘shilgandi. bo‘lg‘usi adib mana shu musibatga to‘la kunlarni o‘z boshidan o‘tkazar ekan, bolalik tasavvurida bu ko‘rgiliklar uzoq muddatga muhrlanib qolmasligi, qalbini larzaga solmasligi mumkin emas edi, albatta. keyinchalik -1936-yilda yozuvchi bu o‘tmish hodisalarini xayolida qayta jonlantiradi va o‘zining mashhur «shum bola» nomli qissasini yaratadi. bu qissa uning umrining oxiriga qadar yanada sayqallanib, boyib boradi, o‘tgan asrning 60-yillarida hozirgi mukammal holiga keltiriladi. quyida ana shu qissadan bir parchani e’tiboringizga havola qilar ekanmiz, avvalo bu …

Want to read more?

Download all 145 pages for free via Telegram.

Download full file

About "6 adabiyot konspekt k li"

[image: image1][image: image2.jpg][image: image3.jpg] “tasdiqlayman” __-maktab rahbari: ___________________________ toshkent shahri ___________ tumani xalq ta’lim bo’limi tasarrufidagi _-umumta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi ________________________________ning adabiyot fanidan [image: image7.jpg] [image: image4.jpg][image: image5.png] [image: image6.png] «adabiyot» 6 sinflar uchun 6-____sinf «______» 6-___sinf «_________» mavzu: ma’naviyat xazinasi darsning maqsadi: a) ta’limiy: adabiyot fanining nazariy va amaliy asoslarini o’rganish jarayonida o’quvchilarda estetik did, estetik ong, adabiyotga muhabbat, badiiy tafakkur va tasavvurini kamolga yetkazish va barkamol avlod tarbiyasiga zamin yaratish. b) tarbiyaviy: adabiyot fani orqali o’quvchilarga dts asosida dars ...

This file contains 145 pages in DOC format (1.3 MB). To download "6 adabiyot konspekt k li", click the Telegram button on the left.

Tags: 6 adabiyot konspekt k li DOC 145 pages Free download Telegram