6-sinf tasviriy san'at yillik

DOCX 5 sahifa 2,0 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 5
sana sinf 6-a 6-b 6-v 6-g mavzu: o'rta asrlar tasviriy san’ati da usul va yo’n alishlar. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: naturaning xarakterli jihatlarini kuzatish,tahlil qilish vaifodalay olish kompitensiyasi. rivojlantiruvchi maqsad.o`zini o`zi rivojlantirish kompitensiyasi. tarbiyaviy maqsad.tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomlibo’lish ruhida tarbiyalash. dars turi: yangi bilim beruvchi dars metodi: tushuntirish,suhbat. dars jihozi: ko’rgazmaliqurollar va plakatlar. darsning borishi. tashkiliy qism. a) o’quvchilar bilan salomlashish.b) navbatchining axboroti.v) davomatni aniqlash. uyga vazifa so`rab baholanadi va o`tilgan mavzu mustahkamlanadi yangi mavzu bayoni: [image: ][image: ] dastgohli rangtasvirda badiiy jarayon juda tezlik bilan rivojlanib ilgarilab ketdi. chunk» ko’pgina bo’lib o’tgan ko’rgazmalar shuni tasdiqlaydiki, mazkur davr rangtasviri uslub va kompozisiyasi vechimining turli-tumanligi bilan ham ajralib turadi. bu rangtasvirda ijod qilayotgan rassomlarga erkinlik berilganining natijasidir. bu jarayon badiiy tasvirni akslpantirishda shakl va vositalarni mustaqil tanlash imkonini beruvchi yangi davr bilin ko’p jihatdan bog’liq. tasviriy san’at tarixida o’rta asrlar san’ati katta ahamiyatga ega bo’ldi. v vaqtlarda turli san’at oqimlari va …
2 / 5
lanadi. 12 va 15 - 16 asr o’rtalari san’atidagi yetakchi uslub. “gotika” atamasi uyg’onish davrida kiritilgan bo’lib, o’rta asrlarning barcha san’atini “varvarlarniki” (bosqinchiiarniki) deb, kamsitish ma’nosida qo’llanilgan. 19 asrdan boshlab 10 - 12 asrlar san’atiga nisbatan “roman uslubi” atamasi qo’lianilishi kiritilganidan keyin ’‘gotika uslubi” ning xronologik tartibi chegaralanib qolgan. ko’pincha me’morlikka nisbatan qo’llanilgan gotika ^slubining rangtasvir bilan aloqasini haykaltoroshlik bilan uzviy tarzda vitraj san’ati misolida ko’rishimiz mumkin.shu kabi roman san’ati ham rimniki degan ma’n^ni beradi va uning yaratilishi qadim italiya san’at turlarini o’zida aks ettiradi.har bir xalqning o’ziga xos san’ati turlari, usullari mavjud bo’lib shu joyning xayoti. tabiati, yashash tarzi bilan uyg’unlashib ketadi. shuning uchun ham tasviriy san’at asarlarini kuzatib qarar ekanmiz u xalq to’g'risida tassovurimiz oriib, kerakli ma’lumotlarga ega ham bo’lib boraniiz,bu ma’lumotlar usha xalqning madaniyatini, ma’naviy dunyosini ko’rsatadi. xalq amaliy san’atining naqsh elementlari me'morchilikda ham bor. bunda islimiy naqshlar, grix naqshlari bilan ham oxang keladi.samarqand shahrida shohi - …
3 / 5
avzu: xitoy va yaponiya tasvirlash san`ati usuli. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o`quvchilarga xitoy va yaponiya tasvirlash san`ati usuli haqida tushuncha berish. f.k tasvir yoki haykalning bosqichlari ketma-ketligini to`g`ri bajarish kompetensiyasi. tarbiyaviy maqsad: tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomli bo’lishga tarbiyalash. t.k milliy umummadaniy kompetensiya rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarning bilim malaka ko`nikmalarini rivojlantirish. t.k o`zini ozi rivojlantirish kompetensiyasi. dars turi: yangi bilim beruvchi. dars metodi: tushuntirish,savol-javob,amaliy ish. dars jihozi: tarqatma savollar, akt darsning borishi. i.tashkiliy qism. a)o’quvchilarbilansalomlashish.b)navbatchiningaxboroti.v)davomatnianiqlash. ii. o`tilgan mavzuni takrorlash. __o`rta asrlarda qanday yo`nalishlar paydo bo`la boshladi ? –resenans nima? __me`morchilik qanday turlarga kiradi? uyga vazifa tekshiriladi, o`quvchilar baholanadi. iii. yangi mavzu bayoni. o’quvchilarning oldingi darsda o'rgangan materiallami surab chiqiladi. o’rta asrlar tasviriy san'at haqida bolalarda qandav bilimlar paydo bo’lganligini o’rganiladi. hammaga tegishli savollar berib faqat qo’i ko’tarib bilgan o’quvchilar javob berishi talab qilinadi. hammani faollashtirish uchun savollarni oldindan tuzib qo’yilsa yaxshiroq bo’ladi. albatta bu suhbat uchun oldindan tayyorlangan savollar, suratlar bo’lishi lozim. savollarga …
4 / 5
li bo'lib chiqadi. rasm chizishni boshlashdan oldin rassomlardan rashid temirovning “bibixonim hovlisida bahor". “samarqand'’, pavei ben'kovning “sharqona ko’cha”, “chor minor maschidi”, aleksiy jurovning “shohizinda”, bahtiyor boboyevning “sharqona manzara”. lev burening “samarqand”, “registon”. zommeming “registon” “kuxna samarqand” kabi asarlarining foto reproduksiyalarini tomosha qilish mumkin. o’zbekistonning qadimiy shaharlariga bag'islilangan ko'plab rassom asarlarining foto nusxalari bor. bulami tomosha qilish orqaii ham siz ko'p narsaiarni o’rganib olishingiz mumkin. shuning uchun ham siz bulardan olgan tassurotlaringiz asosida turli rasmlar chizishingiz mumkin. shular asosida sharqona shah^' mavzusiga kompozisiya ishlasangiz bo’ladi. chizgan suratingizni akvarel buyog’ida buyashingiz lozim. chunki buyoqda rasm juda chiroyji chiqadi. me’moriy binoni turli variantlarda ishlash, chizish ham mumkin. xuddi shu mavzuniyeng o’zini jarnoa bo’iib chizish ham mumkin. bulami joylashtirishni bilish ham katta mahorat talab qiladi. iv. mustahkamlash o’tilgan mavzu bo’yicha o’quvchilar bilan savol-javob o’tkazish. v. dars yakuni darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholanadi. vi. uyga vazifa a)mavzuni o’qibkelish va darsga oid rasmlar ishlash. o’ibdo’: _________________________ …
5 / 5
i. i.tashkiliy qism. a)o’quvchilarbilansalomlashish.b)navbatchiningaxboroti.v)davomatnianiqlash. ii.o`tilganmavzuni takrorlash. a)uy ishi tekshiriladi. b)o`quvchilar baholanadi. iii. yangi darsning bayoni: tasviriy san’at tarixida o’rta asrlar san’ati katta ahamiyatga ega bo’ldi. jahon tasviriy san’atida odamlarning rasmini chizish doinio birinchi o’rinda turgan. rassomlardan leonorda da vinchi, rafael santi. mikelanjelo, tisian kabi o’yg’onish davrida ham odamning rasmini eng mukammal yaratgan edi. faqatgina o’rta osiyo xalqlarigina odam rasmini to’g’ridan chizmaganlar. ammo bizning odamlarning harakatlari miniatvura san’ati uslubida yaratilgan asarlarda odamlar harakati aks ettirilgan. tasviriy san’at asarlarini yaratishda jahon rassomlari pablo pikasso, rakuel kent, roden, pol sezann, van gog. antuan burdel, aristid mayol,shari desrio, lotrek, keie kolvis, frans mazarel, frank brengvin, x.berlaga, renatto gttuza, g.ritvalo va boshqalar ijod qilmoqdalar. bularning hammasining asarlarida odam asosiy mavzu bo’lib hisoblanadi. [image: opisanie: image5]kamoliddin behzodning miniatyuralarida “shayboniyxon”, “siston jangi”, “navoiy” pottretlari shular jumlasidandir. buyuk rus rassomi i.y’e.rcpin, surikov, konenkov, fedotov, serov, vasnesovlar odam rasmini chizishda eng yuksaklikka ko’tarilgan edi. sovetlar davrida ham aka-uka tikechevlar, …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 5 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"6-sinf tasviriy san'at yillik" haqida

sana sinf 6-a 6-b 6-v 6-g mavzu: o'rta asrlar tasviriy san’ati da usul va yo’n alishlar. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: naturaning xarakterli jihatlarini kuzatish,tahlil qilish vaifodalay olish kompitensiyasi. rivojlantiruvchi maqsad.o`zini o`zi rivojlantirish kompitensiyasi. tarbiyaviy maqsad.tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomlibo’lish ruhida tarbiyalash. dars turi: yangi bilim beruvchi dars metodi: tushuntirish,suhbat. dars jihozi: ko’rgazmaliqurollar va plakatlar. darsning borishi. tashkiliy qism. a) o’quvchilar bilan salomlashish.b) navbatchining axboroti.v) davomatni aniqlash. uyga vazifa so`rab baholanadi va o`tilgan mavzu mustahkamlanadi yangi mavzu bayoni: [image: ][image: ] dastgohli rangtasvirda badiiy jarayon juda tezlik bilan rivojlanib ilgarilab ketdi. chunk» ko’...

Bu fayl DOCX formatida 5 sahifadan iborat (2,0 MB). "6-sinf tasviriy san'at yillik"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 6-sinf tasviriy san'at yillik DOCX 5 sahifa Bepul yuklash Telegram