6-sinf adabiyot a. navoiy dars ishlanma

PPTX 18 pages 9.6 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 18
ta’limiy maqsad: a.navoiyning hayoti va ijodi bilan tanishtirish. asalaridan olingan parchalar ma’nosini tushuntirish she’riy misralarni yod olish va ifodali ijro etish. tarbiyaviy maqsad: buyuk allomalrga, ularning asarlariga va hayotiga nisbatan qiziqish uyg’otish, ular bilan faxrlanish hissini tarbiyalash. yod olingan asarlardan odob-axloq, komillik,o’zlikni anglash, vatanparvarlik haqida tushunchalarga ega bo’liish. alisher navoiy ijodi va hayotiga nisbatan qiziqishni oshirish. rivojlantiruvchi maqsad : hazrati navoiyning hayotida bo’lib o’tgan qiyinchiliklar bilan tanishtirish. do’stlik va hiyonat, ko’rolmaslik va bahllik orqali kishilarga zaraz keltirish mumkinligi haqida va yaxshilik, ezgulik, aql-idrok doim g’olb bolishi haqidagi tushunchalarini rivojlantirish. mavzu : alisher navoiyning hikmatli so`zlarining ta`limiy, tarbiyaviy ahamiyati darsning turi : yangi bilim beruvchi darsning usuli: savol-javob darsning jihozi: darslik , mavzuga oid qo'llanmalardan foydalanish, rasmlar va gazetaiar. darsning borishi: 1 tashkiliy qism. a)salomlashish b) davomatni aniqlash ii.o`tilgan mavzuni mustahkamlash shoirning haqiqiy ismini aytib bering. uning yana boshqa taxallusi bo`lganmi? u sa'diyning qaysi asarlarini yoshlik paytida o`qigan? yosh alisherning iste'dodiga …
2 / 18
oni qaysi. navoiyning "xazoyin ul-maoniy" devoni necha qismdan iborat? mutafakkirning "muhokamat ul-lug`atayn" asari qanday asar? alisher navoiy hayotining oxirgi yillarida qaysi asarini yaratgan? farididdin attorning «mantiqut-tayr» asarini yod olgan, sharafiddin ali yazdiy nazariga tushgan, mavlono lutfiy yosh shoir iste’dodiga yuqori baho bergan, kamol turbatiy e’tirofini qozongan 1469-1472 yillarda muhrdor, 1472-1476 yillarda vazir bo’lib ishlaydi. 1487-1488 yillarda astrobodda hokimlik qiladi. buyuk shoir “amiru kabir” va “amirul muqarrab” unvonlariga sazovor bo’lgan. alisher navoiy 1501-yilning 3-yanvarida sakta (tananing harakatdan qolishi) kasalligi bilan vafot etadi. navoiy merosining salmoqli qismi nasriy asarlardan iborat. ular ijtimoiy-siyosiy, axloqiy-taʼlimiy va ilmiy-falsafiy yoʻnalishdadir. «mahbub ul-qulub(1500-01) navoiyning soʻnggi yirik asari boʻlib, unda ulugʻ mutafakkir adibning hayoti davomidagi kuzatishlari, toʻplagan boy tajribasi oʻz yuqori darajasida aksini topgan. uch qismdan iborat bu asarda «soriun-nosning af'ol va ahvolining kayfiyati» (1), axloqiy muammolar (2), «mutafarriqa favoyid va amsol surati» (3) masalalari ifodalangan. a.navoiy ustozlarni doim ulug’lagan, ularni hurmat qilgan. haq yo’lida kim senga bir …
3 / 18
mi, oningkim yo`q xalq g`amidin g`ami.» baytingga bir bora qovushgan har lab, takrorlab ketgusi mahshargacha to, qaratib turibsan bu yon, ne ajab, milliard martabali jahonni hatto. a.oripov iv.yangi mavzuni mustahkamlash test savollari bilan ishlang. alisher navoiy dastlab o‘z g‘azallarini qaysi tilda yaratgan? a) arab tilida b) fors-tojik tilida c) o‘zbek tilida 2. alisherning yozgan g‘azalidan ta’sirlanib: «agar muyassar bo‘lsa edi, men o‘zimning o‘n-o‘n ikki ming forsiy va turkiy tillarda yozgan baytimni shu g‘azalga almashar edim va bu ishning yuzaga chiqishini zo‘r muvaffaqiyat hisoblardim», deb kim aytadi? a) lutfiy b) jomiy c) ganjaviy 3. husayn boyqaro nega mashhaddan marvga jo‘naydi? a) kasalligi tufayli b) toj-taxt uchun qo‘shin to‘plash maqsadida c) ota-onasining bag‘rida bo‘lish uchun qatordan alisherni har jihatdan yoqtirmagan va hirotdan surgun qilgan podshohni belgilang. a) husayn boyqaro b) abulqosim bobir c) abusaid 5. 1483 - 1485-yillarda alisher qanday baxtga erishdi? a) «xazoyin ul-maoniy» devonlarini tuzadi. b) «xamsa» asarini yaratadi. c) …
4 / 18
6-sinf adabiyot a. navoiy dars ishlanma - Page 4
5 / 18
6-sinf adabiyot a. navoiy dars ishlanma - Page 5

Want to read more?

Download all 18 pages for free via Telegram.

Download full file

About "6-sinf adabiyot a. navoiy dars ishlanma"

ta’limiy maqsad: a.navoiyning hayoti va ijodi bilan tanishtirish. asalaridan olingan parchalar ma’nosini tushuntirish she’riy misralarni yod olish va ifodali ijro etish. tarbiyaviy maqsad: buyuk allomalrga, ularning asarlariga va hayotiga nisbatan qiziqish uyg’otish, ular bilan faxrlanish hissini tarbiyalash. yod olingan asarlardan odob-axloq, komillik,o’zlikni anglash, vatanparvarlik haqida tushunchalarga ega bo’liish. alisher navoiy ijodi va hayotiga nisbatan qiziqishni oshirish. rivojlantiruvchi maqsad : hazrati navoiyning hayotida bo’lib o’tgan qiyinchiliklar bilan tanishtirish. do’stlik va hiyonat, ko’rolmaslik va bahllik orqali kishilarga zaraz keltirish mumkinligi haqida va yaxshilik, ezgulik, aql-idrok doim g’olb bolishi haqidagi tushunchalarini rivojlantirish. mavzu : alisher navo...

This file contains 18 pages in PPTX format (9.6 MB). To download "6-sinf adabiyot a. navoiy dars ishlanma", click the Telegram button on the left.

Tags: 6-sinf adabiyot a. navoiy dars … PPTX 18 pages Free download Telegram