1_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga

DOCX 16 стр. 6,5 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 16
o`qituvchi: sana__________________________ dars mavzusi: narsalar va ularning xossalari darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarni matematika darsligi bilan tanishtirish,narsalarning xossalari haqida tushuncha berish . b) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini shakllantirish. d) rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish . milliy va umummadaniy kompetensiya: hodisalarni matematik tilda ifodalash usullaridan foydalana olish va bu usullar samarali ekanligini tushuna olish; matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza olish; dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars dars metodi:an’anaviy, savol-javob,suhbat , tushuntirish , “g’aroyib xalta”, “futbol ” o’yinlari dars jihozi: darslik,tarqatma materiallar va testlar,ko’rgazmali qurollar , notebook,multimedia. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa …
2 / 16
lgan o’quv qurollari va dars tartibi bilan tanishtirish . multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar berish . rasmlar asosida o’quv qurollari tanishtiriladi va ular haqida tushuncha beriladi . o’quv qurollar nomini o’quvchilardan so’rab ularning sanog’i so’raladi .o’quvchilarga kitob , daftar to’g’ri to’rtburchak shaklida ekanligini tushuntirish . dam olish daqiqasi . kulrang g’ozlar uchdilar , ko’lmakchaga qo’ndilar . u-yon- bu yon qarashib , yana uchib ketdilar . 1 , 2 , 3 … [image: ] iv.yangi mavzuni mustahkamlash o’quvchilarga cho’plar ko’rsatiladi va sanog’i so’raladi . nechagacha sanay olasiz ? darslikdagi rasmda qizlar soni nechta ? o’gil bolalar – chi ? “g’aroyib xalta ” o’yini : chiroyli xaltaga har xil kichik o’yinchoqlar solinadi . o’quvchilar o’yinchoqlarni paypaslab topib , ularni sanash taklif etiladi . v. darsni yakunlash : “futbol ” o’yini . boshqaruvchi 1 ,2, 3 , 4 sonlarini aytadi . 5 soniga “futbol ” so’zini qo’shadi . keyin 6, 7 …
3 / 16
a darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.taskiliy qism. a)o’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish. b) ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.vatanimiz haqida suhbat o’tkazish. ii.o’quvchilar bilan kirish suhbati o’tkaziladi. o’tgan darsda nimalarni o’rgandingiz ? prezidentimiz tomonidan qanday sovg’alar oldik ? berilgan o’quv qurollar nomini ayting . ular soni nechta ? iii.yangi mavzu bayoni. o’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi.o’quvchilarga narsalarning rangi , shakli , o’lchami mavzusini o’rganilishi tushuntiriladi. multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi. o’quvchilarga 3, 4 ta har xil o’lchamdagi rangli kvadratlar ko’rsatiladi. bu shaklning nomi, rangi, o’lchami tushuntiriladi. sinf xonasida kvadrat shakliga ega bo’lgan narsalar so’raladi . turli o’lchamdagi koptoklar ko’rsatiladi. ularning shakli , rangi , sanog’i , o’lchami so’raladi . darslikda …
4 / 16
? geometrik shakllar nomini ayting . o’quvchilardan narsalarning rangi , shakli , o’lchamini so’rash . v. darsni yakunlash. o’quvchilarning darsdagi faoliyatiga qarab rag’batlantirish . vi.uyga vazifa: o’rganib kelish . o`ibdo`:______________________________ sana__________________________ mavzusi: narsalarni o'lchamlari bo’yicha taqqoslash dars maqsadi: a) ta’limiy maqsadi: o’quvchilarda turmushda bir xil , har xil , uzun –qisqa , baland -past narsalar haqida bilim berish b) tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda dars berish jarayonida birodarlik, hozirjavoblik , topqirlik fazilatlarini tarbiyalash . d)rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish . ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: boshqalar fikrini tinglab, tushuna olish va o‘z fikrini himoya qila olish; milliy va umummadaniy kompetensiya: matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: murakkab bo‘lmagan hisoblashlarda hisoblash vositalardan foydalana olish. dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars dars metodi:an’anaviy, savol-javob,suhbat , “ nima o’zgardi? ”o’yini. dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar, ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia ilovasi. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti …
5 / 16
o’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi . multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi . ekranda ikki xil kitob javoni ko’rsatiladi . o’quvchilar javonlarning katta - kichikligini , ulardagi kitob soni bir xil , ammo o’lchami har xil ekanligini solishtiriladi . [image: ] sochiqlar nechta ? ularning ranglari qanaqa , qalin - yupqaligi haqida nima deyish mumkin ? daraxtlarning qaysi baland yoki qaysi biri past ekanligini ayting . daraxtlarning qanday turini bilasiz ? mevali va manzarali daraxtlar . mevali daraxtlarni mevasini yeymiz, manzarali daraxtlarni soyasida dam olamiz [image: ] daraxtlarning inson hayoti uchun qanday foydasi bor ? darslikda berilgan rasmlar asosida ishlash . kvadratlar qanday rangda ? ranggi va o’lchami haqida tushunchalar beriladi iv.yangi mavzuni mustahkamlash. rasmda ko’rsatilgan buyumlarni narsa - buyumlarning uzun - qisqaligi aniqlanadi . sinf xonasidagi buyum va o’quv qurollarini o’lchami bo’yicha taqqoslanadi . daftar bilan ishlash . darslikda berilgan shakl doskaga chizib ko’rsatiladi , so’ng havoda …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 16 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "1_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga"

o`qituvchi: sana__________________________ dars mavzusi: narsalar va ularning xossalari darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarni matematika darsligi bilan tanishtirish,narsalarning xossalari haqida tushuncha berish . b) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini shakllantirish. d) rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish . milliy va umummadaniy kompetensiya: hodisalarni matematik tilda ifodalash usullaridan foydalana olish va bu usullar samarali ekanligini tushuna olish; matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsi...

Этот файл содержит 16 стр. в формате DOCX (6,5 МБ). Чтобы скачать "1_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 1_sinf_matematika_1_chorak_yang… DOCX 16 стр. Бесплатная загрузка Telegram