1_sinf_matematika_2_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga

DOCX 14 стр. 3,0 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 14
sana:_______________________ mavzu: qo‘shishning o‘rin almashtirish xossasi darsning maqsadi: a)ta’limiy: o’quvchilarga qo’shiluvchilarning o’rinlarini almashtirish mavzusini hayot bilan bog’lagan holda tushuntirish va misol- masalalar yechish malakasini mustahkamlash. b)tarbiyaviy: o’quvchilarni matematik shakllarni bir – biridan farqlashga o’rgatish, mehnat-sevarlikni, estetik didni shakllantirish. d)rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash. tk:milliy va umummadaniy kompetensiya: hodisalarni matematik tilda ifodalash usullaridan foydalana olish va bu usullar samarali ekanligini tushuna olish; fk:matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya: berilgan narsalarni xossasiga ko‘ra bir yoki bir nechta to‘plamlarga ajrata oladi; narsalar juftliklarini tuzib, to‘plamlarni soni bo‘yicha taqqoslay oladi va natijani “ko‘proq”, “kamroq”, “qancha bo‘lsa shuncha”, “soni bir hil”, “bir nechta ko‘p”, “bir nechta kam” so‘zlari bilan ifodalay oladi. dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars dars metodlari: suhbat, tushuntirish, munozara, ko’rgazmalilik. savol-javob. dars jihozlari: matematika darsligi, daftar va mavzuga oid rasmlar. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 …
2 / 14
ri tekshiriladi. iii. yangi mavzu bayoni yangi mavzini hayot bilan bog’lagan holda turli xil rasmlar parrandalar, shakllar va jadvallar bilan ko’rgazma asosida boshlanadi. 2+1= 3 1+2=3 1-misol. 5 + 2 = 7 6 + 3 = 9 5 + 4 = 9 2 + 5 = 7 3 + 6 = 9 4 + 5 = 9 2.rasm asosida masala [image: ] rasmdagi olchalarni qo’shadilar. 3 + 2 = 5 2 + 3 = 5 3- misol “o’rniga qo’y “ o’yini orqali bajariladi. 8 + 2 = 10 8 + 1 = 9 7 + 2 = 9 2 + 8 = 10 1 + 8 = 9 2 + 7 = 9 dam olish daqiqasi o’tkazish. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. o`quvchilarga o`tilgan mavzular yuzasidan qiyinchilik tug`dirgan joylariga qo`shimcha to`ldirishlar beriladi v ava ularning savollariga javob beriladi misollar ishlanadi 4-misol.”baliqchalar “ o’yini. [image: ] 8+1=9 6+3=8 6+3=9 8+1=9 7+2=9 4+5=9 …
3 / 14
o’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism. o‘quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash. o‘quvchilar diqqatini darsga jalb etish. ii.o’tgan mavzuni mustahkamlash o’tgan darsda mavzuga asosan misollar yozma bajariladi. o’quvchilarning og’zaki qo’shish va ayirish xotiralarini mustahkamlanadi. masalan : doskada misollar yechish bo’yicha bilimlarini tekshirish . 7 – 6 = 1 5 – 5 = 0 7 – 2 = 5 10 – 8 = 2 9 – 3 = 6 8 – 4 = 4 6 – 5 = 1 10 – 9 = 1 o’quvchilarning olgan bilimlari tekshiriladi. iii. yangi mavzu bayoni yangi mavzini hayot bilan bog’lagan holda turli xil rasmlar hayvonlar, gullar va jadvallar bilan ko’rgazma asosida boshlanadi. 1 – misol.rasm asosida masala tuzib yechiladi. [image: …
4 / 14
osida matematika fani bo’yicha ta’lim berish. matematik tayyorgarlikni belgilash. ta’limiy: o’quvchilarning sanoq texnikasini, to’g’ri va teskari sanash qobiliyatlarini boyi-tish. sonlarni o’zaro taqqoslash , 11 dan 20 gacha bo’lgan ichida misollar yeshishni o’rgatish. tk3 masala yechish orqali ijtimoiy hayotdagi vaziyatlarga nisbatan o‘zining ijobiy munosabatini bildira olish; fk2 amaliy vaziyatlarda o‘rganilgan matematik tushunchalar va algoritmlarni qo‘llay oladi. tarbiyaviy: o’quvchilarda vatanga nisbatan mehr uyg’otish. o’quvchilarda topqirlik va zukkolik fazilatlarini tarbiyalash. tk3 o‘qishga va yangi bilimlarni egallashga qiziqish.tk4 milliy bayramlarimizga oid sana va vaqtlarni bilish, ularni kundalik hayotda qo‘llay olish;zaminimizda yashab o‘tgan buyuk allomalarimizning matematikaga qo‘sh gan hissalarini tushuna olish. rivojlantiruvchi: o’quvchilarni og’zaki va yozma hisoblash malakalarini o’stirish. fk1 o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; burchaklarning asosiy turlarini (masalan, to‘g‘ri, o‘tkir, o‘tmas burchaklar) tasavvur qila oladi, solishtira oladi va tasvirlay oladi; dars turi: yangi tushuncha berish. metodi: aralash, savol-javob , mustaqil ish.. jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, matematika darsligi. darsning borishi: …
5 / 14
isol. jadvalda qanday sonlar tasvirlangan. [image: ] 4. 12, 14, 16, 18, 20 sonlarining har bir raqami nimani bildiradi? 5. bo‘sh kataklarni to‘ldiring: 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 o’quvchilar javoblarini nazorat qilish xatolar ustida ishlashni o’rgatish. (o’quvchilar javoblarini mustahkamlash, ularni fikrlarini to’g’riligini tasdiqlash). iv. yangi mavzuni mustahkamlash. o`quvchilarga o`tilgan mavzular yuzasidan qiyinchilik tug`dirgan joylariga qo`shimcha to`ldirishlar beriladi v ava ularning savollariga javob beriladi misollar ishlanadi 6 – misol. 1 ta o‘nlik va 8 ta birlikdan, 1 ta o‘nlik va 3 ta birlikdan, 1 ta o‘nlik va 5 ta birlikdan iborat sonni yozing. 18, 13, 15. v. o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.: darsda faol qatnashgan, doskada misol masala bajargan va birinch bo`lib bajargan o`quvchilarni baholayman. uyga vazifani e`lon qilaman. vi. uyga vazifa: 7 – misol. taqqoslang: 11 12 15=15 18>17 o’ibdo’: ________________ sana:_______________________ mavzu: 11 dan 20 gacha bo‘lgan sonlarning o‘nlik tarkibi maqsad: o’quvchilarga dts talablari …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 14 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "1_sinf_matematika_2_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga"

sana:_______________________ mavzu: qo‘shishning o‘rin almashtirish xossasi darsning maqsadi: a)ta’limiy: o’quvchilarga qo’shiluvchilarning o’rinlarini almashtirish mavzusini hayot bilan bog’lagan holda tushuntirish va misol- masalalar yechish malakasini mustahkamlash. b)tarbiyaviy: o’quvchilarni matematik shakllarni bir – biridan farqlashga o’rgatish, mehnat-sevarlikni, estetik didni shakllantirish. d)rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash. tk:milliy va umummadaniy kompetensiya: hodisalarni matematik tilda ifodalash usullaridan foydalana olish va bu usullar samarali ekanligini tushuna olish; fk:matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya: berilga...

Этот файл содержит 14 стр. в формате DOCX (3,0 МБ). Чтобы скачать "1_sinf_matematika_2_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 1_sinf_matematika_2_chorak_yang… DOCX 14 стр. Бесплатная загрузка Telegram