takrorlash 3-dars 140 mavzu

PDF 9 стр. 3,8 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 9
___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: takrorlash darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni takrorlash bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash f.k.3: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish. darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: savol javob, tushuntirish darsning jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu …
2 / 9
h, balx, buxoro va samarqandda tahsil koʻrgan. malikshoh va nizomulmulk (1019—92) daʼvati bilan 1074- yilda isfahonda rasadxona qurdirgan va unga rahbarlik qilgan. yulduzlar jadvali https://uz.wikipedia.org/wiki/nishopur https://uz.wikipedia.org/wiki/matematik https://uz.wikipedia.org/wiki/astronom https://uz.wikipedia.org/wiki/faylasuf https://uz.wikipedia.org/wiki/hakim https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=mutafakkir&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/shoir https://uz.wikipedia.org/wiki/balx https://uz.wikipedia.org/wiki/buxoro https://uz.wikipedia.org/wiki/samarqand https://uz.wikipedia.org/wiki/nizomulmulk https://uz.wikipedia.org/wiki/isfahon https://uz.wikipedia.org/wiki/rasadxona (zij), 1079-yilda yangi isloh qilingan taqvim (kalendar) tuzgan. bu taqvim yevropada undan 500 yil keyin joriy qilingan grigoriy kalendaridan ham aniqroq boʻlgan. umar xayyom ilmda ham, ijodda ham oʻzini shayx urrais abu ali ibn sinoning hassos va sadoqatli shogirdi hisoblagan. ibn sino asarlarini tushunmagan kishilar ularni izohlash va sharhlashni undan soʻraganlar. u ustozining bir qator asarlarini arabchadan forschaga tarjima qilib, sharhlab bergan, uning gʻoya va qarashlarini davom ettirgan hamda targʻib qilgan. xorazmlik ulugʻ alloma abu rayho n beruniy ota-onasidan juda yosh yetim qolgan va iroqiylar xonadonida tarbiyalangan. iroqiylarning oxirgi vakili xorazmshoh, abu abdulloh muhammad ibn ahmad ibn iroq hisoblanadi. xorazmshohning jiyani — amakisining oʻgʻli abu nasr mansur ibn iroq beruniyning ustozi edi. beruniy …
3 / 9
adi. beruniy iroqiylar xonadoniga mansubligi uchun maʼmunning gʻazabidan qochib, ray shahriga (hozirgi tehron yaqinida) keladi. u rayda mashhur olim — matematik va astronom al- xoʻjandiy, tabib va faylasuf ar-roziylar bilan tanishadi. beruniy rayda oʻzining „al-faxriy sekstanti“ risolasini yozadi. 997-yil beruniy katga qaytdi. bu davrda xorazmda oʻzgarishlar boʻlib, maʼmun vafot etib, uning oʻrniga ali ibn maʼmun taxtga chiqqan edi. 997 yilda buxorolik mashhur tabib abu ali ibn sino ham urganjga keladi. https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=zij&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/kalendar https://uz.wikipedia.org/wiki/yevropa https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/astronomiya https://uz.wikipedia.org/wiki/matematika https://uz.wikipedia.org/wiki/geodeziya https://uz.wikipedia.org/wiki/geografiya https://uz.wikipedia.org/wiki/mineralogiya https://uz.wikipedia.org/wiki/990 https://uz.wikipedia.org/wiki/995 https://uz.wikipedia.org/wiki/tehron https://uz.wikipedia.org/wiki/997 https://uz.wikipedia.org/wiki/ibn_sino ii. o`tgan mavzuni mustahkamlash.o’quvchilarni bilim va ko’nikmalari tekshiriladi savollar orqali uyga berilgan vazifa so’ralib o’quvchilar baholanadi. 6. hisoblang. yevropada qanday mashhur sayyohlik shahri bor? a 27 • 3 : 9 + 180=189 d 600 – 12 • 5 :6=590 k 16 • 4 : 2 + 254=286 l 480 + 60 : 15 • 5=500 o 360 – 45 : 15 • 30=270 n 710 …
4 / 9
inglash oltin qoidalar o’tgan mavzuni mustahkamlash uchun o’quvchilar bilan quvnoq tomchilar o’yini o’tkaziladi. bu 3 ta guruhga bo’lingan tarzda amalga oshiriladi. bunda o’quvchilarga tomchilar rasmi tarqatilinadi va bolalr u tomchilarga misollar yozishi kerak bo’ladi va yozilgan misollar raqib jamoalar bilan almashiniladi. qaysi guruh ko’proq to’g’ri javob topsa g’olib bo’ladi. misollarni raqib jamoalarga yozdirishning sababi o’quvchilar o’z salohaiyatiga mos savollarni yozishadi va guruhlarga odillik teng taqsimlangan bo‘ladi bulutchalar ostidagi tomchilarga misollar yoziladi. namuna uchun misollar o’quvchilarga bo’sh shablon iii.yangi mavzu bayoni: 1. ko'paytirish jadvalidan foydalanib, esdalik sovg'alari ostida qaysi sonlar yashiringanini aniqlang. dutor ostida 30 • 226=6780 qurbaqa suviner ostida 20 • 227=4540 ko’zalar ostida 40 • 228=9120 fonus ostida 50 • 229=11450 yelpig’ich ostida 20 • 230=4600 2. 504 kishi sayohatga otlandi. ularni 28 kishilik katta avtobuslarda yoki 12 kishilik mikroavtobuslarda olib ketish mumkin. qaysi holatda koʻp va qancha koʻp avtobus kerak bo'ladi? 504 : 28=18 ta katta avtobus 504 …
5 / 9
00m deb hisoblasak, maket haqiqiy devor uzunligidan necha marta kichik? 1 ta oraliq masofa 10 + 20 + 20=50 cm 50 • 3=150 150 +10=160 cm maket uzunligi 880000 cm : 160=5500 marta kichik 7. tenglamalarni yeching. 435 + (221 + 115 ) : x=438 (123 – 86) • y + 124=420 iv.yangi mavzuni mustahkamlash: bajarilishi yuzasidan ko`rsatma beriladi: doskada va mustaqil bajariladi. mavzu yuzasidan o’quvchilarga tarqatmalar berilib savol javoblar o’tkaziladi. o’yinqaroq delfin o’yini bu o’yinda delfinlarga misollar yoziladi koptoklarga esa javoblari yoziladi o’quvchilar tezkorlikda delfinlarga to’g’ri javob yozilgan koptokni topib olishida yordam berishi zarur bo’ladi oyin uchun shablon v.o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.: darsda faol qatnashgan o`quvchilar rag`bat kartochkalari bilan rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa: 8. hisoblang. sonlardan qaysi biri katta va qancha katta: a sonimi yoki b sonimi? a: (35302 – 28394) • 600 : 400 + 34553=44915 b: 62912 – 120 • (119486 + 3964) : 3000=57974 b soni katta …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 9 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "takrorlash 3-dars 140 mavzu"

___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: takrorlash darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni takrorlash bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasin...

Этот файл содержит 9 стр. в формате PDF (3,8 МБ). Чтобы скачать "takrorlash 3-dars 140 mavzu", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: takrorlash 3-dars 140 mavzu PDF 9 стр. Бесплатная загрузка Telegram