unumdorlikka doir masalalar yechish 1-dars

PDF 9 sahifa 3,8 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 9
___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: unumdorlikka doir masalalar yechish darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni unumdorlikka doir masalalar yechish bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash f.k.3: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish. darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: savol javob, tushuntirish darsning jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni …
2 / 9
kkir shoir.nishopurda boshlangich maʼlumotni olgach, balx, buxoro va samarqandda tahsil koʻrgan. malikshoh va nizomulmulk (1019—92) daʼvati bilan 1074- yilda isfahonda rasadxona qurdirgan va unga rahbarlik qilgan. yulduzlar jadvali https://uz.wikipedia.org/wiki/nishopur https://uz.wikipedia.org/wiki/matematik https://uz.wikipedia.org/wiki/astronom https://uz.wikipedia.org/wiki/faylasuf https://uz.wikipedia.org/wiki/hakim https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=mutafakkir&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/shoir https://uz.wikipedia.org/wiki/balx https://uz.wikipedia.org/wiki/buxoro https://uz.wikipedia.org/wiki/samarqand https://uz.wikipedia.org/wiki/nizomulmulk https://uz.wikipedia.org/wiki/isfahon https://uz.wikipedia.org/wiki/rasadxona (zij), 1079-yilda yangi isloh qilingan taqvim (kalendar) tuzgan. bu taqvim yevropada undan 500 yil keyin joriy qilingan grigoriy kalendaridan ham aniqroq boʻlgan. umar xayyom ilmda ham, ijodda ham oʻzini shayx urrais abu ali ibn sinoning hassos va sadoqatli shogirdi hisoblagan. ibn sino asarlarini tushunmagan kishilar ularni izohlash va sharhlashni undan soʻraganlar. u ustozining bir qator asarlarini arabchadan forschaga tarjima qilib, sharhlab bergan, uning gʻoya va qarashlarini davom ettirgan hamda targʻib qilgan. xorazmlik ulugʻ alloma abu rayho n beruniy ota-onasidan juda yosh yetim qolgan va iroqiylar xonadonida tarbiyalangan. iroqiylarning oxirgi vakili xorazmshoh, abu abdulloh muhammad ibn ahmad ibn iroq hisoblanadi. xorazmshohning jiyani — amakisining oʻgʻli abu nasr mansur ibn iroq …
3 / 9
j (urganch)ning amiri maʼmun ibn muhammad bosib oladi. beruniy iroqiylar xonadoniga mansubligi uchun maʼmunning gʻazabidan qochib, ray shahriga (hozirgi tehron yaqinida) keladi. u rayda mashhur olim — matematik va astronom al- xoʻjandiy, tabib va faylasuf ar-roziylar bilan tanishadi. beruniy rayda oʻzining „al-faxriy sekstanti“ risolasini yozadi. 997-yil beruniy katga qaytdi. bu davrda xorazmda oʻzgarishlar boʻlib, maʼmun vafot etib, uning oʻrniga ali ibn maʼmun taxtga chiqqan edi. 997 yilda buxorolik mashhur tabib abu ali ibn sino ham urganjga keladi. https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=zij&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/kalendar https://uz.wikipedia.org/wiki/yevropa https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/astronomiya https://uz.wikipedia.org/wiki/matematika https://uz.wikipedia.org/wiki/geodeziya https://uz.wikipedia.org/wiki/geografiya https://uz.wikipedia.org/wiki/mineralogiya https://uz.wikipedia.org/wiki/990 https://uz.wikipedia.org/wiki/995 https://uz.wikipedia.org/wiki/tehron https://uz.wikipedia.org/wiki/997 https://uz.wikipedia.org/wiki/ibn_sino ii. o`tgan mavzuni mustahkamlash.o’quvchilarni bilim va ko’nikmalari tekshiriladi savollar orqali uyga berilgan vazifa so’ralib o’quvchilar baholanadi. 11. ifodalarni hisoblang va tegishli harflar yordamida so'z hosil qiling. naqshlarni yasash uchun naqqosh qanday asbobdan foydalanadi? a 78 542 + 98 126=176 688 m 901 005 – 825 917=75 008 q 192 • 406=77 952 n 7 050 • 9=63 450 …
4 / 9
r fikrini tinglash oltin qoidalar o’tgan mavzuni mustahkamlash uchun o’quvchilar bilan tortlarni bezating o’yini o’tkaziladi. bu 3 ta guruhga bo’lingan tarzda amalga oshiriladi. bunda o’quvchilarga to’rt uchum shamchalar rasmi beriladi ular bu shamlarga misollar yozishadi va yozilgan misollarni raqib jamolar bilan almashinashadi. misolga javobi topilgan sham tort ustiga qoyib boriladi qaysi jamoa tez bo’lsa g’olib bo’ladi iii.yangi mavzu bayoni: 1. quvurdan 1 minutda 6 litr suv oqib chiqadi. 2 minutda qancha suv oqib chiqadi? 2 • 6=12 3 minutda-chi? 3 • 6=18 4 minutda-chi? 4 • 6=24 5 minutda-chi? 5 • 6=30 2. tomchilab turgan jo'mrakdan 1 soatda 10 litr suv oqib chiqadi. shu jo'mrakdan 2 soatda necha litr suv oqib chiqadi? 3 soatda-chi? 4 soatda-chi? t soatda-chi? vaqt t 1 2 3 4 5 6 t tomchilayotgan suv miqdori a 10 l 20 l 30 l 40 l 50 l 60 l unumdorlikka doir masalalarda uchta kattalikka duch kelamiz. …
5 / 9
a 290m quvur yotqizmoqda. besh kunlik ish haftasida ikki brigada birgalikda necha metr quvur yotqizadi? w t a i brigada 270m/kun 5 kun 1350 m ii brigada 290m/kun 5 kun 1450 m 7. simmetrik shakllarni toping. ulardan qaysilari bir nechta simmetriya o'qiga ega? 8. daftaringizga shakllarni katakchalar bo'yicha yasang. ularning yuzini kataklar va kvadrat santimetrlarda toping. 9. temir quvurni ikkiga boʻlish uchun 8000 soʻm toʻlash kerak. quvurni 64 bo'lakka boʻlish uchun qancha pul toʻlash kerak boʻladi? buning uchun pul to'lashning eng kichik miqdori qancha? 8000 : 2=4000 bir bo’lak uchun 4000 so’m 64 • 4000=256000 so’m to’lash kerak iv.yangi mavzuni mustahkamlash: bajarilishi yuzasidan ko`rsatma beriladi: doskada va mustaqil bajariladi. mavzu yuzasidan o’quvchilarga tarqatmalar berilib savol javoblar o’tkaziladi. singan tuxum metodi orqali mavzu mustahkamlanadi bu metodda ikki bo’lakka bolingan tuxumlar rasmiga bir bo’lagiga mavzuga oid misol ikkinchi bo’lagiga misol javobi yoziladi va bir nechta variantda misollar va javoblari aralashtirib beriladi o’quvchilar …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 9 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"unumdorlikka doir masalalar yechish 1-dars" haqida

___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: unumdorlikka doir masalalar yechish darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni unumdorlikka doir masalalar yechish bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan ...

Bu fayl PDF formatida 9 sahifadan iborat (3,8 MB). "unumdorlikka doir masalalar yechish 1-dars"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: unumdorlikka doir masalalar yec… PDF 9 sahifa Bepul yuklash Telegram