1-sinf matematika narsaning shakli

DOCX 15 sahifa 10,1 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 15
[image: c:\users\admin\desktop\risunok1.jpg] [image: ] o‘zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi namangan viloyati to’raqo’rg’on tumani xalq ta’limi bo’limiga qarashli 12-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi qosimova zulfiya g’afforjonovnaning 1-sinflar uchun matematika fanidan tayyorlagan dars ishlanmasi namangan – 2020 ushbu dars ishlanma boshlang’ich sinf o’qituvchilari uchun mo’ljallangan bo’lib, 1-sinf matematika fanidan “narsaning shakli” mavzusini o’qitishda ijodiy foydalanish uchun tavsiya etiladi. tuzuvchi: z.qosimova – to’raqo’rg’on tumani xalq ta’limi bo’limiga qarashli 12-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi. taqrizchilar: m.payziboyeva – namangan viloyati xalq ta’limi boshqarmasi boshlang’ich ta’lim uslubchisi m.akbarova – to’raqo’rg’on tuman xalq ta’limi bo’limi boshlang’ich ta’lim uslubchisi. ushbu dars ishlanma namangan viloyati xalq ta’limi bo’limi huzuridagi metodik kengashining 2020-yil_____________ dagi №_________-sonli qarori bilan foydalanishga tavsiya etildi. [image: ]qosimova zulfiya 1988-yilda to'raqo'rg'on tumanidagi 12-umumiy o’rta ta'lim maktabiga boshlang'ich sinf o'qituvchisi bo'lib ishga keldi. qosimova zulfiya oz fursat ichida o'z muomalasi, talabchanligi, odobi va ahloqi, mehnatsevarligi, izlanuvchanligi bilan maktab pedagogik jamoasi bilan kirishib namuna …
2 / 15
a maktab sinf rahbarlar metod birlashma raisi lavozimida ishladi. 2009-2010 o'quv yilida “hayot xavfsizligi asoslari" fanidan viloyat seminari o'tkazib o'z faolligini yana bir bor ko'rsatdi. 2014-yildan buyon xozirgi vaqtgacha maktab boshlang'ich sinflar metod birlashma raisi vazifasini bajarib kelmoqda. [bookmark: _goback]qosimova zulfiya o'ziga yuklatilgan barcha jamoat topshiriqlarini na'munali tarzda doimo o'z vaqtida bajaradi. mavzu: narsaning shakli darsning maqsadi: ta`limiy: o`quvchilarga turmushda bir xil, har xil, shakldagi narsalar haqida bilim berish t k 1: fikrnin mantiqiy izchillikda ifodalay olish;tk2 axborotlarni statistik ma`lumotlar ko`rinishlarning bir turudan boshqa turga o`tkaza olish;fk: real obyektlarni geometric shakl modellari bilan bog`lay olish; tarbiyaviy: o`quvchlarga kattalarga hurmatda bo`lish kerakligini eslatib o`tish.tk4: atrofdagilar bilan o`zaro muloqat chog`ida odob –ahloq qoidalariga rioya qilish va guruhlarda ishlash; rivojlantiruvchi: o`quvchilarga geometric shakllarning bir- biriga nisbatan joylashuvini o`zgartirish sezgirligini oshirish.fk2 o`rganilgan matematik tushunchalar,faktlar va algoritimlarni kundalik vaziyatlarda qo`llay olish. dars turi: yangi tushuncha ,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodlari : savol –javob,suhbat,tezkor so`rov,amaliy mashg`ulot,didaktik o`yin. …
3 / 15
ash oyini, raqamli kartochkalar orqali sonlar hosil qilish guruhlarda ishlash 18 minut darsni yakunlash test topshiriqlari baholash 4 minut uyga vazifa berish uyga vazifa berish tushuntirish 2 minut darsning borishi : -salomlashish; -oqituvchi; salom aziz bolalarim, gulu rayhon bolalarim. qani tihglang so`zlarim jajji o`g`il qizlarim. ona yurt egasisiz istiqlol ertasisiz bo`ling aqlu rasolar ham bilmdon donolar. -navbatchi axborati; -o`qituvchi; qani ayting bolalar kim navbatchi bo`ladi ushbu kunning hisobin, menga aytib beradi. -navbatchi o`quvchi; bugun sinfda men navbatchiman . sinfda 33 nafar o`quvchidan 33 tasi darsga tayyor. -o`qituvchi;hozir darsimiz matematika -o`qituvchi; darsimizning shiori; -o`quvchilar;ilmdan yaxshiroq xazina bo`lmas -qo`lingdan kelgancha yig`a olsang bas - o`qituvchi;`oldimizga qo`ygan maqsadimiz. -o`quvchlar; o`qib- o`rganamiz, ijod qilamiz, shu ozod vatanni obod qilamiz. o`quvchilarni guruhlarga bo`lish. 1-guruh muhammad yusuf . 2-guruh amir temur nar bir guruhga sardorlar saylanadi. guruh sardorlari guruh nomlariga ta`rif beradilar. o`qituvchi darslik kitobi o`quvchilarga ko`rsatadi va savol beradi. -bu qanday kitob? [image: ] [image: …
4 / 15
ikki degan nomim bor, ikki birdan men tayyor. ikki qo`l,ikki oyoq, ikki ko`z,ikki quloq nimaga o`xshayman xo`sh xuddi ko`ldagi oqqush! “3” raqami[image: ] [image: ] [image: ] uchta birman nomim uch, birlashganda bo`lar kuch. uchgacha sanayman der, shart o`ynagan har bir sher. yozish uchta qiyi nmas, tishlangan ikki kulcha. “4” raqami[image: ] [image: ] [image: ] [image: ] men to`rt degan raqamman, ikki ikkida jamman. bo`lsa ikki juft o`rtoq, to`tta ulfat o`sha choq yozishni qil mashq picha, bir o`yog`i narvoncha! “5” raqami[image: ][image: ][image: ][image: ][image: ] besh degulik nomim bor, raqamlar ichra ilg`or. bir- bir qo`shsa anchaman, qo`ldagi besh panjaman. yaxshi tirish yozmoqqa, sal o`xshayman qalmoqqa. ”6”raqami[image: ][image: ][image: ][image: ][image: ][image: ][image: ] beshdan keyin oltiman raqamlarning oldiman ikki uchni qo`shsang bas, hech qachon sedan chiqmas. yozishni lozim bilmoq go`yoki oddiy ilmoq “7 raqami” [image: ][image: ][image: ][image: ][image: ][image: ][image: ] mening nomimdir yeti, endi demanglar mitti. …
5 / 15
ing nomlarini ayting topshirig`i beriladi [image: opisanie: c:\users\user\desktop\20200128_110813.jpg] o`quvchilar rasmdagi narsalarning nomlarini birma –bir aytadilaro`qituvchi ushbu rasmda berilgan buyumlar qanday shakda ekanligi so`raladi -o`qituvchi ; qaysi buyum to`rtburchak shaklida berilgan? -o`quvchilar; uycha , varrak, dast romolcha -o`qituvchi: qaysi buyumlar aylana shaklida berilgan? -o`quvchilar: shar, doira, to`rt -o`qituvchi: narsa jonsiz buyumlar uchun ishlatiladi. nima so`rog`iga javob bo`ladi.shakl buyumlarni ko`rinishga ega ekanligini bildiradi. -bu nima? u qanday shaklda? -bu uy. to`rtburchak shaklda. -o`qituvchi o`quvchilarni diqqatini ekranga qaratadi. bir o`quvchi masala shartini o`qib eshittiradi.o`quvchilar masala mazmunini birma bir tushuntirib beradilar. 2- masala maktab oshxonasiga 14 kg un keltirildi.4kg undan so`msa, 6kg undan shirin kulcha pishirildi.oshxonada necha kilogram un qoldi? -o`quvchilar masalaga qisqa yozuv va shu asosida ifoda tuzadilar. keltirildi -14kg un ishlatildi so`msaga -4kg un shirin kulchaga -6 kg un qoldi -? yechish; 14-(4+6)=14-10=4 javob; 4kg un o`quvchilar bilan dam olish daqiqasi o`tkaziladi. kulrang g`ozlar uchdilar ko`lmakchaga qo`ndilar. u yon bu yon qarashib, …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 15 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"1-sinf matematika narsaning shakli" haqida

[image: c:\users\admin\desktop\risunok1.jpg] [image: ] o‘zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi namangan viloyati to’raqo’rg’on tumani xalq ta’limi bo’limiga qarashli 12-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi qosimova zulfiya g’afforjonovnaning 1-sinflar uchun matematika fanidan tayyorlagan dars ishlanmasi namangan – 2020 ushbu dars ishlanma boshlang’ich sinf o’qituvchilari uchun mo’ljallangan bo’lib, 1-sinf matematika fanidan “narsaning shakli” mavzusini o’qitishda ijodiy foydalanish uchun tavsiya etiladi. tuzuvchi: z.qosimova – to’raqo’rg’on tumani xalq ta’limi bo’limiga qarashli 12-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi. taqrizchilar: m.payziboyeva – namangan viloyati xalq ta’limi boshqarmasi boshlang’ich ta’lim uslubchisi m.akbarova – to’r...

Bu fayl DOCX formatida 15 sahifadan iborat (10,1 MB). "1-sinf matematika narsaning shakli"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 1-sinf matematika narsaning sha… DOCX 15 sahifa Bepul yuklash Telegram